Smatrate se gojaznim ako je vaš indeks telesne mase (BMI) pre trudnoće između 25 i 29,9 i gojazni ako je vaš BMI 30 ili veći. Zdravo je imati BMI između 18,5 i 24,9. Imajte na umu da je BMI samo gruba procena telesne masti na osnovu vaše visine i težine: ne uzima u obzir genetiku ili godine i nije savršen alat za procenu ukupne kondicije, kako prenosi Baby center.

Iako se indeks telesne mase između 18,5 i 24,9 smatra normalnim, i nije tako netipično da je veći: otprilike polovina majki koje prvi put rode ima prekomernu težinu kada zatrudne, a oko polovine majki koje prvi put su trudne dobijaju previše težina tokom trudnoće.

Koliko je važna vaša težina tokom trudnoće?

Koliko težite kada zatrudnite – i koliko se ugojite tokom trudnoće – može uticati na vašu trudnoću i bebu. Premalo dobijanje na težini može dovesti žene u opasnost od prevremenog porođaja i rađanja bebe sa malom porođajnom težinom, dok previše dobijanje može dovesti do većeg rizika za druge komplikacije trudnoće.

Započinjanje trudnoće sa zdravom težinom je idealno, ali imajte na umu da većina žena koje ne ispunjavaju preporuke za težinu i dalje imaju normalne trudnoće i zdrave bebe. Mnoga stanja i komplikacije povezane sa trudnoćom sa prekomernom telesnom težinom se mogu regulisati – a u nekim slučajevima i sprečiti.

Zdravstvena stanja povezana sa prekomernom težinom u trudnoći

Ako nosite dodatnu težinu u trudnoći, podložniji ste nekim komplikacijama u. Razumevanje faktora rizika će vam pomoći da učinite sve što možete da uživate u bezbednoj i zdravoj trudnoći plus-size.

Gestacijski dijabetes

Ovo stanje uzrokuje povišen šećer u krvi tokom trudnoće. Vaš zdravstveni radnik će proceniti vaš šećer u krvi tokom skrininga glukoze i testova tolerancije, koji se obično rade između 24. i 28. nedelje trudnoće. (Mogu da se urade ranije ako ste gojazni pri začeću ili imate druge faktore rizika.)

Skoro 5 % trudnica razvija gestacijski dijabetes, a rizik se povećava zajedno sa BMI: žene sa prekomernom težinom imaju dvostruko veću verovatnoću da će imati gestacijski dijabetes, a gojazne žene imaju četiri do osam puta veću verovatnoću da će ga imati. Skoro polovina slučajeva gestacionog dijabetesa može se pripisati prekomernoj težini ili gojaznosti.

Nekontrolisani gestacijski dijabetes ili visoki nivoi šećera u krvi mogu povećati rizik od:

  • Hipoglikemija (nizak šećer u krvi), žutica i problemi sa disanjem kod vaše bebe nakon rođenja
  • Imati veliku bebu, povećavajući rizik od povreda i distocije ramena – retka, ali ozbiljna situacija u kojoj se beba zaglavi iza stidne kosti majke tokom porođaja
  • Da sami razvijete dijabetes u budućnosti
  • Imati dete koje razvije dijabetes tipa 2 i/ili gojaznost
  • Rođenje carskim rezom

Preeklampsija

Takođe poznata kao toksemija, preeklampsija je ozbiljno stanje koje se dijagnostikuje nakon 20 nedelja trudnoće (ili tokom porođaja ili posle porođaja ) ako imate visok krvni pritisak zajedno sa najmanje jednim drugim simptomom. To može uključivati proteine u urinu, abnormalnosti jetre ili bubrega, uporne glavobolje ili promene vida.

Oko 6 do 12 % gojaznih žena imaće dijagnozu preeklampsije, dok će oko 4% žena sa BMI u normalnom opsegu biti dijagnostikovana.

Preeklampsija utiče na vaše krvne sudove, što podiže vaš krvni pritisak i utiče na sisteme organa u celom telu. Preeklampsija može varirati od blage do teške i napredovati polako ili brzo. U teškim slučajevima može izazvati probleme u rastu vaše bebe i sledeće za vas i vašu trudnoću:

  • Problemi sa bubrezima i/ili jetrom
  • Niski trombociti i problemi sa krvarenjem
  • Nizak nivo amnionske tečnosti
  • Abrupcija placente , ozbiljno stanje u kojem se placenta delimično ili potpuno odvaja od materice pre nego što se beba rodi
  • Eklampsija
  • Infarkt
  • Udar
  • Gestacijska hipertenzija

Ako razvijete visok krvni pritisak (očitavanje od 140 na 90 ili više – čak i ako je samo jedan od brojeva povišen) nakon 20 nedelja trudnoće, ali nemate nikakve dokaze o preeklampsiji, biće vam dijagnostikovana gestacijska hipertenzija, ponekad se naziva hipertenzija izazvana trudnoćom. Otprilike 10 % gojaznih žena ima gestacijsku hipertenziju, naspram oko 4 % žena sa normalnim BMI.

