Trudnoća je prirodno stanje kada dolazi do promene telesne težine, i iz tog razloga ćemo pokušati da objasnimo neke nedoumice i nepoznanice kada je u pitanju uvećana težina, porođaj i dojenje.  

Da li je dozvoljeno da žena drži dijetu posle porođaja, ukoliko doji?

Tokom dojenja, može da se sprovede umerena dijeta (500 kalorija manje) i vežbe u trajanju od 45 minuta - četiri puta nedeljno, u narednih deset nedelja.

Koliko smanjenje težine može da se očekuje kada se primeni ovakva dijeta?

Dojilje koje primene ovakvu kuru, mogu da očekuju kako će za deset nedelja da izgube od dva i po do pet kilograma, a da pritom ne naškode svojoj bebi.

Kada se može početi sa dijetom posle porođaja?

Ukoliko žena želi korekciju težine posle porođaja, onda treba da sačeka mesec dana, a tada može da se primeni ova kura i nastavi dojenje. Tokom dojenja, mora oprezno i pre svega umereno da se pristupi dijeti.

Da li mogu da se primene neke od popularnih dijeta o kojima stalno slušamo?

Izbacivanje pojedinih grupa namirnica, drastične dijete ili praćenje "modernih" dijeta nije dozvoljeno.

Koliki unos kalorija se preporučuje tokom dojenja?

Većina popularnih dijeta ima projektovanih 1.200 kalorija, što treba pod hitno zaboraviti. Tokom dojenja mora da se unosi 1.800-2.000 kalorija, i tu nema razgovora - ako majka želi odgovarajuću količinu mleka za bebu. Skidanje težine za više od dva-dva i po kilograma mesečno može da ugrozi vašu bebu.

Kakvu hranu treba konzumirati tokom dojenja?

Hrana mora da bude raznovrsna, a na meniju da budu zastupljeni voće i povrće, ali i integralne žitarice, kao i meso i riba (zbog proteina).

Treba izbegavati zasićene masti, rafinisani (beli) šećer, so i kofein. Mnogim ženama je koristilo da tri velika obroka zamene sa šest manjih!


Dijeta posle porođaja - da ili ne Foto: Shutterstock

Da li se može nastaviti sa upotrebom vitamina i minerala koji se koriste tokom trudnoće?

Naravno. Unošenje vitamina B6, kalcijuma i magnezijuma može da deluje blagotvorno kod grčeva i premenstrualnog sindroma (PMS).

Čega se još treba odreći da bi se smanjio broj kalorija koje unosimo?

Redukciju hrane je najbolje sprovesti tako da se izbaci takozvana džanki hrana - u koju spada čips, razne grickalice, kolačići, slatkiši i svi gazirani napici.

Da li je potrebno unositi više tečnosti, s obzirom na dojenje?

Potrebno je piti 10-12 čaša vode dnevno, a ukoliko se gubi više od pola kilograma nedeljno - onda treba pojačati ishranu.

Da li se preporučuju neke vežbe ili fizička aktivnost?

Obično treba početi sa 10 do 15 minuta lagane šetnje, da bi to kasnije bilo oko 45 minuta dnevno. Korisno je voziti sobni bicikl, hodati po traci, plivati, vežbati aerobik.

Da li se može primenjivati joga?

Joga se pokazala kod mnogih žena kao izuzetno korisna, i to posebno u slučaju bolnih menstruacija. Preporuka je da se upražnjava tri puta nedeljno, u trajanju od 20 do 30 minuta.


Dijeta posle porođaja - da ili ne Foto: Shutterstock

Koliko se treba odmarati?

Pored dojenja, koje je naporno za ženu - bez obzira na zadovoljstvo koje je prisutno, potrebno je uspostaviti i pravilan ritam spavanja i odmaranja. Poznato je da odmorna žena lakše podnosi opisane napore, pa je i organizam manje osetljiv na PMS i bolne menstruacije. Novija istraživanja ukazuju da su kod žena potrebe za odmorom različite u pojedinim fazama menstrualnog ciklusa!

Šta ne sme da se zaboravi tokom korekcije telesne težine?

Nikada ne treba zaboraviti da je primarni cilj dojenje jednog zdravog i naprednog deteta. Idealno bi bilo  uskladiti sve ove napore, tako da krajnji efekat bude zadovoljstvo, a ne dodatno opterećenje. Naravno, najbolja preventiva je da se tokom trudnoće ne dobije višak kilograma, kojih se kasnije teško možete otarasiti.

Povratak na staru težinu

Koliko vremena je potrebno da se žena vrati na svoju težinu?

Prekomernu težinu ste dobili tokom devet meseci trudnoće, pa otprilike toliko treba da se izgubi višak kilograma. To se odnosi na trudnice koje su dobile do 14 kilograma. Ukoliko je više od toga, onda će i povratak na predporođajnu težinu duže da traje. Za one manje uporne i malodušne, možda neće ni biti potpunog povratka na pređašnju težinu.

Prim. dr Dragoslav Lekić, ginekolog