Upale uha nisu retkost, naročito kod dece i naročito u sezoni virusa. Oralni specijalista dr Galina Joković u emisiji "Jutro" na TV Prva objasnila je zbog čega dolazi do upale uha.
"Baš smo imali jednu sezonu gripa i gripu sličnih infekcija virusnih koja je trajala, bogami januar, februar, možda sad i u martu, ali mislim da sad već jenjava polako to sve. I svakako kad god ide sezona virusnih infekcija, da su upaljeni gornji respiratorni putevi, a samim tim imamo i upale uva koje prate infekcije gornjih respiratornih puteva", rekla je doktorka, pa navela uzroke.
"Uglavnom krene kao virusna infekcija. Problemi sa nosom u smislu oteženog disanja, pojačane sekrecije. Kod dece je uvećani treći krajnik koji služi kao žarište infekcije. Infekcija se praktično iznosi, sliva ka uhu, najčešće preko eustahijevih tuba. I jedan od glavnih uzročnika je virusna infekcija. Ali uvek imamo, u stvari, mešovitu infekciju, jer zajedno sa virusima su tu poremećaji i bakterijska normalna flora nosa, pa tako dobijemo, pored virusne, i bakterijsku infekciju uva. Dodatni uzroci su alergije, patološke promene u nosu, devijacije nosne pregrade. Kod dece je uvećan taj treći krajnik i skoro uvek, ne uvek, ali često, infekcija gornjih respiratornih puteva bude praćena na neki način i upalom uva".
Infekcije uha su uglavnom veoma bolne, a dr Joković otkriva šta da radite kada dete zaboli uho.
"Najpametnija stvar je da se popije lek protiv bolova, to je najvažnija i najpametnija stvar. Tako ćete smiriti i dete koje se usred noći probudi i počne da plače. Nije možda najbolje rešenje da se odmah trči u prvu dežurnu ustanovu i da se pravi stres i sebi, i deci, i doktoru koji je u to doba dežuran. Znači, jedna od najvažnijih stvari je da se da lek protiv bolova. Bilo koji analgetik koji se podnosi, na koji niste alergični i tako dalje. Ne može lek protiv bolova da deluje za tri minuta, ali će za 15 minuta da deluje", kaže doktorka, pa dodaje da i stavljanje tople obloge, zagrejane suve krpice na uvo, može da pomogne u umirivanju bola.
"Isto tako, lek protiv bolova, ako se desi baš usred noći, na četiri do šest sati se ponovi i onda se sutradan poseti lekar. Treba da se poseti otorinolaringolog, odnosno pedijatar, ail treba otići kod lekara jer najčešće ove upale uva moraju da se pokriju antibioticima. Imamo različite protokole za malu decu. Obično su deca sigurno dan, dva, tri prethodno slinava, sa curenjem iz nosa, otežanim disanjem ili sa temperaturom koja je trajala dan-dva ili traje i dalje. Tako da manja deca uglavnom dobiju antibiotik"..
Doktorka je istakla da kod odraslih uzrok bola u uhu može da bude ne samo upala srednjeg uva, već i spoljašnjeg.
"Te infekcije su nešto češće leti kad se kupamo po bazenima, pokušavamo sami da očistimo uši, diramo uši, preterujemo sa štapićima. Taj bol je posebn. jak i težak za pacijente. Najvažnije je ne sipati ništa u uši, u smislu nekog toplog ulja, čuvarkuće, ne stavljati beli luk, alkohol".
Stručnjakinja je objasnila i zašto su neka deca sklonija upalama uha od drugih.
"Najčešći uzrok je u stvari kolektiv. Deca koja idu u vrtić češće su bolesna. Oni tamo nekako razmenjuju te mikroorganizme, dolaze prehlađeni, bolesni, dobijaju jedni od drugih. I opet je tu anatomija. Deca, zbog svoje anatomije su sklona upalama u ušima, zbog položaja Eustahijevih tuba u vezi sa trećim krajnikom. Kako rastu, ta anatomija se menja", rekla je doktorka, pojasnivši da s rastom i promenom te anatomije uha infefkcije teže prolaze do uha.
