Kada ističemo simptome respiratornih infekcija kod dece, na prvom mestu je kašalj koji zna da bude intezivan i jako dugo da traje. Većini roditelja je najteže da se izbore sa njim, jer mališani koji ide iz virusa u virus, znaju da vuku kašalj nedeljama, pa čak i mesecima, a to može da bude jako iscrpljujuće. Činjenica je da ne postoji "čarobni lek" koji će momentalno da reši problem, mnogi sirupi koji su namenjena za decu mogu da se piju kratak period, a šta da radite ako se kašalj nastavi.
Kašalj predstavlja automatski, prirodni refleks koji pomaže da se iz disajnih puteva izbace sekret, razni iritansi, strane čestice i mikroorganizmi. Nastaje nadražajem receptora za kašalj koji se nalaze u sluznici ždrela, grkljana, dušnika, bronha i manjim delom u malim bronhijalnim ograncima. Zato je najvažnije pre svega da razlikujete tip kašlja kod vašeg deteta kako biste znali kako da ga lečite.
Kakav je suvi kašalj kod alergije, a kakav kod virusnih infekcija?
Kašalj može biti akutni i hronični. Akutni kašalj traje od dve do 4 nedelje i najčešće je posledica infekcije gornjih disajnih puteva i slivanja sekreta u ždrelo i donje disajne puteve. Hronični kašalj traje duže od 4 nedelje i najčešće je posledica bronhitisa i astme.
Alergijski kašalj je suv, nadražajni i nije praćen poremećajem opšteg stanja. Alergijski rinitis po svojim simptomima podseća na prehladu, jer je praćen otežanim disanjem na nos, curenjem, kijanjem i svrabom u predelu nosa i očiju. Virusne infekcije imaju intenzivnije simptome, sa povišenom temperaturom, malaksalošću i gubitkom apetita. Kašalj kod virusnih infekcija nastaje pre svega zbog infekcije nosa.
Kako da razlikujete suvi od produktivnog kašlja i kako ih lečiti?
Kašalj se može razlikovati prema stvaranju sekreta, jer se i lečenje prema tome bitno razlikuje. Tako postoji produktivni kašalj (vlažni, odnosno mokri kašalj) gde dolazi do prekomernog nastajanja sekreta koji se taloži u disajnim putevima. Nakupljeni sekret otežava disanje, pa organizam nastoji da ga izbaci napolje prirodnim mehanizmom iskašljavanja. Drugi oblik je neproduktivni (odnosno suvi nadražajni kašalj) prilikom kojeg ne dolazi do stvaranja sekreta.
U lečenju kašlja mogu se uspešno koristiti biljni preparati koji imaju bronhiolitičko i sekretolitičko dejstvo, što znači da proširuju sužene disajne puteve i opuštaju spazam mišića bronhija, i tako ga umiruje. U većini slučajeva kada se infekcija smiri prolazi i kašalj, međutim ako on predugo traje i remeti kvalitet života deteta, onda treba otići kod lekara kako bi se izbeglo da postane hroničan.
(Yumama)
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna