Nakon što se beba rodi, koriste se šavovi za zatvaranje reza, kao i za popravku svih perinealnih razderotina. Ako ste imali epiziotomiju tokom porođaja, verovatno imate mnogo pitanja o oporavku. Briga o vašim epiziotomijskim šavovima tokom oporavka posle porođaja će smanjiti rizik od komplikacija kao što su infekcija i otvaranje perinealne rane (kada se šavovi olabave ili prokrvare prerano). Pravilna nega takođe može pomoći sa podnošenjem bola i nelagodnošću, kako prenosi Parenst portal.

Evo nekoliko stvari koje treba da znate o brizi o epiziotomijskim šavovima, uključujući znake infekcije i otvaranju perinealne rane da biste bili na oprezu dok zarastate.

Šta su epiziotomski šavovi?

Nakon što se izvrši epiziotomija, vaš lekar ili babica će popraviti perineum tako što će ranu zatvoriti apsorbujućim šavovima. Pošto se epiziotomski šavovi sami razgrade, nećete morati da se vraćate u bolnicu da biste ih uklonili.

Epiziotomski šavovi obično počinju da se razgrađuju u roku od nekoliko dana i potpuno nestaju nakon nekoliko nedelja. Primetićete delove šavova (koji izgledaju kao male mrlje koje su ostale na toalet papiru ili peškiru) kada se obrišete ili osušite nakon upotrebe toaleta ili kupanja.

Osnove nege epiziotomije

Najvažniji deo nege epiziotomije je održavanje perineuma čistim. Počevši od porođaja, koristite bocu napunjenu toplom vodom da očistite područje svaki put kada koristite kupatilo. Osušite područje umesto da ga brišete kako biste sprečili povlačenje i zatezanje šavova.

Osetljivost, uporni bol ili pulsirajući osećaj, možete osetiti povremeno ili stalno kao i trzanje ili probadajući bol.

Često možete da umanjite ovu nelagodnost korišćenjem ledene obloge prvih dan ili dva - posebno ako je rana i dalje otečena i crvena. Koža u ovoj oblasti je osetljiva. Neke žene posle porođaja više vole da natapaju veliki higijenski uložak u hamamalis, zamrznu ga, a zatim ga stave na donji veš kako bi sebi olakšale. Ove „ obloge “ mogu da obezbede olakšanje od bola, pomognu u smanjenju otoka i količini vaginalnog iscedka posle porođaja poznatim kao lohije.

Kako održavati šavove epiziotomije čistim

Evo još nekoliko korisnih saveta za održavanje mesta epiziotomije čistim i podnošljivijim:

  • Operite ruke ili koristite antibakterijsko sredstvo za dezinfekciju ruku pre nego što dodirnete perinealno područje (ovo vam pomaže da sprečite da zarazite ranu rukom).
  • Koristite bočicu i maramice za bebe umesto toalet papira da biste smanjili iritaciju od trenja i sušite ranu tapkanjem umesto da je brišete.
  • Kupite plitku mini kadu koja se uklapa preko daske toaleta i omogućava vam da natopite šavove prilikom čišćenja i ublažavanja bolova. (Samo zapamtite da natapanje u toploj vodi ne treba započeti najmanje 24 sata nakon porođaja.)
  • Menjajte uložak svaka 2 do 4 sata.
  • Koristite sprej za utrnuće ili lidokain gel posebno napravljen za perinealnu upotrebu da biste smanjili bol i nelagodnost.
  • Uzmite lekove protiv bolova kao što je ibuprofen da biste ublažili nelagodnost, uz savet lekara.

Kontrole

Obično ćete imati kontrolu šavova posle 6 nedelja od porođaja. Na ovom pregledu, vaš lekar će obaviti brzi pregled i dati savete o nastavku se**ualne aktivnosti, vežbanju i rešavanju problema posle porođaja kao što su zatvor, hemoroidi i inkontinencija. Odgovoriće i na sva druga pitanja koja imate.

Ako imate problema kao što su inkontinencija ili stalni bol, vaš lekar može da preporuči vežbe za karlično dno kao što su Kegelove vežbe kako bi se vratio tonus mišića oko perineuma.

Kada pozvati doktora

Kao i kod svih hirurških zahvata, komplikacije poput infekcije su moguće i nakon epiziotomije. Pozovite lekara ili idite u hitnu pomoć ako osetite bilo koji od ovih simptoma nakon epiziotomije:

  • Groznicu
  • Zelenkast iscedak neprijatnog mirisa
  • Crvenilo i otok oko šavova
  • Jak bol na mestu reza
  • Vidljiv gnoj u ili oko rane

Ovi simptomi mogu da ukazuju na infekciju ili oštećenje perinealne rane (kada se šavovi prerano uklone i ostave otvorenu ranu).

Mogu li šavovi epiziotomije da se pokidaju nakon porođaja?

Retko se dešava da se epiziotomski šavovi jednostavno „pocepaju“, ali infekcija ili preterani pritisak mogu da dovedu do toga da se prebrzo skidaju i ostave nezalečeno otvoreno mesto reza. Ovo je poznato kao otvaranje perinealne rane ili dehiscencija perinealne rane i retka je komplikacija.

Ako ste iz bilo kog razloga zabrinuti zbog epiziotomskih šavova, ne oklevajte da se obratite lekaru. Imajte na umu da pored infekcije postoje i druge komplikacije koje se mogu javiti nakon epiziotomije - od kojih neke mogu biti ozbiljne. Ako imate bilo kakve neobične ili zabrinjavajuće simptome, ili čak i ako samo imate pitanja o naknadnoj nezi, ne oklevajte da kontaktirate zdravstvenog radnika.

BONUS VIDEO

Tata plače na putovanju bez dece TikTok/ashcasarez