Krvarenje nakon porođaja naziva se lohije. Krv će biti svetlo crvena i može biti obilna. Takođe je normalno imati ugruške. Lohije će se verovatno smanjiti tokom prvih šest sati do 12 sati dok se odmarate nakon rođenja bebe. Ali kada ustanete i krenete, možete imati navalu krvi. To je zato što se krv nakuplja unutar vašeg tela, teče kada promenite položaj. Krv se možda formirala u male ugruške ako ste neko vreme ležali.

Možda ćete morati da menjate uložak svakih sat ili dva sata nakon porođaja. Ovo će se smanjiti na svaka tri ili četiri sata u naredna dva dana.

Obavezno kupite uloške za trudnice, a ne obične higijenske uloške. Mrežast ulošci za porodilje su duži, mekši i mnogo bolje upijaju. Takođe je manje verovatno da će iritirati šavove, jer nemaju plastični premaz kao mnogi standardni higijenski ulošci.

Ako je ovo vaša prva beba, a u prošlosti ste koristili tampone ili određene vrste kontracepcije, količina krvi može biti malo iznenađenje. Nemojte koristiti tampone u nedeljama nakon porođaja, jer to može povećati rizik od infekcije. Sačekajte da menstruacija ponovo počne pre nego što upotrebite tampone.

Ako dojite, krvarenje će biti jače kada hranite bebu, kao i odmah nakon toga.

Dok se beba hrani, oslobađate hormon oksitocin. Ovo čini da se vaša materica zateže, istiskujući lohije. Lohije takođe mogu postati malo teža ako ste zauzeti i ne odmarate se dovoljno.

Šta tražiti u postpartalnim ulošcima

Nakon porođaja, postpartalno krvarenje može biti teško i neprijatno. Da biste bili sigurni dok se brinete o bebi i oporavljate se od porođaja, potrebni su vam postporođajni ulošci koji su udobni i izdržljivi. Po preporci lekara u porodilištu i prvim danima kod kuće koristićete najverovatnije mrežaste uloške. Posle toga, kako se lohije budu smanjivale, rane od epiziotomije zarastaju, skinuli su vam konce i posavetovano je da je bezbedno da možete da koristite i obične uloške, možete koristiti i standardne menstrualne uloške.

Evo karakteristika koje treba da tražite u postporođajnom ulošku posle mrežastih ili sa njima:

  • Mekoća: Postpartalni uložak treba da bude mekan i nežan za kožu. Nakon porođaja, možete osetiti bol i osetljivost. Ako ste imali šavove, još je važnije da ne osetite nikakvo trenje.
  • Prozračnost:. Vaši postpartalni ulošci treba da budu prozračni, omogućavajući cirkulaciju u vaginalnom području. Održavanje ove oblasti suvim može sprečiti infekciju i unaprediti bolje zarastanje.
  • Upijanje: Vaginalno krvarenje nakon porođaja može biti posebno teško prvih nekoliko dana jer vaše telo izbacuje tkivo i krv iz materice. Postporođajni ulošci su specijalno napravljeni da apsorbuju jako krvarenje.
  • Fleksibilnost: Vaši ulošci posle porođaja moraju biti fleksibilni i u skladu sa vašim telom, čuvajući vas od curenja dok ležite, sedite, ustajete i hodate.
  • Podrška: Vaše telo može proći kroz značajne promene nakon rađanja. Ključno je da vam ulošci nakon porođaja nude podršku kako biste se osećali sigurnije. Ulošci treba da budu dovoljno dugi i široki da spreče curenje dok stojite i ležite. Babice će vam objasniti kako se nameštaju mrežasti ulošci, i da se uvek koriste po 2, zarad boljeg upijanja. Kasnije, možete da koristite i mrežaste uloške preko nekog drugog odgovarajućeg vama.
  • Potražite donje rublje koje takođe nudi značajnu podršku kako bi uložak ostao na mestu. Donje rublje treba da bude široko oko vaginalnog područja i visokog struka kako bi uložak čvrsto ostao na mestu.

J.D.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO

Kako izgleda prirodni porođaj TikTok/medco111