Zauške izaziva virus i veoma je zarazan. Utiče na pljuvačne žlezde ispod uha, zbog čega lice izgleda otečeno. Bolest se širi pljuvačkom i može zahvatiti mnoge delove tela. Slučajevi zauški su značajno smanjeni nakon razvoja vakcine protiv ove bolesti. Zauške uglavnom pogađaju decu, mada postoje slučajevi kada su odrasli oboleli.

Uzroci

Zauške se prvenstveno prenose putem tečnosti iz usta, nosa i grla. Kada zaraženo dete govori, kija ili kašlje, bolest se širi. Virus može da preživi na predmetima kao što su kvake na vratima, pribor za jelo i igračke, koji se zatim prenosi na drugo dete. Period inkubacije virusa je dve do tri nedelje, a sama bolest može trajati nedelju dana. Obično se vrlo brzo širi u školama i vrtićima.

Znaci i simptomi

Zauške pogađaju pljuvačne žlezde koje se nalaze odmah ispod uha, blizu linije vilice. Izazivaju oticanje i otežano gutanje hrane, vode, razgovor i žvakanje. Mogu zahvatiti jednu ili obe pljuvačne žlezde, a otok može biti na jednoj ili na obe strane vilice. Međutim, otok počinje tek tri dana nakon infekcije. Postoje i drugi simptomi kod dece na koje treba da pazite:

  • Mučnina
  • Otok na vratu
  • Ukočen vrat
  • Glavobolja
  • Niska temperatura
  • Bol u zglobovima
  • Gubitak apetita
  • Pospanost
  • Povraćanje
  • Bol u uhu
  • Konvulzije

Roditelji moraju biti oprezni i paziti na znake zauški kod mališana, posebno onih koji nisu vakcinisani.

Kako se šire?

Zauške izaziva virus koji se prenosi vazduhom koji se može proširiti iz respiratornog trakta zaražene osobe na pljuvačne žlezde druge osobe, kašljanjem, kijanjem, pa čak i razgovorom. Ovaj virus je veoma zarazan i brzo se širi sa deteta na dete, posebno u sredinama kao što su škole ili vrtići.

Dijagnoza i testovi

Lekar će pregledati žlezde deteta i pitati o svemu što je moglo da dovede do otoka, uključujući i druge povezane simptome. On će od vas tražiti da uradite testove krvi, urina kako biste potvrdili infekciju. Testovi koje vam lekar može propisati su:

Serološko testiranje ili testiranje na antitela: Ovaj test proverava prisustvo IgG i IgM antitela koja se proizvode posebno kod infekcije zauškama.

Virusno genetsko testiranje ili RT-PCR: Ako vaše dete ima slab imuni sistem i ne može da proizvede antitela, onda je ovaj genetski test najbolja opcija za dijagnozu.

Komplikacije i rizici

Postoji mnogo rizika povezanih sa zauškama kod dece. Iako su retke, najbolje je da budete obavešteni, kako biste bili sigurni da možete da preduzmete odgovarajuće mere. Komplikacije povezane sa zauškama kod dece su:

Encefalitis

Kada virus koji izaziva zauške dođe do mozga, tamo izaziva infekciju. Stanje može biti opasno po život. Vaše dete može imati iznenadne intenzivne glavobolje, gubiti svest ili čak da ima napade. Morate odmah da odvezete dete u hitnu pomoć.

Pankreatitis

Ovo je zapaljenje pankreasa koje može dovesti do formiranja cisti, oštećenja tkiva i krvarenja nekih žlezda. Stanje je praćeno mučninom, povraćanjem i bolom u gornjem delu stomaka.

Orhitis

Ovo stanje se javlja kod dečaka nakon što su prešli pubertet. Prepoznaje se kao otok jednog ili oba testisa.

Meningitis

Ako virus putuje do nervnog sistema i izazove upalu membrana koje štite kičmenu moždinu i mozak, kaže se da je to meningitis. Simptomi povezani sa ovim stanjem su glavobolja, osetljivost na svetlost, groznica i ukočenost mišića.

Gubitak sluha

U veoma retkim slučajevima, virus će uticati na puž, koji je sastavni deo uha. Takva situacija može dovesti do gubitka sluha, a ponekad može biti i trajna.

Zauške takođe mogu izazvati upalu reproduktivnih organa. Ako primetite bilo koji od gore navedenih simptoma, nemojte oklevati da odvedete dete u hitnu pomoć.

Lečenje

Ne postoji poseban tretman za zauške. Međutim, postoji nekoliko načina na koje možete osigurati da se vaše dete oseća udobno dok infekcija ne prođe. Koriste se samo acetaminofen ili ibuprofen za smanjenje temperature, po preporuci lekara.

Izolujte svoje dete od druge dece. Iako ovo može biti teško, bolest je previše zarazna da bi se dozvolio bilo kakav kontakt sa drugom decom.

Možete koristiti toplu ili hladnu oblogu na otečenim žlezdama za neko privremeno olakšanje. Nemojte koristiti kompresiju duže od 10 minuta odjednom.

Dajte svom detetu hranu koja se lako žvaće kao što su kaša, jogurt i supa. Ovo će osigurati da vaše dete dobije hranu koja mu je potrebna bez povređivanja vilice. Najbolje je da se pobrinete da ostane u krevetu da povrati snagu.

Koliko dugo traju

Obično će detetu trebati 10 do 12 dana da se oporavi od zauški. Posle nedelju dana treba da se smanji otok u žlezdama. Prema Klivlendskoj klinici, dete može da se vrati u školu kada se simptomi poboljšaju i kada prođe otprilike nedelju dana od pojave otoka.

Prevencija

Jednom kada vaše dete dobije zauške, ono će steći imunitet na bolest. Takođe možete da ga vakcinišete MMR vakcinom.

BONUS VIDEO

Trikovi nastavnice koji su korisni za decu TikTok/ heather_blether