Da li se pitate kako će izgledati vaša beba? Neke fizičke karakteristike novorođenčadi mogu iznenaditi mame koje se prvi put porađaju - nije sve baš tako kao na filmovima i serijama. Rođenje utiče na to kako beba izgleda. Trudnoća i porođaj mogu uzrokovati da bebina koža, lice, ruke i noge ili genitalije izgledaju drugačije nego što biste očekivali.

Lekar i babice će pregledati novorođenče neposredno nakon što se beba rodi, kao i pre nego što bebu odnesete kući. Čak iako vam nešto u bebinom izgledu deluje neobično, to ne mora da govori da beba nije zdrava. Svaka beba je drugačija, ali evo koje stvari u izgledu novorođenčeta iznenade mame:

1. Oči novorođenčeta
Dok beba prolazi kroz porođajni kanal, pritisak na lice može dovesti do toga da bebini kapci izgledaju natečeni. Ovaj otok bi trebalo da se smanji dan ili dva nakon rođenja. Ponekad odmah nakon rođenja bebine oči izgledaju ukrštene, što znači da više gledaju prema bebinom nosu. Kako očni mišići vaše bebe vremenom jačaju, ovo stanje ukrštenih očiju obično postaje bolje.

Takođe, boja očiju bebe možda neće biti jasna pri rođenju. Možda ćete primetiti da se boja očiju vaše bebe menja tokom prvih šest meseci.

2. Glava novorođenčeta
Kosti lobanje novorođenčeta mogu se pomerati i preklapati. Ovo omogućava bebi da se kreće kroz porođajni kanal. Uopšteno govoreći, dugotrajni porođaj znači da bi bebina glava mogla imati više konusnog oblika od bebe koja je doživela kraći porođaj. Glava bebe takođe može izgledati viša ako su pri porođaju korišćeni alati kao što je vakum. Za nekoliko dana nakon rođenja, oblik konusa obično postaje okrugliji.

3. Meke tačke novorođenčeta
Postoje dve meke oblasti na vrhu glave vaše bebe gde kosti lobanje još nisu srasle. Ove tačke, koje se nazivaju fontaneli, omogućavaju da se lobanja preoblikuje po potrebi da prođe kroz porođajni kanal. Kasnije, ove oblasti obezbeđuju prostor potreban bebinom mozgu koji brzo raste. Ove oblasti mogu izgledati kao izbočine ili udubljenja na bebinoj glavi. Možda ćete primetiti da ove tačke pulsiraju kada beba plače ili se napreže. Fontaneli su prekriveni debelim vlaknastim slojem.

4. Pupčana vrpca vašeg novorođenčeta
Pupčana vrpca vezuje bebu za placentu tokom trudnoće. Nakon što se beba rodi, zdravstveni radnik će stegnuti vrpcu blizu bebinog tela. Patrljak pupčane vrpce novorođenčeta je obično žuto-zelene boje pri rođenju.

Stegnuti deo pupčane vrpce će se osušiti nekoliko nedelja nakon rođenja. Promeniće boju u braon, a zatim u crnu. Obično otpada oko 1 do 3 nedelje nakon rođenja. U međuvremenu, negovatelji treba da održavaju ranu čistim i suvim.

5. Koža novorođenčeta
Nakon rođenja, bebe mogu imati sve vrste mrlja, osipa, modrica ili fleka. Suva, ljuštena koža je tipična za novorođenčad, posebno na rukama i stopalima u prvih nekoliko nedelja. Gornji sloj kože obično se ljušti u prvim nedeljama nakon rođenja. Svakodnevno vlaženje može pomoći vašoj bebi da bude udobno.

Možda ćete primetiti bele izbočine na licu vašeg novorođenčeta koje izgledaju kao male bubuljice. Ove bezopasne tačke, poznate kao milia, obično nestaju same. Ne pokušavajte da štipate ove izbočine, trljajte bebino lice ili koristite losione ili ulja. Blagi sapun i voda jednom dnevno obično pomažu u uklanjanju milija tokom vremena, obično za nekoliko nedelja.

Koža vašeg novorođenčeta takođe može biti prekrivena finim dlakama pri rođenju. Ovo je poznato kao lanugo. Može se naći posebno na leđima i ramenima i najčešće je kod prevremeno rođenih beba. Obično nestaje u roku od nekoliko nedelja. Drugi tragovi na koži koje mame mogu da vide na novorođenčetu su modrice na glavi bebe od majčine karlice. Ovi tragovi bi generalno trebalo da nestanu u roku od oko dve nedelje.

6. Male izbočine na licu novorođenčeta
Rodni žigovi su delovi kože koji su prisutni pri rođenju ili se razvijaju kasnije. Neki su trajni, a neki blede kako dete raste. Mogu se kretati od plavo-sive do braon do crvene boje. Ovo je ružičasta do crvena mrlja na zadnjem delu vrata novorođenčeta, na kapcima ili čelu, ili između bebinih očiju. Neki tragovi nestaju za nekoliko meseci, dok drugi nestaju tokom nekoliko godina ili traju. Oznake na zadnjem delu vrata obično traju duže od tragova na licu, piše klinika Mayo.

7. Grudi i genitalije Vašeg novorođenčeta
Dok se telo trudnice priprema za porođaj i dojenje, neki hormoni mogu da prođu kroz placentu. Ovi hormoni mogu uticati na novorođenče. Bebe mogu imati otečeno tkivo dojke pri rođenju, a ovo tkivo može proizvoditi tečnost. Vaginalno tkivo može biti otečeno, ili novorođenčad može imati bezopasan vaginalni iscedak nekoliko nedelja nakon rođenja. Opuštena koža koja drži testise, nazvana skrotum, može biti otečena. Otok može biti uzrokovan hormonima ili pritiskom u porođajnom kanalu, posebno ako se beba rodi nogama prva, što se naziva zadkom. Otok je posledica tečnosti u skrotumu, stanja koje se zove hidrokela. Tipično, ova tečnost će se vremenom ponovo apsorbovati.

Odmah nakon rođenja, zdravstveni radnik će pregledati vašu bebu i razgovarati sa vama o svim nedoumicama. Ako imate pitanja tada ili kasnije, pitajte bebinog lekara. 

BONUS VIDEO:

Trik mame za pronalaženje deteta kad se izgubi TikTok/krista.piper

(Yumama/T.A.S.)