Kašalj, temperatura i curenje iz nosa su tipična priča sa kojom se roditelji suočavaju kada šalju decu u vrtić. Štaviše, ovaj problem se često pretvara u dugotrajan maraton, a dete se razboli skoro svakog meseca. Svaki roditelj u ovakvoj situaciji reaguje drugačije. Neki uključuju režim "panike", pokušavajući manično da zaštite dete od bilo kakve bolesti, dok drugi na ono što se dešava gledaju potpuno drugačije - mirno, filozofski.

Kako bi to zaista trebalo da bude i da li se bolest deteta u ranom uzrastu shvata ozbiljno? Ovo su priče dve majke čija deca idu u vrtić i one su odavno navikle na curenje iz nosa i prehlade, a savet za roditelje dala je pedijatar iz Rusije Svetlana Iljasevič za portal people.onliner.by.

Mama Viktorija, priseća se da je njen petogodišnji sin Jaroslav bio bolestan od kolevke, ali sa prvim odlaskom u vrtić počele su prave prehlade svim posledicama u vidu dugih dana bolovanja i pokušaja pronalaženja balans između posla i kuće.

"Čim je moj sin sa 2,5 godine otišao u vrtić, počele su sve čari beskrajnih prehlada", kaže Viktorija."„Išli smo u vrtić dve nedelje, sledeće dve smo bili bolesni, i to traje do danas. Za to vreme doživeli smo bukvalno sve: bronhitis, rotaviruse sa svim posledicama i prilično neprijatan laringitis sa napadom lajavog kašlja. Tada smo morali da odvedemo sina u bolnicu, gde mu je data inhalacija da bi se otklonio otok.

Nemam priliku da sedim kod kuće sa svojim detetom sve ovo vreme. Pokušavam da nekako rešim ovaj problem sa svojim mužem, ali ne mogu uvek da tražim od baka da ostanu sa unukom. Prvo, jedna još radi, druga živi u drugom gradu, a drugo, već su podigli svoju decu, pa zašto da večno sede sa unukom ako je to već naša obaveza kao roditelja?

Dakle, ja sam jedna od onih majki koja mora da vodi sina u vrtić dok mu curi nos. Majke koje, kao i ja, rade, prema ovome se odnose sa razumevanjem. Oni koji sede kod kuće sa svojim drugim detetom na ovo gledaju negativno – plaše se da će im u dom ući novi virus i da će se porodica razboleti. Pored toga, imamo apsolutno adekvatnog vaspitača sa razumevanjem koji uvek može da priskoči u pomoć i ispira detetu nos slanim rastvorom tokom celog dana.

Mislim da takve dečje bolesti nisu strašne. Sa curenjem nosa, i prema svom detetu i prema drugoj deci, postupam apsolutno mirno i bez negativnosti. Nema ništa loše u tome. Verujem da u ranom detinjstvu dete treba da se razboli, tako će razviti imunitet, telo će postati manje podložno bolestima, a u odraslom dobu će mu biti lakše. I po mom mišljenju, vremenom je dete počelo manje da se razbolijeva i osećalo se stabilnije.

Alinina situacija je donekle slična. Pre dve godine poslala je dete u vrtić, a prvi dani u novoj grupi takođe su prerasli u prehladu.

"Biću iskrena: dok nije napunio tri godine, trudili smo se da minimiziramo uticaj klica na našeg sina i da ga ne vodimo sa sobom, na primer, u iste tržne centre. I on se praktično nije razboleo, ali čim je otišao u vrtić, naravno, posle nekoliko dana odmah mu je pozlilo. Ali ovo je razumljivo: imuni sistem je mlad, odmah je naišao na viruse i nije mogao da izdrži. Uglavnom, prvo su bile prehlade, temperatura, kašalj... Međutim, posle par meseci, moj sin je doneo mononukleozu, izazvanu virusom Epštajn-Bar.
Pojednostavljeno rečeno, to je unutrašnji herpes, koji se prenosi vazdušnim kapljicama. Zbog toga sam morala da provedem nekoliko nedelja sa sinom u bolnici, pošto u početku uopšte nije bilo jasno zašto dete ima temperaturu dugo vremena.

Dakle, od treće godine moj sin je bolestan svakog meseca. Osim leta. U ovom trenutku deca u vrtiću provode dosta vremena napolju, prostorije su dobro provetrene, a koncentracija virusa se smanjuje. Međutim, čim dođe septembar, sve se vraća.

Na sreću, mogao sam da priuštim da radim na daljinu i da ostanem kod kuće sa sinom tokom bolesti, moje prisustvo u kancelariji nije bilo potrebno. Da budem iskrena, očekivala sam da će moj sin biti tako bolestan. Moja sestra i prijatelji su se često bavili ovakvim stvarima, tako da sam bila apsolutno spremna za ovo. Šta ste uradili da sprečite ove bolesti? Da budem iskren, ništa posebno. Ne vidim veliku tragediju u svemu ovome. Samo sam se trudila da uvek imam čist vazduh kod kuće i stalno čistila nos svog sina posebnim rastvorom. Plus zdrava ishrana voća i povrća.

