Svedoci smo toga da današnja deca maltene od rođenja odrastaju uz telefone. Mališani već u uzrastu od tri-četiri godine telefonima "barataju" bolje nego odrasli, a kako sve to utiče na njihovo mentalno zdravlje?
Nova studija koju je sproveo Univerzitet u Južnoj Floridi dovela je u pitanje mnogo toga što smo mislili da znamo o uticaju tehnologije na decu. Ispostavilo se da smartfoni možda ipak nisu toliko loši, pod određenim uslovima.
Naime, ovo istraživanje je pokazalo da su deca starosti od 11 do 13 godina koja imaju svoje smartfone manje pokazivala znake anksioznosti i depresije, bila su sklonija tome da provode vreme sa prijateljima uživo i imala su veće samopoštovanje.
"Ne samo da posedovanje telefona nije štetno – u većini situacija, već smo otkrili upravo suprotno", rekao je vodeći autor studije i profesor žurnalizma dr Džastin D. Martin, a prenosi mother.ly.
Rizici upotrebe telefona
Naravno, nije sve crno ni belo, pa tako uprkos ohrabrujućim rezultatima studije naučnici upozoravaju da ipak postoje i rizici.
Recimo, utvrdili su da deca koja redovno objavljuju sadržaj na društvenim mrežama:
- Imaju dvostruko češće prijavljuju umerene ili izražene simptome anksioznosti i depresije
- Izložena su većem riziku od onlajn nasilja i poremećaja sna
- Imaju veći rizik od problema sa kontrolom besa kompulzivne upotrebe tehnologije
Drugim rečima, problem nije nužno u telefonu ili posedovanju telefona, već je važan način na koji ga deca koriste.
Šta roditelji treba da znaju
Posedovanje pametnog telefona može dobro da deluje na društveni život i mentalno zdravlje dece - ali samo kada se koristi pametno.
Objavljivanje na društvenim mrežama povezano je sa povećanom depresijom, anksioznošću i problemima sa spavanjem.
Sajber nasilje je češće nego što mnogi roditelji shvataju — a čak i "manji" incidenti mogu da imaju veliki uticaj na mentalno zdravlje.
Većina dece dobija svoj prvi telefon do 8,5 godina – tako da je važno da se mališanima na vreme postave pravila.
Šta roditelji mogu da urade
Razgovarajte sa detetom o tome zašto nije pametno da objavljuje sadržaj na društvenim mrežama. Objasnite mu kako se privatno deljenje nekog sadržaja sa prijateljima razlikuje od objavljivanja za "sve" na mrežama.
Zabranite kombinaciju krevet-telefon. Podstaknite punjenje telefona izvan spavaće sobe da biste zaštitili kvalitet sna (studija je pokazala da deca koja spavaju sa telefonima imaju 45 minuta manje spavanja po noći).
Pazite na znake upozorenja. Česti izlivi emocija, povlačenje ili opsednutost internetom mogu da ukažu na sajber nasilje ili prekomernu upotrebu tehnologije.
Često razgovarajte sa detetom ne samo o pravilima, već i o tome kako se osećaju u onlajn prostoru.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.