Budući roditelji često razmišljaju o tome na koga će beba ličiti, od koga će naslediti boju očiju, kose, a o nasleđivanju krvne grupe mnogo se manje govori, iako je to veoma važno.

Hematoog dr Olga Bindasova otkrila je kada najranije može da se utvrdi bebina krvna grupa i zašto je važan Rh faktor.

Krvna grupa i Rh faktor

Crvena krvna zrnca su posebne krvne ćelije koje prenose kiseonik iz pluća do organa. Na spoljnoj strani njihove membrane nalaze se posebni proteini - antigeni. Oni obavljaju nekoliko funkcija: zaštitnu, transportnu, receptorsku. Krvna grupa osobe zavisi od kombinacije antigena A i B. Pripadnost određenoj krvnoj grupi je individualna biološka osobina, koja ostaje nepromenjena tokom života. Međutim, postoji jedan izuzetak: u slučaju transplantacije koštane srži krvna grupa primaoca se postepeno menja u krvnu grupu davaoca.

Važno je i prisustvo D-antigena na površini crvenih krvnih zrnaca. Njegovo prisustvo (D) ukazuje da osoba ima pozitivan Rh faktor (Rh+), a njegovo odsustvo (d) ukazuje da osoba ima negativan Rh faktor (Rh–). Drugi tip Rh faktora ima samo 15 odsto ljudi.

Poznavanje krvne grupe i Rh faktora je jako važno u hitnim situacijama, jer u slučaju transfuzije krvi osoba mora da primi krv odgovarajuće krvne grupe i Rh faktora, jer u suprotnom organizam može da napadne "neprijatelja" i dovede do ozbiljnih komplikacija, pa čak i smrti.

Zašto je važno da roditelji znaju bebinu krvnu grupu

Ponekad je potrebno da roditelji unapred tj. pre rođenja saznaju krvnu grupu i to se onda radi neinvazivnim prenatalnim testovima. Analizira se DNK koja cirkuliše u krvotoku majke, a evo u kojim slučajevima može biti potrebno da se uradi ovo testiranje:

Konflikt Rh faktora - odnosno majka ima negativan Rh faktor, a otac deteta pozitivan. To može da dovede do razvoja hemolitičke bolesti, kada crvena krvna zrnca novorođenčega bivaju napadnuta majčinim antitelima zbog nekompatibilnosti Rh faktora. U nekim slučajevima to može da dovede do brojnim poremećaja u funkcionisanju u telu novorođenčeta. Srećom, hemolitička bolest je retka i dijagnostikuje se kod samo 0,5 odsto novorođenčadi.

Pobačaji i transfuzije krvi – ukoliko je žena ranije imala pobačaje ili transfuzije krvi, to je razlog za dodatni pregled odnosno utvrđivanje bebine krvne grupe i Rh faktora pre rođenja.

Višeplodna trudnoća - jednojajčani blizanci dele jednu placentu u materici. Ponekad se u njoj formiraju posebni sudovi koji povezuju dečji krvotok. Zbog toga, krv počinje da se neravnomerno raspoređuje između fetusa: jedan dobija previše, a drugi - premalo. Ovo stanje se naziva sindrom međublizanačke transfuzije i može biti veoma opasno za obe bebe.

Sumnja na hemolitičku bolest fetusa sa povećanjem titra D antitela kod majke.

Kako se nasleđuje krvna grupa

Postoje četiri krvne grupe, a određuju se uz pomoć analize prisustva antigena A i B na spoljnoj strani membrane crvenih krvnih zrnaca. Odsustvo ovih antigena je označeno kao nulta krvna grupa.

Kod nasleđivanja krvne grupe važe ista genetska pravila kao i za prenošenje drugih naslednih osobina. Dete dobija jedan od antigena od majke, a drugi od oca. Važno je zapamtiti da su A i B dominantni, potiskuju manifestaciju recesivnog antigena 0. Tako, na primer, ako otac detetu prenese antigen 0, a majka - A, onda će naslediti njihovu kombinaciju A0 i, shodno tome, krvnu grupu A.

  • Roditelji 0 krvna grupa – dete nulta krvna grupa
  • Roditelji 0 i A krvna grupa, dete može da bude 0 ili A krvna grupa
  • Roditelji 0 i B krvna grupa, dete može da bude 0 ili B krvna grupa
  • Roditelji 0 i AB krvna grupa, dete A ili B
  • Roditelji A i A krvna grupa, dete 0 ili A
  • Roditelji A i B, dete može da bude 0, A, B ili AB krvna grupa
  • Roditelji A i AB, dete može da bude A, B ili AB
  • Roditelji B i B, dete može da bude 0 ili B krvna grupa
  • Roditelji B i AB, dete A, B ili AB
  • Roditelji AB i AB, dete može da nasledi A, B ili AB krvnu grupu

Nasleđivanje RH faktora

Prenos Rh faktora na potomstvo zavisi od interakcije različitih kombinacija, pri čemu se D antigen može manifestovati i u dominantnom i u recesivnom obliku. Čak i ako oba roditelja imaju pozitivan Rh faktor, postoji mogućnost da dete ima negativnan, u slučajevima kada primi recesivni gen d od svakog roditelja, prenosi deti.mail.ru.

  • Roditelji DD (Rh+) i DD (Rh+), dete DD (Rh+)
  • Roditelji dd (Rh-) i dd (Rh-), dete dd (Rh-)
  • Roditelji Dd (Rh+) i DD (Rh+), dete DD (Rh+) ili Dd (Rh+)
  • Dd (Rh+) i dd (Rh-), dete Dd (Rh+) ili dd (Rh-)
  • Dd (Rh+) i Dd (Rh+), dete DD (Rh+), Dd (Rh+) ili dd (Rh-)

Pri određivanju krvne grupe fetusa, uzima se krv iz vene buduće majke, a na osnovu koncentracije DNK bebe u njenoj krvi određuju se krvna grupa i Rh faktor. Krvna grupa bebe može da se odredi već od 10. nedelje trudnoće.

Reč stručnjaka

"Zahvaljujući napretku medicine, konflikt Rh faktora između majke i deteta postao je rutinski, a ne fatalan problem. Ključ za njegovo rešavanje je prevencija. Na primer, uvođenje anti-D imunoglobulina smanjuje rizik od senzibilizacije (poseban imuni odgovor, proizvodnja antitela u telu majke) na 1–2%. Ova vrsta prevencije se sprovodi u 28. nedelji trudnoće, kao i posle porođaja, posle abortusa ili vanmaterične trudnoće radi sprečavanja kasnijih tegoba", poručuje hematolog dr Olga Bindasova.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice Izvor: Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice