Danas, kada više od 90 odsto dece i tinejdžera koristi društvene mreže, onlajn nasilje je postalo ozbiljan problem. Pod sajber nasiljem se podrazumeva slanje, objavljivanje ili deljenje štetnih i zlonamernih sadržaja o nekom drugom, a to može da uključuje poruke, komentare, snimke, slike...
Sajber nasilje je u porastu, a to je takođe i važan deo hit serije "Adolescencija", u kojoj je trinaestogodišnjih dečak optužen za ubistvo drugarice koja ga je prethodno maltretirala.
Neki izveštaju su pokazali da je onlajn nasilje sada dominantna vrsta nasilja među mladima, a ono može da ostavi duboke i trajne emocionalne ožiljke i traume.
U tom smislu, onlajn nasilje je strah svakog roditelja, a mnogi od njih nisu sigurni kako da prepoznaju da je njihovo dete žrtva onlajn maltretiranja. Činjenica je da mnoga deca, možda i većina njih, neće zatražiti pomoć od roditelja u takvim situacijama, ali stručnjak za ponašanje i edukaciju dece Dejvid Smit tvrdi da postoji način da brzo proverite da li je dete na meti onlajn nasilja, a da mu ne otvarate poruke.
Smit savetuje roditeljima da obrate pažnju na jednu stvar koju mnogi zaboravljaju, a u pitanju je predlog tastature odnosno predlog emotikona na uređaju koji dete koristi.
S obzirom na to da uređaj predlaže najčešće i poslednje korišćene emotikone, na ovaj način ćete proveriti kakav je ton komunikacije u poslednjih dopisivanjima deteta, a da mu čak i ne otvarate poruke.
Iako možda ne deluje tako, ova jednostavan trik od dve sekunde je dobar indikator, a čak i ne zahteva da imate neke napredne veštine baratanja uređajima.
Ukoliko je deci uključena i opcija predviđanja reči na telefonu, utoliko bolje jer telefon vremenom "uči" koje reči i fraze dete najčešće koristi i automatski ih nudi kada počnete da kucate neku reč, tako da i na ovaj način možete da proverite ton njegovih komunikacija sa vršnjacima.
"Roditelji često nisu sigurni kako da započnu razgovor o onlajn bezbednosti. Ova tehnika im omogućava da pasivno posmatraju emocionalne promene a da ne moraju da čitaju privatne poruke. Na ovaj način mogu da primete neke znake upozorenja a da ne prelaze neke granice", poručuje Smit za Mail Online.
Kako da razgovarate sa detetom
Ukoliko posumnjate da je dete žrtva onlajn nasilja, Smit smatra da postoje tri načina da započnete razgovor sa detetom, a da ono ne zauzme odbrambeni stav.
Ono što je važno je da razgovor počnete radoznalim tonom, a ne optuživanjem, na primer: "Hej, primetila sam nekoliko novih reči koje predlaže tvoj telefon, da li si okej?"
Takođe, Smit savetuje da postavljate otvorena pitanja poput "Da li te je u poslednje vreme uznemirilo nešto onlajn?" i da uverite dete da neće biti u nevolji ukoliko bude iskreno prema vama.
Podaci Centra za istraživanje sajber nasilja otkrivaju da je oko 30 odsto tinejdžera iskusilo maltretiranje na internetu tokom svog života, a 13 odsto ih je reklo da se to dogodilo u poslednjih 30 dana. Jednako alarmantno, oko 15 odsto priznaje da su maltretirali nekog drugog na mrežama.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.