Takođe, ako me budu proglasili tehnološkim viškom, da li mi biro može obezbediti nastavak novčane nadoknade koje mi sleduje za treće dete, obzirom da sam kod poslodavca bila u kontinuitetu zaposlena prethodnih šest godina? Hvala najlepše na odgovoru

O: Ukoliko se desi da prestane Vaš radni odnos kod poslodavca usled gore navedenih okolnosti  potrebno je da se javite u filijalu Nacionalne službe za zapošljavnje u roku od 30 dana od dana kada Vam je prestao radni odnos kako bi na vreme  regulisali Vaša prava po osnovu nezaposlenosti. Po osnovu nezaposlenosti Vi imate pravo na naknadu zarade i socijalno osiguranje. Pravo na novčanu naknadu ima lice koje je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid obaveznog osiguranja kraći od 30 dana. 
Novčana naknada pripada nezaposlenom od prvog dana od dana prestanka obaveznog osiguranja. Nezaposlenom koji podnese zahtev iz stava 1. ovog člana po isteku roka od 30 dana, novčana naknada pripada od dana podnošenja zahteva.


Isplata novčane naknade se nastavlja za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada zbog posebne nege deteta, prema propisima iz oblasti rada ili drugim propisima kojima se reguliše odsustvo sa rada. ( Zakon  o zapošljvanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti Sl. glasnik RS", br. 36/2009 I 88/2010 ).

Drugačija situacija je kod sučaja tehnološkog viška.

Zaposlena koja je na porodiljskom odsustvu može biti proglašena tehnološkim viškom, ali joj radni odnos prestaje tek nakon privremene sprečenosti za rad.

Obzirom da ste Vi ostvarili neprkidni staž osiguranja u trajanju od 6 godina, Vama na osnovu Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti ("Sl. glasnik RS", br. 36/2009 i 88/2010) sleduje novčana naknada u  vremenskom trajanju od  6 meseci.

Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti ("Sl. glasnik RS", br. 36/2009 i 88/2010) gore navedeno reguliše na sledeći način :

Član 67
Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu:

1. prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:

1) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla, u skladu sa zakonom, osim lica koja su se, u skladu sa odlukom Vlade o utvrđivanju programa rešavanja viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju, svojevoljno opredelila za novčanu naknadu ili posebnu novčanu naknadu - u većem iznosu od visine otpremnine utvrđene Zakonom o radu,

2) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;

2. prestanka radnog odnosa na određeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;

3. prestanka funkcije izabranih, imenovanih i postavljenih lica, ukoliko nije ostvareno pravo na mirovanje radnog odnosa ili naknadu plate, u skladu sa zakonom;

4. prenosa osnivačkih prava vlasnika, odnosno člana privrednog društva;

5. otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom;

6. premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima;

7. prestanka radnog odnosa u inostranstvu, u skladu sa zakonom, odnosno međunarodnim sporazumom.

Visina novčane naknade

Član 69
Osnovica za utvrđivanje visine novčane naknade jeste prosečna zarada, odnosno plata ili naknada zarade nezaposlenog u skladu sa zakonom u poslednjih šest meseci koji prethode mesecu u kojem je prestao radni odnos, odnosno osiguranje.

Bojana Bogojević, diplomirani pravnik