Poznato je da, pored toga što je blagotvorno po zdravlje deteta, dojenje umnogome doprinosi i boljem zdravlju majke, a nedavno sprovedeno istraživanje pokazalo je da se u organizmu majke koja ne doji ne luči dovoljno hormona koji bi pozitivno uticali na njeno raspoloženje. Iz tog razloga, one češće pate od postporođajne depresije, veruju naučnici.

VIŠE: Kako uspešno započeti dojenje

U istraživanju, čiji su rezultati objavljeni u magazinu "Zdravlje majke i deteta", učestvovale su žene koje su devedesetih godina prošlog veka na svet donele (ukupno) gotovo 14.000 beba u oblasti engleskog Bristola. Njihovo zdravlje je ispitivano kada su njihova deca bila stara dva, osam, 21 i 32 meseca.

"Dojenje je korisno po zdravlje bebe - i za fizičko zdravlje i za kognitivni razvoj, a naša studija je pokazala da je ona blagotvorna i po zdravlje majke", rekla je dr Marija Jakovu s Odeljenja za sociologiju Univerziteta u Kembridžu, jedna od autora ovog istraživanja.

VIŠE: Prvorotke češće odustaju od dojenja

Rezultati studije pokazali su da žene koje doje svoje bebe imaju čak 50 odsto niži rizik da obole od postporođajne depresije od majki koje ne hrane svoju decu na taj način, a nisu to ni planirale. S druge strane, žene koje su planirale da doje, ali im to nije pošlo za rukom, imaju dvostruko viši rizik za ovaj problem od majki koje nisu ni planirale da doje, a čak četiri puta viši od onih koje doje svoje bebe.

"Mnogim majkama i bebama dojenje ide glatko, ali ima i onih s kojima to nije slučaj", rekla je dr Jakovu i istakla da je važno pomoći majkama koje ne uspevaju da na prirodan način nahrane svoje bebe kako bi one i njihova deca prebrodila tu prepreku.

VIŠE: Fotografija dojenja koja je izazvala zgražavanje Internet zajednice

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.