Ako ste imali visok krvni pritisak pre trudnoće ili vam je dijagnostikovan pre 20 nedelja trudnoće, to se zove hronična hipertenzija. Hronična hipertenzija je rizik za srce, ali je gestaciono hipertenzija obično blaga i verovatno neće izazvati nikakve primetne probleme vama ili vašoj bebi. Međutim, to vas dovodi u veći rizik za:

  • Preeklampsija
  • Intrauterino ograničenje rasta, koje se naziva i ograničenje rasta fetusa
  • Prevremeno rođenje
  • Arupcija placente
  • Opstruktivna apnea u snu

To znači da prestajete da dišete na kratke periode tokom sna, privremeno smanjujući količinu kiseonika u krvi. Prekomerna težina ili gojaznost dovodi vas do većeg rizika od apnee u snu. U stvari, što ste teži za početak i što više dobijate na težini tokom trudnoće, veća je verovatnoća da ćete imati problema sa disanjem tokom spavanja.

  • Apnea u snu tokom trudnoće može dovesti do umora i povećati rizik od:
  • Visokog krvnog pritiska
  • Preeklampsije
  • Problema sa srcem i plućima
  • Duži porođaj

Nekoliko studija je otkrilo da je viši BMI povezan sa dužim aktivnim porođajem. U jednoj studiji koja je obuhvatila preko 5.000 žena, prva faza porođaja – a posebno do dilatacije od 6 cm – trajala je više od sat vremena duže nego kod žena normalne težine. Za žene sa BMI većim od 40, prva faza porođaja bila je skoro dva sata duža nego kod žena normalne težine. Ali to ne znači nužno da ćete imati duže porođaje.

Razgovarajte sa svojim lekarom ili babicom o tome kako se razlika u napredovanju porođaja kod žena veće težine razlikuje od one kod žena sa normalnom težinom. Uverite se da svaka odluka o porođaju carskim rezom uzima u obzir različita očekivanja u vezi sa napredovanjem porođaja koji se očekuje za vašu težinu. (Može biti teže pratiti bebu žene veće veličine tokom porođaja.)

Komplikacije porođaja

Studija na preko 250.000 žena otkrila je da su BMI pre trudnoće i gestacijski dobitak povezani sa komplikacijama u trudnoći, a gojazne majke sa visokim porastom telesne težine tokom trudnoće su u najvećem riziku od ovih komplikacija. Prekomerna težina ili gojaznost povećava rizik od:

  • Carski rez: Žene sa prekomernom težinom imaju otprilike 50 % veću verovatnoću da će imati carski rez od žena koje imaju normalnu težinu, a gojazne žene imaju dvostruko veće šanse da imaju carski rez.
  • Prevremeno rođenje: Jedna švedska studija o preko milion trudnoća otkrila je da su prekomerna težina i gojaznost majke tokom trudnoće povezani sa povećanim rizikom od prevremenog porođaja (i spontanog i medicinski izazvanog), posebno izuzetno prevremenog porođaja.

Postoje li rizici za vašu bebu?

Evo nekih stanja i situacija koje mogu uticati na vašu bebu ako ste veće veličine i trudni ste:

Velika beba

Dok većina žena veće veličine ima bebe prosečne veličine gojaznost se smatra faktorom rizika za makrozomiju ili rađanje velike bebe. Oko 1 procenat beba je makrosomski. Verovatnije je da će vaša beba biti velika ako imate nedijagnostikovan ili loše upravljan gestacijski dijabetes, ako imate porodičnu istoriju velikih beba ili ako pređete rok porođaja.

Ako vaša merenja fundusa – rastojanje od stidne kosti do vrha materice – pokazuju velike brojke za datume, to može značiti da nosite veliku bebu. Ali to može biti i zbog velike količine amnionske tečnosti ili dodatnog trbušnog tkiva na stomaku. (Veća je verovatnoća da će merenja fundusa biti netačna kod žena veće veličine.)

Ultrazvuk je preciznija procena veličine fetusa. Međutim, jedini pravi dokaz makrosomske bebe je vaganje nakon rođenja. Ultrazvuk u terminu su procene sa očekivanom tačnošću od plus ili minus 10 procenata.

