Kada detetu tokom noći krene kašalj koji je nemoguće da se zaustavi, mame se uglavnom uspaniče i krenu da tragaju za rešenjem. Kako da pomognem svom detetu da mirno zaspi uprkos upornom kašlju?

Glavna stvar koju treba zapamtiti je da je kašalj prirodna reakcija tela na inflamatorne bolesti bronhija i gornjih disajnih puteva. Ali neophodno je razumeti uzroke noćnog kašlja kod deteta i, ako je moguće, eliminisati ih. U stvari, sve može izazvati kašalj, čak može da bude i psihosomatska reakciju.

Za kašalj se primenjuju različite terapije, ali je neophodne da se dete leči isključivo po preporuci lekara. Putevi primene leka su različiti: kroz usta, inhalacijom i kroz kožu. Ali ponekad samo dijeta ili klimatske promene mogu biti dovoljne za lečenje.

Kašalj može biti akutan i hroničan, mokar i suv, zviždav i lajav - i svaki ukazuje na uzrok određene bolesti, govoreći lekaru gde da potraži problem.

Mokar kašalj sa sluzi može biti uzrokovan virusima, bakterijama ili gljivicama. Pored leka koji utiče na osnovni uzrok bolesti, u nekim slučajevima mogu biti potrebna sredstva za razređivanje sputuma i poboljšanje njegovog pražnjenja. Ali samo ih lekar propisuje. Ali ako se kašalj potisne, infektivni proces može da se "spusti" iz bronhija u pluća i izazove upalu pluća.

Dečji lajavi kašalj tokom noći podrazumeva da se iz bebinih grudi čuju veoma grubi, oštri zvuci. Nema vremena za roditeljski strah, jer se slična situacija najčešće javlja kod laringitisa i stenoze, pa čak i gušenja. Neophodno je odmah pozvati hitnu pomoć i dati detetu inhalaciju pomoću nebulizatora sa lekom koji je propisao lekar.

Ako je suv kašalj kod deteta noću praćen piskanjem, onda je ovo najverovatnije alergija. Manje verovatne opcije: helmintička infestacija ili strano telo u respiratornom traktu. Neki paraziti imaju jedinstven ciklus reprodukcije i razvoja, posebno sa migracijom kroz respiratorne organe. Naravno, izazivaju iritaciju sluzokože.

Zašto se kašalj javlja noću?
Ako tokom dana dete nema temperaturu i samo kašlje, onda noću još uvek može izbiti "prirodna katastrofa". Mnogo je teže kašljati kada ležite, a morate intenzivnije i češće. U ležećem položaju, sluz i sputum se sporo rastvaraju, iritirajući sluzokožu i izazivajući refleksne napade kašlja.

Kako se leči kašalj?

Lečenje kašlja ne bi trebalo da počne dok se ne utvrdi tačan uzrok. Ako je doktor rekao da je za sve "kriva" virusna infekcija, onda postoji nekoliko načina da se pomogne detetu.

  • Često menjajte položaj tela kako biste sprečili nakupljanje sluzi.
  • Češće provetrite prostorije, suv vazduh može jako da iritira disajne puteve.
  • Dajte detetu da popije nešto toplo: čaj, mleko, kompot.
  • Postavite visok jastuk da biste pomogli da sluz bolje izađe iz pluća.
  • Važno! Trljanje grudi i inhalacije parom su kontraindikovane za decu mlađu od 6 meseci.
  • Koristite antihistaminike ako su uzrok alergije.
  • Ne dajte jake lekove za suzbijanje kašlja detetu mlađem od godinu dana. Lek koji potiskuje refleks kašlja takođe može potisnuti disanje. Ne dajte detetu lekove bez konsultacije sa lekarom.

BONUS VIDEO:

VELIKI KAŠALJ Kurir TV

(Yumama/T.A.S.)