Kada je Natalija Tarijen u trećem tromesečju trudnoće jedne noći osetila čudno stezanje u vilici, obratila se veštačkoj inteligenciji odnosno ChatGPT-u iz čiste radoznalosti.
Ona je, ne očekujući ništa posebno, na ChatGPT-u postavila pitanje: "Zašto mi je vilica zategnuta?", a ubrzo je dobila neočekivai odgovor – "proverite svoj krvni pritisak". Natalija je zaista odlučila da izmeri pritisak, koji je bio veoma visok. ChatGPT joj je nakon toga poručio da pozove hitnu pomoć, a u bolnici se ispostavilo da joj je pritisak bio 200/146.
Lekari su morali hitno da je porode, a rekli su joj i da se možda ne bi probudila da je otišla na spavanje te noći.
Srećom, i mama i beba su sada dobro, ali je njena priča postala viralna na mrežama, a posebno je odjeknula među ženama jer one znaju koliko je lako zanemariti neke simptome tokom trudnoće.
Takođe, ova priča podseća na jednu važnu stvar - ponekad najmanji znak da nešto nije u redu može da spasi život, prenosi mother.ly.
Razumevanje preeklampsije i visokog krvnog pritiska u trudnoći
Preeklampsija je jedna od najozbiljnijih - i često tihih - komplikacija u trudnoći. Ovo stanje manifestuje se visokim krvnim pritiskom, obično nakon 20. nedelje trudnoće i može brzo da napreduje ako se ne leči.
Prema podacima Američkog koledža za akušerstvo i ginekologiju (ACOG), hipertenzivni poremećaji utiču na oko 2-8% svih trudnoća i vodeći su uzrok komplikacija kod majki i odojčadi širom sveta.
Ono što preeklampsiju čini tako opasnom je što simptomi mogu da budu veoma blagi. Dok mnogi ljudi povezuju visok krvni pritisak sa simptomima pput glavobolje ili vrtoglavice, može da se manifestuje i na neke neočekivane načine, poput stezanja u vilici ili vratu, otoka u rukama ili licu, iznenadnim promenama vida ili čak opšteg osećaja nelagodnosti. Posebno u trećem tromesečju, kada je osećaj nelagodnosti uobičajen zbog brojnih promena u telu, ovi znaci se mogu lako zanemariti.
Kod preeklampsije je važno da se reaguje odmah jer u suprotnom može da dovede do napada, moždanog udara, otkazivanja organa, pa čak i smrti porodilje ili bebe. Zato je toliko važno rano prepoznati simptome - i brzo delovati.
Kada "čudan simptom" ipak nije tako čudan
U trudnoći mogu da se jave razni neočekivani, čudni simptomi i senzacije, koji su ipak potpuno normalni. Upravo zbog toga je lako pretpostaviti da je bol u vilici ili otok samo još jedan "normalan" simptom u trudnoći.
Međutim, priče poput Natalijine podsetnik su da buduće mame ne treba da ignorišu nikakve simptome, već da o svemu što im deluje sumnjivo porazgovaraju sa svojim lekarom, i to što pre.
Suptilni znaci koje ne treba zanemariti
Pojedini simptomi na koje treba obratit pažnju, naročito u trećem tromesečju trudnoće jer mogu da ukažu na nešto ozbiljnije su:
- Stezanje u vilici ili bol u vratu može biti manje poznat znak povišenog krvnog pritiska
- Uporne glavobolje: posebno one koje ne prolaze mirovanjem ili uzimanjem lekova (koji su bezbedni za trudnice)
- Zamagljen vid ili mrlje u vidnom polju mogu da signaliziraju promene krvnog pritiska ili neurološki stres
- Iznenadni otok na licu, rukama ili oko očiju trebalo bi da vam „upali lampicu“
- Bol u gornjem delu stomaka, ramena ili leđa može se povezati sa lošim varenjem ili držanjem tela, ali može da ukaže i na probleme sa jetrom
- Kratak dah ili stezanje u grudima može da ukaže na nakupljanje tečnosti ili kardiovaskularne probleme
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.