Velika beba može povećati rizik od porođaja carskim rezom. A bebe rođene sa previše telesne masti imaju veći rizik od razvoja gojaznosti kasnije u životu.

Kako ostati zdrav i smanjiti rizik od komplikacija ako ste veći

Istina je da je najbolji način da se smanji rizik od komplikacija uzrokovanih gojaznošću gubitak težine pre nego što zatrudnite. Čak i malo smanjenje težine može dovesti do poboljšanih rezultata. Ali ako ste već trudni i gojazni, ne brinite – još uvek možete imati zdravu trudnoću i bebu. Ako budete marljivi u vezi sa ovim stvarima, to će pomoći:

Potražite dobru prenatalnu negu . Blisko sarađujte sa svojim lekarom ili babicom tokom trudnoće. Trudnice koje imaju prekomernu težinu ponekad odlažu ili izbegavaju da posete prenatalnog lekara jer se plaše da budu osuđene. Veoma je važno da dobijete redovnu prenatalnu negu da biste pratili komplikacije, upravljali svojom težinom i naučili i pripremili se za bilo koje posebne obzire za vašu trudnoću, porođaj i porođaj. Radićete ruku pod ruku, tako da je važno da imate zdravstvenog radnika sa kojim se osećate dobro tokom trudnoće.

Dobijte pravu količinu težine za svoju trudnoću

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju da žene sa prekomernom težinom dobiju ukupno 7 do 11 kg, a gojazne žene 5 do 9 kg. (Ako ste trudni sa blizancima, ti brojevi su 14 do 22kg za žene sa prekomernom težinom i 11 do 19lg za gojazne žene). Samo oko jedne trećine žena dobije preporučenu količinu težine tokom trudnoće.

Hranite se zdravo: Ovo nije vreme za dijetu za mršavljenje, ali računajte na svaku kaloriju. Preskočite hranu bez nutritivne vrednosti u korist onih koja obezbeđuju hranljive materije za vas i vašu bebu. Ciljajte na ishranu bogatu hranljivim materijama koja se fokusira na nemasne proteine, zdrave masti i proizvodnju – sa ograničenim dodatkom šećera. Ako upravljate određenim uslovima – kao što je gestacijski dijabetes – naučite sve što možete o tom stanju i pratite savet negovatelja o ulozi ishrane u upravljanju njime.

Uzmite svoj dnevni prenatalni vitamin: Pored osnovnih vitamina i minerala, vaš prenatalni vitamin sadrži i folnu kiselinu , kalcijum i jod koji su vašem telu potrebni tokom trudnoće. Pitajte svog lekara ili babicu da li vam je potrebna dodatna suplementacija nekog od ovih (ili drugih) hranljivih materija.

Ostanite hidrirani: Američki koledž akušera i ginekologa i Institut za medicinu preporučuju trudnicama da piju 10 čaša vode od 8 unci svakog dana kako bi ostale hidrirane . Ako ste veće veličine, potrebno vam je još više vode nego manjim ženama. Najbolji način da utvrdite da li dobijate dovoljno vode je da pogledate svoj urin. Ako pijete dovoljno, trebalo bi da bude bledo žuta ili bezbojna, a ne tamna.

Ostanite aktivni: Radite sa svojim doktorom ili babicom kako biste smislili dobar program vežbanja. CDC preporučuje da tokom trudnoće imate najmanje 150 minuta nedeljno aerobne vežbe umerenog intenziteta . Prenatalne vežbe mogu pomoći u smanjenju rizika od komplikacija kao što su gestacijski dijabetes i preeklampsija, upravljati povećanjem telesne težine i pripremiti vas za porođaj. Najvažnija stvar koju treba zapamtiti je da se krećete – čak i ako samo šetate nakon obroka. Ostati aktivan!

Saznajte više o svim uslovima koji mogu uticati na vas . Ako ste izloženi riziku od gestacionog dijabetesa ili hipertenzije, na primer, naučite sve što možete o tome kako da upravljate ili sprečite ovo stanje. Sledite savet svog lekara i odmah pozovite svog lekara ako osetite znake problema, kao što su jaka ili uporna glavobolja, brzo povećanje telesne težine, intenzivan bol ili osetljivost u gornjem delu stomaka, nadutost ili otok lica ili ekstremiteta, ili promene vida. Takođe je dobra ideja da se upoznate sa simptomima trudnoće koje nikada ne biste trebali zanemariti .

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Koliko je važna podrška roditelja, video koji je raznežio svet TikTok/dailyhumanmotivation