Trudnice uglavnom imaju samo jednu želju – da rode zdravo dete, tj. da trudnoća i porođaj prođu bez ikakvih komplikacija.
Iako do komplikacija može da dođe u bilo kom trenutku u trudnoći, u nekim nedeljama je taj rizik nešto viši zbog promena koje se dešavaju u telu trudnice i razvoja fetusa. Ginekolog-akušer dr Marija Korf otkriva koje nedelje trudnoće se smatraju "najkritičnijim".
Rani period, do 10. nedelje trudnoće se smatra "najopasnijim" u medicini. U ovom trenutku nastaju najčešće i ozbiljne komplikacije, jer dolazi do formiranja ploda i usađivanja oplođene jajne ćelije u zid materice. U tom periodu može da se desi da se plod ne formira ili da dođe do spontanog pobačaja. Oko 50-70% trudnoća koje se ne razvijaju dobro rezultat su genetske patologije, objasnila je dr Korf za parents.ru.
Opasnosti u prvom tromesečju
Neočekivane komplikacije mogu da se dese u bilo kojoj fazi trudnoće, ali se prvo tromesečje smatra najuzbudljivijim. Tokom ovog perioda formiraju se i razvijaju svi organi i sistemi deteta. Doktor može da vidi brojne poremećaje već tokom prvog pregleda.
U prvom tromesečju (do 10 nedelja) trudnice treba da paze da ne uzimaju neke lekove koji mogu da utiču na razvoj ploda, da prate nivo stresa i anksioznosti i izbegavaju intenzivnu fizičku aktivnost.
"Pored toga, ne preporučuju se posete parnim kupatilima, saunama, bazenima, teretanama ili bavljenje sportovima kao što su vožnja rolera, bicikla, skutera, skijanje, alpsko skijanje ili snoubord jer postoji rizik od povrede. Na početku trudnoće, oplođena jajna ćelija uspostavlja veze sa majčinim telom, formira se horion — buduća posteljica, a prekomerna fizička aktivnost može dovesti do neželjenih posledica — odvajanja, krvarenja i opasnosti od pobačaja".
Druga moguća komplikacija je razvoj istmičko-cervikalne insuficijencije. Po pravilu, počinje da se formira u drugom tromesečju trudnoće, od 16 do 18 nedelja. U ovom slučaju, za održavanje trudnoće propisana je ili hirurška korekcija grlića materice ili serklaž.
Opasnosti u drugom tromesečju
Ukoliko doktor ne proceni da postoji opasnost od prevremenog porođaja i previjanja posteljice, trudnici je dozvoljena umerena fizička aktivnost, pohađanje časova za trudnice, joge, pilatesa i slično. Preporučuju se ograničenja u ishrani – potrebno je smanjiti unos prostih ugljenih hidrata, ishrana treba da bude bogata visokoproteinskom hranom koja sadrži dosta vitamina. Pored toga, žena treba da unosi dovoljnu količinu tečnosti dnevno.
Između 24. i 26. nedelje se radi test tolerancije na glukozu sa opterećenjem ugljenim hidratima kako bi se utvrdilo da li postoji rizik od gestacijskog dijabetesa. Ukoliko lekar proceni da je sve u redu, buduća mama može da bude opuštenija i da nastavi da vodi zdrav život, obraćajući pažnju na pokrete bebe u stomaku.
Opasnosti u trećem tromesečju trudnoće
Komplikacija koja se razvija priličo retko i koju lekari već znaju kako da u mnogim slučajevima spreče je preeklampsija. Po pravilu, javlja se nakon 26. ili 28. nedelje trudnoće, a u pitanju je prilično ozbiljna komplikacija na koju trudnice treba da obrate pažnju.
Još jedan "kritičan" period je od 29. do 33. nedelje trudnoće, kada može da dođe do prevremenog porđaja ili preuranjenog pucanja membrana. To je obično povezano sa zaraznim bolestima.
Poslednji, "kontrolni" period je 35-36. nedelja trudnoće, kada buduće mame već iščekuju porođaj.
Dr Korf ističe da je važno da trudnice ostanu smirene i u poslednje četiri nedelje trudnoće, da prate pokrete bebe i obrate pažnju na moguće znake da se porođaj bliži. Ne bi trebalo da se pojave pre 37-38. nedelje, kada se nešto učestalije javljaju i lažne kontrakcije, a može doći i do ispadanja sluznog čepa.
Poslednji alarmantan simptom je rano ispuštanje amnionske tečnosti odnosno plodove vode. U ovom slučaju je neophodno da se trudnica javi lekaru, koji će doneti odluku o narednim koracima.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.