Rad pedijatra Svetlane Iljasevič dugo je bio povezan sa dečijim prehladama, kašljem i temperaturom. Čak i lista saveta o zdravom načinu života u njenoj kancelariji to dokazuje. Kako kaže doktorka, za normalan rast i razvoj deteta moraju ih postaviti roditelji. Da li ih roditelji slušaju je sasvim drugo pitanje.

"Sama situacija kada dete krene u vrtić i razboli se jeste normalna", objašnjava Svetlana. "A ako je reč o običnom curenju nosa, kašlju, koji se može izlečiti bez antibiotika, dugotrajnom narušenom zdravlju, to je takođe normalno. Morate shvatiti da dete razvija imunitet. Rođen je, recimo, sterilan. Ima imune ćelije, ali one još nisu obučene. A u procesu života, kada se upozna sa okolinom, mikrobima, imuni sistem uči, a sledeći put kada se susreće sa virusima, već može da se odbrani.

Pa, ne zaboravimo na stres sa kojim se suočavaju deca koja su tek krenula u vrtić. Ovo im je potpuno nepoznato okruženje, na njega treba da se naviknu. A stres, kao što znamo, nikome ne dodaje zdravlje.

Zato me, kao pedijatra, ne plaši dete koje ide u vrtić i oboli i deset puta godišnje. Razumem da je to normalno. Alarmantno je ako je dete bilo bolesno pre vrtića, bolest se prilično teško podnosi i za svaku epizodu infekcije potreban je antibiotik. U takvoj situaciji više nije kriv vrtić, već neki ozbiljniji problemi u imunološkom sistemu. Sve ovo treba da razumete. Ali uglavnom, kao što sam već rekla, vrtićke kijavice i kašalj apsolutno nisu strašni.

Međutim, prema rečima pedijatra, takve dece u opštoj statistici nema toliko. Češće govorimo o običnim virusnim bolestima. Zbog ovoga nema smisla paničiti, a prevelika želja da se dete zaštiti od virusa tako što ćete ga stalno držati kod kuće je greška.

Nema potrebe da se stvaraju sterilni uslovi za dete. Mora da se upozna sa mikrobima. Zbog toga je pranje svega u stanu pomoću dezinfekcionih sredstava i blokiranje prozora pogrešno. Pre ili kasnije, dete će otići, ako ne u vrtić, onda u školu, i naići će na klice. A deca koja nisu išla u vrtić po pravilu počinju da obolevaju u prvom razredu, kaže doktorka . Ima, naravno, dece koja retko obolevaju i lako podnose bolest, ali to su izolovani slučajevi.

Nemoguće je izjednačiti prehlađeno dete sa zaraznim. Mnogi ostaju u ovom stanju čitavu godinu, ali to ne znači da su zarazni, a to nije razlog da ih ne vodite u vrtić. To može biti nezarazna alergija. Ali ako je očigledno loše, onda ga treba lečiti kod kuće."

Šta učiniti da se ne razbolite? Ovo je pitanje koje mnogi roditelji postavljaju. Nažalost, ne postoji čarobna pilula; prema Svetlani, ne treba čekati za lečenje, ali ipak vredi razmisliti o tome kako možete pomoći svom detetu.

  • Ishrana - Moramo da se potrudimo da u svoj jelovnik uvrstimo što više prirodnih vitamina – od povrća i voća. U ishrani, u poređenju sa drugim proizvodima, trebalo bi da ih bude više. Jasno je da ih ima više tokom leta, ali raznovrsnost proizvoda na policama omogućava vam da to uradite zimi. Pored toga, Svetlana Iljasevič savetuje smanjenje količine slatkih pića sa visokim sadržajem šećera u našem meniju. Nažalost, slatki i omiljeni sokovi iz prodavnica neće raditi. Možete pripremiti domaće kompote sa malo dodatog šećera, ali glavno piće treba da bude voda.
  • Nezdrave navike. - Doktorka objašnjava da duvanski dim može izazvati česte respiratorne bolesti kod dece. Dakle, definitivno ne bi trebalo da pušite cigaretu pred svojom decom. Čak i pušenje van kuće u prisustvu dece može izazvati iritaciju sluzokože deteta. Pored toga, izuzetno je važno stalno provetravati prostoriju, a ako je dete često bolesno, potrebno je kupiti ovlaživač vazduha.
  • Šetnja i kada je hladno - Prema rečima stručnjaka, dete je moguće i potrebno očvrsnuti i izneti po gotovo svakom vremenu. "Ne govorim o ekstremnim temperaturama, ali po istoj vlažnom vremenu samo nekoliko majki šeta sa decom, a to je i element očvršćavanja dečjeg organizma. U ovom slučaju, telo je obučeno da reaguje na potpuno različite temperature i vlažnost", kaže specijalista.
    Ispiranje nosa - Ovo je prevencija prehlade. Sprečava razvoj zapaljenskih procesa i podstiče zarastanje gornjih disajnih puteva.
  • Antivirusni lekovi - Svetlana se kategorički protivi da se deci daju antivirusni lekovi. Telo deteta, kao i odrasla osoba, mora samostalno da se nosi sa običnim virusnim infekcijama.

BONUS VIDEO:

Kupanje bebe TikTok/thedixonfamily111

(Yumama/T.A.S.)