Koliko puta ste oštro reagovali na dečje tantrume i plakanje te, nakon pokušaja da utešite mališana, prosto viknuli "prestani da plačeš"? Verovatno mnogo, kao i većina roditelja. Mame i tate ponekad izgube živce, izgrde dete, viču na njega, a posle im bude žao, dok kod mališana ne vide nikakvu razliku u ponašanju.
Vaspitačica i koautorka knjige za roditelje Laura Macareli otkrila je zašto je pogrešno da deci govorimo "prestani da plačeš" i šta je bolje umesto toga.
Zašto je pogrešno reći "prestani da plačeš"
Fraza "prestani da plačeš" je "opasna" po emocionalni razvoj dece, objašnjava Macareli.
"Ona izražava želju odrasle osobe da kontroliše emocije deteta i odaje njegovu nesposobnost da upravlja situacijom. Naravno, dečji ispadi se dešavaju na javnim mestima iu kontekstu koji roditelje stavlja pod pritisak, ali sa ovim imperativom poruka koju šaljete svom detetu je 'ova tvoja reakcija, to što plačeš je pogrešno".
To nikako nije dobro za mališane koji se u takvoj situaciji osećaju loše zbog svojih emocija i plakanja, te evo šta je bolje da kažete detetu umesto ove česte fraze.
1. Dođi kod mene, hoćeš li zagrljaj?
Ako dete plače, jedan od načina da ga naterate da prestane je da ga toplo zagrlite. "Radi se o tome da mu pokažete da ste tu, fizičkim kontaktom. To će učiniti da se oseća voljeno, shvaćeno i podržano u svom izlivu emocija, zbog čega na neki način i pati jer još ne zna kako da kontroliše ovu reakciju", kaže Macareli.
Kada se dete smiri, možete se vratiti na događaj i pomoći mu da ponovo proceni šta se dogodilo.
2. Ovde sam, sa tobom
"Često, kada smo suočeni sa tantrumom, skloni smo da postanemo previše čvrsti jer se plašimo gubitka autoriteta i zaboravimo na nežnost. Da bismo naglasili svoje neodobravanje mališanovog ponašanja, postajemo distancirani, ali na taj način gubimo ono najvažnije sa detetom: dimenziju odnosa", upozorava vaspitačica.
3. Hajde da oteramo te suze
Takođe je važno da ne ostavljate dete samo da se nosi sa plačem.
"Fraza poput ’hajde da oteramo te suze’ naglašava zajedništvo, šalje detetu poruku da ste vi kao roditelj tu sa njim i da spremni da se zajedno suočite sa situacijom", dodaje Macareli.
Druga fraza koju ne treba da kažete detetu je, na primer, "Ne plači tu kao neka beba" jer stvara distancu između odrasle osobe i deteta i stigmatizuje njihovo emocionalno stanje. Drugim rečima, poručuje mu da "ne zna ništa drugo sem da plače".
4. Dođi ovamo i saslušaću te
Čak i fraza "Dođi ovamo i ja ću te saslušati" pomaže da se stvori veza sa detetom. "Razgovor sa detetom nam takođe omogućava da bolje razumemo šta je uzrok plača. Deca su u stanju da razumeju, ali ’ne’ im uvek treba objasniti. Ako kažete ’to je ovako/to se radi ovako i tačka’ time zatvarate komunikaciju, i stvara nelagodu i frustraciju kod deteta", poručuje Macareli.
5. Vidim da si veoma tužan
"Detetove emocije ne treba potiskivati, naprotiv, treba da im pomognemo da ih procesuiraju i razumeju šta im se dešava. U suprotnom ćemo odgajiti odrasle koji neće znati da upravljaju svojim emocijama", upozorava Laura Macareli.
Kada kažete mališanu "vidim da si jako tužan/na", time mu poručujete da "ne umanjujete ono što oseća, te da je ono važno i zaslužuje pažnju, njegove suze nisu beznačajne. Savet je i da mu kažete da je normalno da se oseća tužno i da se to dešava i odraslima", prenosi njene reči nostrofiglio.it.
Laurin opšti savet u situacijama kada dete plače je da ne žurite, da ne budete previše uporni, već da odvojite vreme da razgovarate sa detetom i saslušate ga.
"Pokušajmo da ovim situacijama pristupimo ne kao neko ko mora da reaguje na ponašanje, već kao neko ko želi da odgovori na potrebe deteta", zaključuje ona.
BONUS VIDEO:
Čudesna beba koja je rođena dvaput: Mami izvađena materica u 20. nedelji trudnoće
Dijabetes u trudnoći opasniji nego što se mislilo? Povećava rizik od 3 razvojna problema kod dece
Imena koja privlače novac: Dečaci i devojčice koji se ovako zovu predodređeni su za bogatstvo
Najlepša italijanska imena koja će vas oduševiti: Imaju prelepo značenje i zvuče veoma moderno
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara