Neke majke polude od hirova svojih beba, pa čak i starije dece, jer neka deca jednostavno kategorički odbijaju da jedu bilo šta novo: paprike, brokoli, bobice, ribu. Dete samouvereno odmahuje glavom, odbijajući da od vas prihvati hranu koja mu se čini sumnjivo neukusnom.

Zašto se to dešava, odakle ta nevoljnost ili takva selektivnost u hrani? Ispostavilo se da su to samo instinkti i geni, kako su naučnici otkrili.

Neofobija je strah od svega novog. Za dete se to posebno manifestuje u navikama u ishrani od 2-3 godine. To je zbog činjenice da upravo u ovom uzrastu dete postaje aktivnije i ponekad mu je teško pratiti ga, pa čak i u vremenima kada su naši preci živeli u šumama, gde je dete moglo da naleti na bobice ili lepe pečurke, ovo je postalo zaštitni mehanizam, da spreči dete da jede otrovnu hranu.

Međutim, u naše vreme roditelji se plaše da se beba jednostavno nikada neće usuditi da proba nešto novo i da će stalno jesti nezdravu hranu, na primer, samo testeninu ili krompir. Ispostavilo se da je neofobija u vezi sa hranom povezana sa još jednim problemom ishrane kod dece, a to je zavisnost od skroba i šećera.

Do druge godine deca često jedu sve što im majka ponudi. Beba je zainteresovana za ukus i teksturu nove hrane. Ali onda se iznenada završava blaženi period kada sve jede i počinje "Ne želim!"; "Ne sviđa mi se!" "Fuj, neću!"

Neki roditelji u ovom trenutku počinju da paniče, dok drugi mirno tretiraju odbijanje deteta, verujući da je to privremena pojava, što je delimično tačno.

U to vreme deca počinju da pokazuju ljubav prema slatkoj hrani, ispostavilo se da je to genetski uslovljeno i preneto od njihovih predaka, jer slatko voće nije otrovno, ali gorko ili kiselo može biti smrtonosno za radoznalo ljudsko dete.

Dakle, kako možete prevazići neofobiju kod deteta?

Možda će biti potrebno više ponavljanja da bi vaše dete probalo hranu. Roditelji jednostavno moraju biti strpljivi i nuditi hranu iznova i iznova. Prema istraživanjima, potrebno je oko 10-15 pokušaja da dete počne da jede predloženu novu hranu. Ni u kom slučaju ne treba da se ljutite na svoje dete.

Po pravilu, majke nude svom detetu novu hranu u velikim količinama, što je pogrešno; trebalo bi da počnete da upoznajete dete sa novim proizvodom u malim količinama; prvi put je dovoljno ponuditi samo komad.

Ako dete ne želi odmah da proba nešto novo, to ne znači da treba da odustanete od ove ideje i da nastavite da hranite bebu uobičajenom hranom. Možete pokušati za nedelju, mesec dana, ali nemojte potpuno napustiti proizvod, eliminišući ga iz ishrane.

Najbolje što možete da uradite je da svojim primerom pokažete svom detetu da volite ove proizvode. Ne morate da ga stavljate ni na tanjir deteta, već ga stavite na sebe, hvaleći ukus jela, dete će sigurno biti zainteresovano. Deca vole da ponavljaju za odraslima.

Ne pripremajte poseban dečji meni za svoje dete, već za sebe posebno. U mediteranskoj i japanskoj kuhinji ne postoji takav koncept ili podela između dece i odraslih, možda zato deca mirno jedu za zajedničkom trpezom i ne uče ponovo.

Deca starija od tri godine ne mogu samo da stave tanjir nove hrane na sto i zahtevaju da je pojedu, već da im pričaju o novom povrću, kako i gde raste, i da skuvaju nešto novo sa detetom. Zatim pozovite dete da uzme uzorak; dete će lakše pristati da proba ono što je samo pripremilo.

Uvodite dete u zdravu hranu ne naglo, pripremajte zdrava jela svakog dana kako bi se dete naviklo da na zajedničkom stolu vidi sveže ili kuvano povrće, postepeno i počelo da ponavlja za odraslima. Neka bude pravilo da na stolu držite činiju sa voćem i seckanim povrćem koje možete lako da zgrabite.

Idite sa detetom u prodavnicu i pozovite ga da izabere povrće ili voće po svom izboru za ručak ili večeru. Ne demonizujte brzu hranu, samo je nemojte kupovati za svoj dom. I ostavite priliku da uživate u nečemu zabranjenom za slučajeve kada negde izađete.

Često pripremajte voćne deserte za celu porodicu. Razmislite o ukusnim sosovima i prelivima za svoju uobičajenu hranu. Deca vole hranu u sosu, na ovaj način možete diverzifikovati ishranu vašeg deteta.

Ne zaboravite da se jedan proizvod može pripremiti na različite načine i ukus će se menjati u zavisnosti od načina kuvanja: pržite, kuvajte ili pecite razno povrće, tražite ukusne i zanimljive kombinacije, dete će svakako ceniti i izabrati ono što voli, piše mama.ru.

Izrežite prelepe oblike od povrća ili voća da ukrasite salate ili grickalice; vaše dete će to svakako želeti da proba. Ne pravite jelo gnjavažom. Dete se oseća iritirano od strane roditelja i povezivaće hranu sa nečim što može da uvredi, uznemiri ili naljuti mamu ili tatu, što neće povećati želju da je proba.

Još jedna preporuka za uvođenje povrća jeste da ga poslužite u malim porcijama u uobičajene testenine, mleveno meso i razne sosove.

BONUS VIDEO: 

Mama daje deci večeru u tri popodne TikTok/ aims.lc

(Yumama/T.A.S.)