Nije sva hrana sa visokim GI nezdrava i obrnuto. Postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na to koliko brzo hrana podiže nivo šećera u krvi, kao što su:

  • Vrsta ugljenih hidrata.
  • Fizička i hemijska struktura hrane.
  • Način kuvanja.
  • Količina dijetetskih vlakana prisutna u hrani.
  • Količine proteina, masti i kiselosti u hrani.

Kako viši glikemijski indeks utiče na trudnice i njihove bebe?

Viši glikemijski indeks može da dovede do dodatnog povećanja telesne težine tokom trudnoće i prekrupne trudnoće za gestacionu dob, što takođe može da uzrokuje neke komplikacije tokom porođaja.

Pored toga, rizik od razvoja gestacionog dijabetesa se povećava ako je vaša ishrana bogata nezdravom hranom sa visokim GI, kao što je ona sa visokim sadržajem šećera i masti. Ishrana majke tokom trudnoće takođe može 'programirati' metabolizam njenog deteta, sa lošom ishranom u trudnoći koja dovodi do predispozicije deteta da postane gojazno ili da razvije dijabetes tipa 2 kada je starije.

Važnost ishrane sa niskim GI za trudnice

Hrana sa niskim GI se sporije apsorbuje i dovodi do postepenog povećanja glukoze u krvi, što može pomoći u kontroli apetita i gojenja. Generalno, hrana koja ima nizak GI može održati nivo šećera u krvi stabilnim i pomoći vam da se duže osećate sito, dajući vam trajnu energiju — posebno kada ste trudni. Dijeta sa niskim GI takođe će pomoći u smanjenju rizika od razvoja gestacionog dijabetesa.

Koju vrstu hrane sa niskim GI treba da jedete?

Zdrava ishrana sa niskim GI generalno je bogata složenim ugljenim hidratima kao što su cela zrna i povrće, bogata nemasnim proteinima i zdravim mastima, i malo prerađenih, zašećerenih grickalica.

Pored nemasnih proteina kao što su riba, piletina, sir i jaja, trebalo bi da u svoju ishranu uključite i povrće bez skroba, orašaste plodove, mahunarke sa visokim sadržajem vlakana, žitarice i sveže voće. Iako većina mlečnih proizvoda, kao što su mleko i nemasni obični jogurt, sadrže prirodne šećere, istraživanja pokazuju da se ipak preporučuje da se oni uključe u uravnoteženu ishranu.

Birajte vrste hrane sa ugljenim hidratima od celog zrna kao što su testenina, pirinač i krekeri, jer što je hrana manje obrađena, veća je verovatnoća da će imati nizak GI. Takođe je preporučljivo izbegavati grickanje slatkih poslastica ili hrane napravljene od belog brašna kao što su keks, kolačići, sladoled, instant rezanci, čips i instant žitarice za doručak kao što su kukuruzne pahuljice.

BONUS VIDEO

Trikovi nastavnice koji su korisni za decu TikTok/ heather_blether