Pronalaženje kvržice na vratu deteta može biti uznemiravajuće ali mase na vratu su vrlo česte kod dece i obično su bezopasne. Uvek odvedite mališana kod lekara ukoliko nešto napipate.

Pedijatar će proveriti veličinu, lokaciju, čvrstinu kvržice i pitati vas:

  • koliko je dugo tu
  • da li je dete bilo bolesno ili ima druge simptome infekcije
  • da li je dete bilo u blizini kućnih ljubimaca ili drugih životinja, ili je bilo van zemlje

Većina kvržica koje se nalaze na vratu deteta su uvećani limfni čvorovi uzrokovani infekcijom. Limfni čvorovi su deo imunog sistema i pomažu da se telo oslobodi štetnih bakterija, virusa i drugih uzroka iritacije ili infekcije.

U zadnjem delu nosa, grla i vrata ima 200 do 300 limfnih čvorova. Mogu da oteknu kada se telo deteta bori, a limfni čvorovi su deo imunog sistema i pomažu da se telo oslobodi štetnih bakterija, virusa i drugih uzroka iritacije ili infekcije. U zadnjem delu nosa, grla i vrata ima 200 do 300 limfnih čvorova. Mogu da nateknu kada se telo bori protiv prehlade ili upale grla, na primer. Kvržice na vratu mogu takođe biti infekcija samog limfnog čvora ili upala na drugim obližnjim mestima.

Dijagnoza i lečenje infekcija vrata

Najčešće infekcije vrata su virusne ili bakterijske, a neke se mogu lečiti antibioticima. Kod određenih vrsta „atipičnih“ ili neobičnih, dete možda ne izgleda jako bolesno, ali kao da se zaražene kvržice pogoršavaju. Takođe mogu se javiti promene u boji i konzistenciji kože iznad njih.

Najčešći tip atipične infekcije limfnih čvorova je netuberkulozna mikobakterija i možda će trebati operacija ili meseci da prođe.

Ako vaše dete ne reaguje na antibiotike ili izgleda posebno bolesno, ima visoku ili produženu temperaturu i crvenilo kože iznad kvržice, vaš pedijatar može da preporuči:

Antibiotike

Antibiotici,  i to oni koji brže leče infekcije, idu direktno u krvotok. Poseta lekaru ili boravak u bolnici će takođe olakšati praćenje vašeg deteta.

Laboratorijske ili slikovne testove

Ultrazvuk ili kompjuterska tomografija (CT skeniranje), da se utvrdi koliko je ozbiljna infekcija. U retkim slučajevima može da se uradi i biopsija iglom kako bi se identifikovao uzrok infekcije.

Hiruršku drenažu

Ako sami antibiotici ne uklone infekciju, ponekad će možda biti potrebno da se dreniraju pomoću igle ili hirurških instrumenata kao što su skalpel ili lanceta.

Nisu sve kvržice na vratu povezane sa infekcijom

Kvržica može biti različa vrsta cisti, abnormalnih izraslina krvnih sudova, ožiljnog tkiva ili - retko - tumora ili raka. Lokacija, konzistencija i boja kvržice ili kože oko nje mogu dati naznake o tome šta bi to moglo biti.

Urođene ciste

Uobičajeno je da mala deca imaju male ciste na vratu - benigne (nekancerozne) džepove tkiva koji su se formirali pre rođenja i mogu vremenom da porastu. To se naziva urođenim cistama. Mogu izazvati ponovljene infekcije i možda će biti potrebno hirurški da se uklone.

Uobičajene vrste urođenih cisti:

Ciste tiroglosalnog kanala

  • Ciste tiroglosalnog kanala su najčešći tip urođenih cista na vratu. Obično se nalaze u prednjem delu vrata, formiraju se od ćelija preostalih nakon što se štitna žlezda razvije u materici.
  • Ciste branhijalnog rascepa nastaju kada se delovi glave i vrata ne spoje tačno pre rođenja. Često se nalaze ispod jednog ili oba uha ili na bočnim stranama vrata. Ove ciste možda neće biti primetne odmah, nego tek kasnije u detinjstvu ili adolescenciji.
  • Dermoidne ciste se mogu pojaviti kada se slojevi kože ne formiraju pravilno tokom fetalnog razvoja. Ove sporo rastuće ciste mogu sadržati zarobljene znojne žlezde, folikule dlake i druge vrste ćelija koje se obično nalaze u koži.

Duboki hemangiomi

Ponekad su kvržice na vratu vrsta urođenog belega koji se naziva hemangiom, rast krvnih sudova ispod kože deteta. Mogu biti primetni kada se beba rodi i brzo se uvećaju do prvog rođendana. Duboki hemangiomi mogu da na dodir budu mekši od ciste, a koža iznad njih može da izgleda crvenkasto. Iako često nestanu kada dete dostigne školski uzrast, vaš pedijatar može preporučiti lečenje ako počne da brzo raste ili izaziva druge simptome.

Tortikolis "pseudotumor"

Neke bebe sa tortikolisom, stezanjem na jednoj strani vrata, razvijaju pseudotumor na velikom mišiću koji povezuje glavu, vrat i grudnu kost. Kvrga se često sastoji od ožiljnog tkiva gde je mišić povređen u materici ili tokom porođaja. Obično postaje primetno između rođenja i 8. nedelje starosti. Vaš pedijatar može dati uput za fizikalnu terapiju koja uključuje nežno zagrevanje, masažu i pasivno istezanje.

Maligne mase

Retko, kvržica na vratu može biti znak raka u detinjstvu. Najčešći tipovi karcinoma vrata u detinjstvu uključuju limfom, neuroblastom, sarkom ili tumore štitne žlezde. Biopsija iglom može pomoći u dijagnozi, ili će se kvržica možda morati hirurški da se ukloni da bi se ćelije pregledale pod mikroskopom.

BONUS VIDEO

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10