"Zavisi od imuniteta, naravno, svakog deteta, od toga koliko su često bolesni, koliko su često pod antibiotskom terapijom. Jako je važno da deca budu vakcinisana jer sad u sklopu redovnog kalendara vakcinacije postoji ta vakcina protiv pneumokoka. Pneumokok je jedan od čestih uzročnika upale uva, tako da time isto štitimo decu. Dobra toaleta, dobra higijena, dobra ishrana dece, redovna vakcinacija".
Komplikacije
Doktorka je otkrila i šta je najstrašnije što može da se desi usled upale uha, kakve komplikacije mogu da se jave.
"Recimo kod dece zapaljenje uva može da prelazi u kosti iza uva i da pravi otok zaušne kosti. Mi to zovemo mastoiditis ili otoantritis. A komplikacije tog otoantritisa nelečenog i mastoiditisa mogu da budu stvarno ozbiljne u smislu endokranijalnih komplikacija, u smislu encefalitisa, apscesa, zapaljenja mozga i moždanih ovojnica. To nije tako često, izuzetno je retko. Imamo antibiotsku terapiju i deca se relativno brzo javljaju. Kod odraslih posebno su komplikovane upale uva kod pacijenata koji dugo boluju od dijabetesa. Oni mogu da imaju maligna zapaljenja spoljašnjeg uva, ali to je opet sasvim neka druga priča. Znači pacijenti koji imaju narušen imunitet nekim drugim hroničnim bolestima i deca koja nisu lečena ili su lečena, subdozirana ili infekcija predugo traje ili predugo se vraća, svakako mogu da se komplikuju".
Narodni lekovi za upalu uha
Govoreći o narodnim lekovima za upalu uha, među kojima je možda najpoznatija čuvarkuća, dr Joković otkriva zašto nije dobro da se ona stavlja u uvo.
"Evo jednog razloga zašto mi ne volimo da se bilo šta stavlja u uvo. U čuvarkući istina postoji mravlja kiselina. Ona deluje kao anestetik. I ona nema antibakterijska svojstva, ona će pomoći da se bol ublaži. Ali ona je zelene boje kad se kapa uvo i kad se cedi. I nama će bilo šta što se sipa u uvo potpuno izmeniti kliničku sliku i nećemo biti sigurni šta vidimo. Šta je posledica upale, šta je posledica infekcije, a šta je posledica stavljanja bilo kakvog leka".
Prevencija
Uvek je bolje sprečiti nego lečiti, a doktorka je objasnila šta je najbolja prevencija za upale ušiju.
"Za decu je najbolja prevencija vakciina, prvenstveno ta protiv pneumokoka. Za odrasle je najbolje da se uši ne diraju samostalno i ne pokušavaju čistiti samostalno. A od virusnih infekcija mi ne možemo nešto da se spasimo posebno - da se izbegava gužva, baš kad je sezona gripa, tih virusnih infekcija da se čuvamo. Nešto možda u početku samo malo kapi za nos da se otvori, da se pomogne ta ventilacija srednjeg uva, ali opet ne treba preterivati ništa. Mislim da je najbolje kad krene upala da se dete i odrasli jave na pregled. Ako se to dešava u sred noći da zaboli, najpametnije je popiti lek protiv bolova i sačekati jutro jer je preveliki stres svima da dolaze u sred noći na pregled“.
Dr Joković priznaje i da je protiv čišćenja ušiju štapićima.
"Da, jesam. Zato što prvo ne možete ništa sami. Mi svi otorino-laringolozi ne gledamo blagonaklonno na takve stvari. Uvo treba da se očisti pod kontrolom oka. Može da se povredi na taj način. Štapićima vi praktično ne čistite uvo. Vi samo skidate spoljašnji sloj cerumena", kaže ona, a dotakla se i hidrogena od tri procenta koji mnogi koriste.
"Hidrogen može da se sipa i to preporučujemo da bi nama bilo lakše da posle očistimo uvo jer ako postoje čvrsti čepovi cerumena, odnosno ušne mase, hidrogen pomaže da se to razblaži i rastvori da bi mi lakše posle očistili. Ali kod kuće nema potrebe da to sami radite. Sigurno 90 odsto ljudi ima čiste uši i ako pravilno i lepo žvaćete, uši se na taj način pravilno i čiste pomeranjem ovih mandibularnih zglobova. Tako da nema potrebe da se previše bavite svojim ušima. Posle kupanja spolja obrišete uvo peškirom, a štapići i ovo ostalo, zaboravite", poručila je za kraj.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.