Sigurno ste čuli za decu koja jedu sve i ne preskaču obroke, vole voće i povrće. Iako roditeljima izbirljive dece ovo deluje kao blagoslov, zapravo dečija ishrana bogata raznim nutrijentima podrazumeva dobar plan. Zato vam donosimo jedan vredan vodič!

Ispostavilo se da postoji impresivan broj razloga zašto vaše dete ne jede. Pažljiviji pogled na neke studije načina ishrane izbirljive dece pokazuje da na stav mališana prema hrani mogu uticati osobine ličnosti, roditeljska kontrola tokom obroka ili čak majčin način ishrane.

Vodič za dete koje neće da jede
Jedna važna stvar koju treba zapamtiti je da je preterana reakcija ili pokušaj nametanja strogog režima često kontraproduktivna jer je normalno da mališani budu izbirljivi u jelu, kaže Li Gibson, direktor istraživačkog centra na Univerzitetu Rohampton u Londonu.

"Teskoba roditelja ne pomaže mnogo. Bilo bi prikladnije da sami date primer, da uvek budete nasmejani kada svom mališanu dajete hranu. To znači da pokazujete svojoj deci koliko volite određenu hranu kada zamolite i njih da je probaju", rekao je dr Li Gibson.

Ponekad svađa između vas i vašeg deteta nije čak ni oko hrane, već kontrole, sugeriše doktorka Dina Rouz, autorka knjige "Nije reč o brokoliju".

Očigledno postoji mogućnost da će vaš mališan imati negativnu reakciju na određeni ukus ili izgled hrane "ali čak i u ovim trenucima, odbijanje da proba hranu je izraz straha ili drugih emocija. Želja da se kontroliše svoje okruženje za hranu je glavni problem. Dok su deca, mališani uče šta je kontrola. On otkriva kako se kretati i kontrolisati svoje telo i njegove funkcije. Izbor hrane koju žele da jedu je još jedna stvar nad kojom žele kontrolu", kaže dr. Dina Rose, koju citira NBC News.

Ali želja mališana je u suprotnosti sa potrebom roditelja da odluči šta njegovo dete jede i, posebno, koliko. Postoji ogroman pritisak na roditelje da pravilno hrane svoje dete. Dete oseća taj pritisak i instinktivno shvata da je ova tema od velike važnosti za njegovog roditelja. Tako počinje borba za kontrolu između njih dvoje.

Kako mu možete pomoći
Izabrali smo za vas neke ideje koje bi svakog izbirljivog mališana mogle podstaći da sedne za sto.

Uključite mališana u pripremu hrane
Pozovite svog mališana da vam pomogne da izaberete novu hranu koju ćete zajedno probati. Ohrabrite ga da se dočepa voća i povrća kada idete u kupovinu. Zamolite ga da dodirne ono što želi da proba. Sedite zajedno u kuhinji dok pripremate obrok i razgovarajte o sastojcima koje koristite tokom celog procesa.

Ovo se odnosi i na vas. Isključite televizor, crtaće, tablet, da mališan ne izgubi interesovanje za hranu. Naravno, ne morate ni da bacate pogled na ekran telefona dok molite svog mališana da jede. Razvijte razgovore za vreme obroka i kvalitetno zajedničko vreme. Pobrinite se da mališan što udobnije sedi za stolom.

Adekvatne porcije hrane
Možda su porcije koje dajete svom mališanu velike za njihove godine. Jeste li razmišljali o ovome? Pokušajte da mu stavite manju porciju hrane na tanjir da vidite kako će reagovati. Možda će vas iznenaditi i zatražiti još jednu.

Shvatite biološki ritam obroka mališana
Dete možda nema veliki apetit uveče, ali je sigurno doručkovao obilno. Vodite dnevnik u koje doba dana ima najveći apetit i koju hranu preferira, predlaže Healthline.

Nemojte kuvati odvojeno za mališana
Vodič za dete koje ne jede: ne možete očekivati da dete jede sirovo povrće, dok vi jedete porciju pomfrita pred njim. Takođe, ako ga naviknete da mu kuvate nešto posebno svaki put kada okrene nos kada želi pažnju od vas, on će znati kako da zaokupi vaše interesovanje.

Ne zabranjujte slatkiše, ali mu pomozite da shvati da ih mora jesti umereno
Deca bi trebala imati pristup slatkišima, ali roditelji ih moraju naučiti kako da ih jedu. Potpuna zabrana slatkiša može dovesti do toga da ih vaše dete zloupotrebljava kada su ove namirnice dostupne. Razgovarajte sa mališanom o količini slatkiša koja je odgovarajuća za njega. Ovo je prilika za učenje.

"Ako roditelj oseća da ne može verovati svom detetu, to je problem poverenja, a ne hrane", kaže dr Dina Rouz.

Stvari koje treba da uzmete u obzir
Nemojte pregovarati ili podmićivati ​​dete. Pretnje, kazne ili nagrade nisu dobre ideje. Ovo dovodi do borbi za moć. Izbjegavajte smišljanje ponuda za ono što bi mogao dobiti ako pojede polovinu svoje porcije. Oni će oponašati model pokušavajući da dobiju dalje nagrade i u drugim stvarima. Osim toga, ako će nagrada biti desert, slatkiši će dobiti veću vrednost u očima mališana. To može dovesti do razvoja nezdravih stavova prema slatkišima.

Ne terajte dete da pojede sve iz tanjira. Ako mališan bude primoran da jede nakon što se već nasitio, samo da završi sve iz tanjira, vremenom više neće shvatiti kada je sit. Neće naučiti kako da sluša svoje telo na ovaj način, obaveštavaju stručnjaci.

Nije svaki obrok savršen. Pretvaranje obroka u bojno polje dovodi do neuspeha kada je u pitanju isprobavanje nove hrane. Uopšteno, deca žele da jedu ono što je pred njima i da jedu ono što jedu drugi. Za mnogu decu, postajanje "izbirljivim jelom" je mehanizam kojim se ublažava pritisak ili im se daje kontrola. To ne mora nužno imati veze sa onim što su roditelji stavili na tanjir. Važno je zapamtiti da kada deca uživaju u obrocima, obično jedu bolje. Zato se opustite i dokažite ovo mališanu. Ako želite da pripremite nešto dobro za svog mališana, isprobajte 15 jednostavnih recepata za ukusne paste.

BONUS VIDEO:

Šaranje lica mami TikTok/ moms

(Yumama/T.A.S.)