Hemangiom je najčešći benigni tumor glave i vrata, koji se javlja u dečjem uzrastu (60 odsto hemangioma se javlja u predelu glave i vrata), i uvek je pojedinačan. Najčešće je crvenkaste boje, ali treba naglasiti da nije svaka crvenkasta promena na koži hemangiom, niti je svaki hemangiom crvenkast.

Sa dr Milošem Pajićem, specijalistom plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije, i dečjim hirurgom Klinike za Dečju hirurgiju u Novom Sadu, razgovarali smo o hemagiomu kod beba i dece.

Da li se zna koji je uzrok ove pojave, i u kom uzrastu se javlja?

- Hemangiom se obično javlja sporadično. Studije na jednojajčanim i dvojajčanim blizancima nisu pokazale genetsku vezu, mada su opisani slučajevi pojave hemangioma u porodicama. Hemangiomi su uvek benigni (dobroćudni) tumori, ali mogu da dovedu do znatnih estetskih i funkcionalnih poremećaja.

Oko 50-70% hemangioma novorođenčadi spontano nestane do devete godine života, ostavljajući za sobom estetski zanemarljiv trag na koži

Javljaju se pri rođenju, ili nekoliko nedelja kasnije. Njihov razvoj se odvija u dve faze. U prvoj fazi, dakle na samom početku, pokazuju tendenciju brzog rasta koji je rezultat povećavanja broja kapilara. Ova faza se završava krajem prve godine života, kada započinje druga faza.

Za drugu fazu je karakteristična regresija (smanjivanje) hemangioma. Oko 50-70 odsto hemangioma novorođenčadi spontano nestane do devete godine života, ostavljajući za sobom estetski zanemarljiv trag na koži. Iako spontano smanjenje hemangioma postoji, ono nije pravilo, i ne može da se predvidi.

Hemangiomi se javljaju dva do pet puta češće kod devojčica nego kod dečaka. Primećena je učestala pojava kod prevremeno rođene dece koje teže manje od 1.000 grama na rođenju (30 odsto).

Kako se postavlja dijagnoza?

- Postavlja se kliničkom pregledom. Treba naglasiti da hemangiom ne mora uvek da bude lokalizovan isključivo na koži, kao spoljašnjem organu, jer u 50 odsto slučajeva kod dece koja imaju hemangiom na koži može da postoji i hemangiom na unutrašnjim organima (mozak, jetra, slezina...). Zbog toga se kod te dece rutinski sprovodi ultrazvučni pregled mozga i abdomena (stomaka). 

Kakav je tretman?

- U lečenju se koriste lekovi (medikamenti), laserske procedure i hirurško odstranjivanje.

U okviru tretmana lekovima se izdvaja upotreba kortikosteroida (Pronizon), Interferona, Vinkristina, i od pre tri godine Propranolola (neselektivni beta blokator). Mehanizam njegovog dejstva se ostvaruje skupljanjem krvnih sudova i pospešivanjem samouništavanja ćelija hemangioma. Prednosti Propranolola u odnosu na druge lekove su višestruke: lako se primenjuje, može da se koristi duži vremenski period, sporedni efektni su izuzetno retki, a terapija se sprovodi ambulantno.

Započinjanje terapije Propranololom zahteva hospitalizaciju deteta (u pratnji majke), jer tokom uvođenja leka i postizanja maksimalne doze u odnosu na telesnu težinu moraju da se prate određeni kardiološki i laboratorijski parametri. Hospitalizacija traje obično pet dana, nakon čega roditelji sami daju lek detetu (rastvoren u čaju), u tri dnevne doze. Potrebne su periodične kontrole svakih šest nedelja, radi korigovanja doze leka i praćenja regresije (povlačenja) hemangioma.

Treba naglasiti da terapija Propranololom dovodi do potpunog nestanka hemangioma, kao i to da starosna dob ne igra ulogu u  započinjanju i sprovođenju terapije.

U lečenju hemangioma dobre rezultate daje i primena različitih tipova lasera. Mana ove metode u dečjem uzrastu je što zahteva izvođenje intervencije u opštoj anesteziji.PageBreak

Kada se primenjuje hirurško lečenje?

- S obzirom na odlične rezulatate koje tretman lekovima daje kod dece, hirurške procedure se danas primenjuju samo u određenim slučajevima. Na prvom mestu, to su urgentna stanja u kojima hemangiomi svojom lokalizacijom vitalno ugrožavaju dete (ukoliko se nalaze u predelu disajnih puteva i onemogućavaju disanje ili, pak, ishranu mališana). Naravno, hirurško lečenje može da se primeni i u kasnijem uzrastu deteta, ukoliko terapija lekovima slučajno nije dala zadovoljavajući efekat, ili ukoliko nije ni primenjivana u uzrastu novorođenčeta i odojčeta.

Vrsta anestezije (lokalna ili opšta), dužina operacije i vreme oporavka zavise od uzrasta deteta, kao i veličine i mesta gde se hemangiom nalazi.

Da li nakon operacije ostaje ožiljak?

- Nakon svake hirurške intervencije, postavlja se pitanje ožiljka. Treba razbiti zablude da je moguća operacija nakon koje neće ostati ožiljak. Veličina ožiljka, naravno, zavisi od veličine hemangioma koji je odstranjen, a kvalitet ožiljka zavisi od više faktora: hirurške tehnike, lokalizacije ožiljka, genetskog faktora. Naravno, neophodna je i adekvatna nega ožiljka: lokalno korišćenje krema i izbegavanje sunca, naročito prve dve godine posle intevencije, jer je to period „sazrevanja” ožiljka.      

U određenim slučajevima može da se primeni i kombinovano lečenje hemangioma, koje podrazumeva medikamentozno, lasersko i hirurško lečenje.

Vaša iskustva

Valentina Arambašić iz Novog Sada, mama jedanaestomesečne Selene podelila je svoje iskustvo sa nama:

- Kada je Selena napunila mesec dana, na zadnjem delu vrata smo primetili malu grupicu kapilara. U početku smo mislili da je to samo običan beleg, ali kako je vreme odmicalo, ta grupica kapilara se širila i rasla u visinu. Nakon mesec dana, već je bila ispupčena - poput jastučića, prečnika šest centimetara.

Na Internetu sam pronašla da se radi o hemangiomu, što je potvrdila lekarka u savetovalištu. Rekla je da to nije ništa opasno, da je u pitanju klasičan hemangiom, koji će i dalje da raste - sve do sedme godine, kada bi trebalo da spontano nestane. Preporučila je eventualno odstranjivanje laserom kada Selena još malo poraste.

Mene to nije umirilo, pa sam na Internetu pronašla informaciju da se primenjuje nov, medikamentni metod lečenja hemangioma i u Beogradu, i u Novom Sadu - u Dečjoj bolnici, na Odeljenju plastične hirurgije... Pre početka terapije, Selena i ja smo smeštene u bolnicu na pet dana, gde je pod nadzorom lekara započeta terapija lekom koji se zove Propranolol. Ćerkici su, inače, pet dana merili pritisak i šećer, kako bi bili sigurni da nema nekih problema prilikom uzimanja leka.

Selena pije lek od svog petog meseca, odlično ga je prihvatila, i nije imala nikakvih problema. Prošlo je šest meseci, naša mezimica će još malo da slavi svoj prvi rođendan. Hemangiom je prosto kao izduvan, skoro se i ne primećuje, tek malo se nazire grupica kapilara. Lečenje Propranololom je definitivno uspelo, i mi smo srećni zbog toga!

Tekst priredila Jasna Grizer