Porođaj je za svaku ženu različito iskustvo – neke bolje, a neke lošije podnose bol, neke se porode prirodnim putem, druge carskim rezom, a celokupan utisak o "lakoći" porođaja zavisi i od toga da li ima komplikacija ili ne.

Ako ste tek na svet doneli dete ili vas to uskoro očekuje, imajte na umu da je telu potrebno neko vreme da se oporavi, a evo šta u periodu oporavka možete da očekujete.

Bolovi u stomaku

Skupljanje materice kako bi se vratila na svoju pređašnju veličinu traje neko vreme posle porođaja, zbog toga ćete najverovatnije osećati bolove u donjem delu stomaka. Ukoliko dojite svoju bebu, u tim trenucima bolovi mogu biti i malo jači jer se tokom dojenja oslobađaju hemikalije u telu koje podstiču kontrakcije materice.

Tople obloge većini mogu da pomognu i malo ublaže bolove, koji bi vremenom trebalo da se smanjuju – ukoliko nije tako ili se čak pojačavaju, obratite se lekaru.

Zatvor

Često se posle porođaja javlja zatvor, a jedan od razloga su lekovi koji se ponekad daju u porodilištu. Osim toga, anestezija može da uspori rad creva, a ponekad i strah uzrokuje zatvor – posebno kod žena koje su imale epiziotomiju ili cepanje međice.

Da biste sprečili zatvor ili olakšali sebi taj problem ako se već javi, pije dosta vode i unosite namirnice bogate vlaknima. Ako za tim ima potrebe, konsultujte se sa lekarom.

Hemoroidi

Ovaj problem koji se nekad javlja posle porođaja nadovezuje se na prethodni, zatvor. Neretko se posle porođaja pojavljuju hemoroidi, koji mogu da svrbe, ali svakako i da izazovu bolove, pa i krvarenje prilikom vršenja nužde.

Ukoliko se ne povuku nakon kraćeg vremena, obratite se lekaru.

"Bejbi bluz"

Koliko god da ste srećni što napokon imate svoje dete u rukama, imajte na umu da se u nekom trenutku može javiti i osećaj tuge. To nije ništa nenormalno, javlja se kod čak 70 do 80 odsto žena u prvih nekoliko nedelja, a glavni krivac su hormonske promene.

Ipak, ako vam deluje da vas tuga savladava, da postaje sve teže i osećate se lošije, ne libite se da potražite savet stručnjaka, koji će utvrditi da li je reč o postporođajnoj depresiji i šta je dalje potrebno preduzeti.

Hormonske promene

Već smo pomenuli da hormonske promene mogu da izazovu osećaj tuge, ali osim na emotivno stanje, mogu da utiču i na druge aspekte oporavka. Na primer, može se desiti da se znojite mnogo više nego inače, naročito noću. I to je prolazno, ne brinite, samo obratite pažnju da li možda uz to imate i temperaturu, jer bi to već moglo da ukaže na neku vrstu infekcije.

Hormonske promene krivac su i za obilno opadanje kose nakon porođaja koje se javlja kod mnogih žena, ali i to je samo privremeno – čim se poveća količina estrogena u telu, opadanje će prestati i izrašće vam nova kosa.

Va*inalno krvarenje

Krvarenje je sasvim normana pojava nakon porođaja, a isto je i u slučajevima porođaja carskim rezom. Javlja se zbog toga što je tokom trudnoće krvotok povećan za 30 do 50 odsto kako bi se bebi obezbedila hrana i razvoj, ali i kako bi se telo pripremilo za porođaj i oporavak.

Krvarenje je uglavnom jače u prvih desetak dana, a zatim krv postaje nešto svetlije boje i to može da potraje oko šest nedelja.

Savet stručnjaka je da u ovom periodu ne koristite tampone jer bi to povećalo rizik od infekcije.

Šavovi

Ukoliko vam je rađena epiziotomija ili se koža rascepila prilikom porođaja, biće vam potrebno oko sedam do deset dana da se oporavite. Za to vreme pojačano pazite na higijenu i ispirajte se toplom vodom nakon odlaska u toalet, a preporuka je i da taj deo ne brišete toalet papirom.

Kada je reč o šavovima posle carskog reza, trebalo bi da površinski šavovi zarastu za oko pet do deset dana, dok je za dublje šavove na mišićima potreban duži oporavak. Možete očekivati da će oni potpuno zarasti za oko 12 nedelja.

Ukoliko primetite crvenilo, otok, tečnost koja curi iz rane ili imate temperaturu, javite se lekaru jer ti znaci ukazuju na infekciju.

Suvoća polnih organa

Perineum je prostor između va*ine i anusa, i ponekad se dešava da pukne na porođaju ili da lekari naprave rez radi lakšeg porođaja. Ukoliko se i ne desi ni pucanje ni rezanje, svakako se može desiti da ovaj deo postane suv ili da se pojavi otok.

Prijaće vam da ispirate taj deo toplom vodom nakon odlaska u toalet, a ukoliko otok ili suvoća potraju, javite se lekaru.

Suve bradavice i grudi

Kod dojenja se dešava u prvih nekoliko dana grudi i bradavice postanu suve. Međutim, ako se to nastavi i kasnije, moguće je da se beba ne zakači lepo za dojku, odnosno da ne sisa kako treba. U tom slučaju potražite stručnu pomoć, kako bi i beba lepo jela, ali i kako biste sprečili da dođe do pucanja ove osetljive kože.

Zadržavanje vode

Otečenost usled nakupljanja vode nakon porođaja nije ništa neobično jer telo zadržava određenu količinu vode zbog hormona progesterona. Najčešće se otoci primećuju na rukama, nogama, stopalima. Međutim, to ne bi trebalo da potraje duže od nedelju dana posle porođaja – ako traje duže od toga, obratite se lekaru.

Kilogrami

Mnoge žene očekuju da već posle nekoliko dana od porođaja telo izgleda kao pre trudnoće. Međutim, na porođaju ćete izgubiti onoliko kilograma koliko ima vaša beba i još malo više, zbog plodove vode i slično, ali će za povratak na staru kilažu verovatno biti potrebno nekoliko meseci.

Svakako, budite strpljivi i nežni prema sebi, dajte telu vremena da se oporavi. U međuvremenu, pazite na ishranu, ne toliko zbog kilograma, koliko zarad svog i bebinog zdravlja.

BONUS VIDEO:

Miris tela posle porođaja TikTok/thebiggersthebetter

(Yumama/N. Z.)