Buduće mame u trudnoći moraju da vode računa o mnogo čemu, između ostalog i o tome šta jedu i piju. Ono što je većini poznato je da se, kada je reč o napicima, nipošto ne preporučuje unos alkohola, dok se savetuje i ograničen unos kofeina, odnosno kafe i čajeva.
Međutim, mnoge trudnice nisu sasvim sigurne koje čajeve i koliko smeju da piju, a evo šta o tome kaže ginekolog-akušer dr Tatjana Denisova.
Mogući negativni efekti
Mnoge vrste čajeva sadrže kofein, a trudnicama se ne preporučuje da unose više od 200mg kofeina dnevno. Jedna šolja crnog čaja (230ml) može da sadrži između 50 i 90 miligrama kofeina, a šolja zelenog čaja između 50 i 80 miligrama.
Dakle, čaj u trudnoći smete da pijete ali je jako važno da ne preterujete u količini koju unosite, a evo koje posledice u suprotnom mogu da se jave:
- Neadekvatan rast fetusa i kašnjenje u razvoju ukoliko se svakodnevno konzumiraju velike količine crnog čaja
- Loša apsorpcija gvožđa
- Problemi sa spavanjem
- Nizak krvni pritisak
- Koje čajeve smete da pijete
Tokom trudnoće treba da budete oprezni kada je reč o izboru čajeva koje pijete jer neki mogu da imaju dobar uticaj, ali neki nisu preporučljivi.
Zeleni čaj
Sadrži manje kofeina od kafe, ali ima i okrepljujući efekat. Sadrži aminokiselinu L-teanin, koja pomaže u borbi protiv stresa i stimuliše proizvodnju hormona sreće i zadovoljstva. Takođe pomaže u kontroli krvnog pritiska, šećera u krvi i jača imuni sistem.
Glavni negativni efekti uključuju izraženiji diuretički efekat.
Zeleni čaj i mača takođe sadrže katehine, to su prirodni polifenoli. Ipak, neki stručnjaci smatraju da mogu da naruše apsorpciju folne kiseline kod žena.
Dakle, ovde je još jednom važno podsetiti na umerenost u konzumiranju čaja, ne morate potpuno da ga izbacite, kaže dr Denisova za deti.mail.ru.
Crni čaj
Pogodan je ako treba da se poboljšate koncentraciju. Međutim, iz istog razloga, dobro je da ga pijete u prvoj polovini dana, a ne uveče, kako ne biste preopteretili nervni sistem pre spavanja.
Takođe je vredno uzeti u obzir da ako je čaj previše jak, povećava se koncentracija tanina. U velikim količinama, može da izazvove zatvor, što je problem koji inače imaju mnoge trudnice.
Čaj od nane i matičnjaka
Čaj od nane ili čaj od matičnjaka su dobra opcija jer ne sadrže kofein i imaju prijatan ukus. Prednost ovih napitaka je i u tome što može da pomogne u ublažavanju mučnine. Takođe se veruje da ovi čajevi smiruju nervni sistem. Ipak, ne treba preterivati s čajem od nane jer kod nekih žena može da izazove gorušicu.
Čaj od majčine dušice
Ovaj čaj ima puno korisnih svojstava: od jačanja imunološkog sistema do poboljšanja varenja. Ipak, trudnice treba da budu oprezne sa ovim čajem.
Nema dovoljno naučnih podataka o dejstvu napitka na fetus, međutim, neki naučnici primećuju da može da poveća rizik od pobačaja ili prevremenog porođaja kod trudnica. Zbog toga ga ne treba piti u prvom tromesečju trudnoće, kaže dr Denisova.
Čaj od kamilice
Generalno se smatra bezbednim za trudnice kada se konzumira u umerenim količinama, a poznat je po svojim umirujućim efektima, može da smanji stres i pomogne da se opustite. Međutim, kamilicu ne treba preterano koristiti, jer neke studije sugerišu da velike doze mogu da izazovu kontrakcije materice. Zbog toga je važno da se čaj od kamilice konzumira oprezno, periodično i samo po savetu lekara kako bi se osiguralo zdravlje majke i deteta.a
Čaj od maline
Čaj od listova crvene maline pomaže u proizvodnji majčinog mleka i jača i tonizira matericu, što može pomoći da se telo pripremi za porođaj. Može pomoći da se smanji verovatnoća prevremenog porođaja i ublaži intenzitet i trajanje porođajnih bolova.
Osim toga, može pomoći da se materica brže vrati u prethodno stanje, što doprinosi bržem oporavku organizma. Ovaj čaj se tradicionalno preporučuje da se konzumira umereno u drugom i trećem trimestru.
Čaj od hibiskusa
Zbog potencijalnih rizika povezanih sa visokim sadržajem antocijanina i polifenola, čaj od hibiskusa se ne preporučuje za upotrebu tokom trudnoće. To može dovesti do poremećene apsorpcije gvožđa, smanjenja krvnog pritiska i stimulacije materice.
Čaj od đumbira
Poznato je da đumbir smanjuje mučninu, što je posebno važno u prvom tromesečju trudnoće. Takođe jača imunitet, što je takođe korisno za buduće majke.
Što se tiče bezbednosti đumbira tokom trudnoće, nije poznato da postoje neke kontraindikacije za konzumiraje ovog čaja tokom drugog stanja.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.