Vaginalna kandidijaza je jedna od najčešćih gljivičnih infekcija kod žena. Ako se javi tokom trudnoće, postoji rizik da se kandida prenese na bebu tokom porođaja. To može dovesti do pojave sora (gljivične infekcije u ustima) ili pelenskog osipa kod bebe. I dok se ove infekcije kod beba lako leče, mogu predstavljati opasnost za majku jer kandida može preći sa bebinih usta na bradavicu tokom dojenja, stvarajući kontinuiran ciklus prenosa.

Ako beba dobije kandidu tokom porođaja, to može dovesti do opšte infekcije gljivicom, poznate kao kandida-sepsa, posebno ozbiljne kod beba sa oslabljenim imunološkim sistemom, kao što su nedonoščad, uzrokujući visoku temperaturu.

Ishrana

Jedan od razloga sve češćeg javljanja ove infekcije je neadekvatna ishrana. Većina hrane koju unosimo u telo je termički obrađena, sadrži pojačivače ukusa, koncentrate i različite vrste šećera. Takva hrana stvara alkalno okruženje pogodno za razvoj gljivica Candida albicans, koje postaju opasnost i razvijaju se u infekciju čim njihov broj nadmaši ostale mikroorganizme vaginalne flore. Pravilnom ishranom i intimnom higijenom možete sprečiti pojavu ove česte infekcije. Ako nemate problema sa imunitetom i jedete zdravo, šanse su da se nikada nećete suočiti s ovom dosadnom i nažalost, vrlo upornom bolešću.

Međutim, trudnice su pod većim rizikom od dobijanja kandide, bez obzira na prethodno stanje organizma i način ishrane, jer nivo estrogena raste i uzrokuje povećanu prisutnost glikogena, što direktno utiče na stvaranje sredine pogodne za razmnožavanje gljivica.

Preventivne mere:

Iako ne možete uticati na nivo estrogena tokom trudnoće i time na proizvodnju glikogena koji uslovljava razmnožavanje gljivica, možete učiniti sve što je u vašoj moći da izbegnete ovaj problem tokom trudnoće.

1. Ako je trudnoća planirana, pre nego što se prepustite nezaštićenom odnosu, posetite ginekologa. Tek nakon detaljnog pregleda i potvrde lekara da je sve u redu, krenite u sprovođenje vašeg plana.

2. Tokom trudnoće obratite pažnju na ishranu, koja treba da bude bogata vlaknima, mineralima i vitaminima. Ako osetite želju za slatkim i ne možete se suzdržati, pokušajte da stvorite ravnotežu. Jedite više salate i pijte limunadu zaslađenu sa malo meda. Isti princip važi i za druge namirnice, poput hleba i mesa. Ne odričite se hrane koju volite, već jedite pametno. Takođe, obratite pažnju na količinu tečnosti koju pijete. Voda čisti organizam, stoga se trudite da je pijete tokom celog dana, ali umereno. Optimalna količina vode koju trudnica treba popiti je od 1,8 do 2,5 litara tokom dana.

Simptomi kandide:

  • Najčešći simptomi ove gljivične infekcije uključuju:
  • Svrab u intimnoj regiji
  • Beličasto, kremasto iscedak iz vagine
  • Osetljivost i crvenilo u vaginalnom području
  • Neprijatnost tokom seksualnog odnosa
  • Peckanje pri mokrenju.

Ne čekajte da se pojave svi simptomi; promenjen izgled iscedka i svrab ili neprijatnost tokom odnosa su dovoljni razlozi da zakažete pregled kod ginekologa.

Higijena intimne regije:

  • Bilo da pokušavate sprečiti kandidu ili je lečite, važno je posvetiti posebnu pažnju intimnoj higijeni.
  • Izbegavajte kupke; tokom trudnoće je zapravo poželjno održavati higijenu redovnim tuširanjem, bez sedenja u kadi punoj vode i pene.
  • Brinite se o intimnoj regiji pomoću posebnih proizvoda, smanjite upotrebu na intimnoj regiji klasičnih sapune i gelove za tuširanje. Oni sadrže visok nivo alkalnih kiselina, zbog kojih se narušava pH vrednost vaginalne flore, a time i rast gljivica.
  • Nosite samo pamučnu odeću. Odmah se rešite mirisnih uložaka, kao i onih napravljenih od sintetičkih materijala.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Mama ima super trik kako da deca očiste sve za sobom TikTok/fawn_design