Svi roditelji znaju da ih sa dolaskom bebe čekaju i umor i nenaspavanost, naročito u prvim mesecima, kada se dete češće budi noću da jede. Iako je ta faza nespavanja roditelja sasvim normalna i očekivana, na duže staze je veoma iscrpljujuća.

Istraživanja pokazuju da novopečeni roditelji gube značajan broj sati sna svake noći, a to u nekim slučajevima može da traje sve dok dete ne napuni šest godina. Dobra vest je da postoje strategije koje možete da koristite kako biste bili barem malo odmorniji.

Važnost sna

Spavanje ima neverovatnu važnu ulogu u našoj sposobnosti jasnog razmišljanja. Tokom REM faze spavanja, mozak sortira sećanja i obrađuje dnevne događaje, a nedostatak ove faze sna može da se odrazi na pamćenje. Jednotavnije rečeno, ako ne spavate dovoljno, često ćete sebe hvatati kako se preispitujete da li ste nešto uradili ili ne.

Kao posledicu to može da ima i manjak strpljenja u ophođenju prema bebi, česte promene vašeg raspoloženja, ali i povećan rizik od nezgoda - neodstatak sna produžava vreme reakcije, što može da učini aktivnost poput vožnje i vežbanja nebezbednim.

Manjak sna loše se odražava i na umuni sistem, kao i na kilažu jer može da dovede do poremećaja hormona.

Kako da se ipak malo odmorite s malom bebom u kući

Ne očekujte da ćete sa malom bebom biti jednako odmorni kao pre nego što je ovaj mali zamotuljak sreće stigao u vaš dom, ali probajte da ublažite umor s nekim od sledećih strategija:

Nadoknadite izgubljen san - kada osoba koja je dugo bila lišena sna konačno malo zatvori oči, mozak će uspostaviti i duboku i REM fazu sna, što znači da svaki trenutak spavanja, bez obzira na to da li on trajao nekoliko sati ili par minuta mnogo više znači nego nespavanje.

Tražite pomoć i uhvatite bebin ritam – u početku ćete imati dovoljno snage da izgurate dane uprkos nenaspavanosti, ali ne možete tako unedogled. Kada se organizam umori, moraćete da nađete rešenje, a to može da bude pomoć nekog bliskog da pričuva bebu ili da spavate kada spava i beba.

Podelite obaveze oko noćnog hranjenja – ako beba pije formulu, pokušajte da napravite neki raspored sa partnerom tako da naizmenično hranite dete.

Ne reagujte na svaki šum - bebe prolaze kroz razne faze sna i često nemirno spavaju, pa pokušajte da ne skačete iz kreveta na svaki šum u bebinom krevecu. Naučite bebu da se sama smiri ili ponovo utone u san, a to ćete uraditi tako što je nećete odmah dizati kad zaplače. Naravno, to ne podrazumeva da treba da ostavite dete dugo da plače, već da mu dat trenutak i vidite da li može da se umiri samo.

Vodite zdrav život - pošto ne možete da prespavate celu noć bez buđenja zbog bebe, pokušajte da energiju nadoknadite zdravom ishranom i unošenjem dovoljno tečnosti.

Na kraju, budite svesni da nema nekog magičnog rešenja za umor, ali se potrudite da brinete o sebi jer samo tako možete adekvatno da se starate i o bebi.

BONUS VIDEO:

Mame moraju da brinu o sebi Izvor: Mame moraju da brinu o sebi