Kičma ima prirodno zakrivljenje kako bi rasporedila težinu tela, ali kod sve većeg broja mališana javlja se skolioza, odnosno stanje u kojem kičma poprima oblik slova S. Smatra se da dete mima skoliozu ukoliko je zakrivljenje kičme veće od deset stepeni.

Može da se javi kao komplikacija poliomijelitisa, mišićne distrofije i drugih poremećaja centralnog nervnog sistema, ali četiri od pet slučajeva među decom su idiopatske, odnosno nepoznatog uzroka, piše healthychildren.org.

Simptomi skolioze

Roditeljima nije uvek lako da prepoznaju neke probleme s kičmom kod dece, ali evo koji simptomi mogu da ukažu na skoliozu:

  • Upadljivo zakrivljenje gornjeg dela tela
  • Neujednačena, zaobljena ramena
  • Uvučene grudi
  • Nakrenutost  tela na jednu stranu (zbog zakrivljene kičme)
  • Bol u leđima (retko)

Skolioza može da se razvija mesecima i godinama, tako da je može otkriti samo pedijatar tokom pregleda leđa mališana. Progresija se može desiti brzo tokom naglog rasta tinejdžera.

Kod jednog od sedmoro mladih ljudi sa skoliozom javlja se veliko zakrivljene i potrebno im je lečenje.

Lečenje skolioze

U zavisnosti od toga kolika je zakrivljenost kičme, može biti potrebno nošenje korektivnog midera ili ortoze. Ova pomagala nose se veći deo dana sve dok se ne završi rast kičme, što je obično oko 17-18 godina za devojčice i 18-19 za dečake.

U slučajevima kada je zakrivljenost kičme 50 stepeni ili više obično se preporučuje hirurški zahvat kojim se spajaju zahvaćeni pršljenovi pomoću metalnih šipki i šrafova kako bi se stabilizovao taj deo kičme dok se potpuno ne spoji, što prosečno traje oko 12 meseci.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli Izvor: Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli