Neka deca sisaju palac kako bi se umirila, a najčešće kada su umorni, uplašeni, dosadno im je, ne osećaju se dobro ili se suočavaju sa nekim promenama i izazovima. Takođe, neka deca se na ovaj način uspavljuju, naročito kada se probude usred noći.

Šta da radite ako dete sisa palac

Ne brinite previše. Američka dentalna asocijacija kaže da većina dece na ovaj način ne nanosi nikakvu štetu zubima i vilici, sve dok se ne pojave stalni zubi, što se obično dešava oko šeste godine života, prenosi babycenter.com.

Imajte na umu da nije svejedno kako dete sisa palac. Stručnjaci kažu da deca koja prilično pasivno drže prst u ustima imaju znatno manji rizik od nekih dentalnih problema, u odnosu na mališane koji agresivno sisaju palac.

Posmatrajte tehniku sisanja palca svog deteta – ako je agresivna, možda je dobro da već oko četvrte godine pokušate da korigujete ovu naviku. Ako primetite neke promene u ustima ili na zubima deteta, a niste sigurni da li su povezani sa sisanjem palca, najbolje je da konsultujete stomatologa.

Ukoliko primetite crvenilo ili ispucalu kožu na prstu deteta, možete naneti neku hidratantnu kremu kada mališan spava – ako to uradite kada je dete budno, rizikujete da mu ta krema završi u ustima.

Većina dece spontano prestane da sisa palac između druge i četvrte godine života, a kod nekih se nastavi i duže, ali najčešće pod uticajem vršnjaka prestanu po polasku u školu.

Ne pritiskajte previše dete i nemojte da ga kažnjavate ukoliko sisa palac – to neće pomoći jer ono najverovatnije nije ni svesno toga. Osim toga, pritisak da dete prestane to da radi može da izazove suprotan efekat, da dete poželi i više nego inače da sisa palac.

Budite strpljivi. Deca obično prestanu da sisaju palac kada nađu druge načine da uteše i umire sebe.

Preduhitrite dete. Ukoliko možete da utvrdite u kojim trenucima dete sisa palac, na primer, dok gleda televiziju, pokušajte da mu skrenete pažnju nekom drugom aktivnošću – dajte mu, na primer, neku gumenu igračku koju može da pritiska. Ili, ako sisa palac kada je umorno, pokušajte da ga pustite da duže spava ili da leže ranije u krevet.

BONUS VIDEO:

Mamin trik za tantrume TikTok/jusssliv

(Yumama/N. Z.)