Mnogo je parova koji pokušavaju da začnu bebu, ali im to ne polazi za rukom. Ukoliko je to slučaj i kod vas, ne gubite nadu.

Za početak, imajte na umu da problemi sa plodnošću mogu da se jave i kod muškaraca i kod žena, ali da je dobra stvar to što je medicina mnogo napredovala, pa za mnoge probleme ove vrste postoji rešenje. Takođe, ponekad promene načina života, poput održavanja zdrave težine, prestanak pušenja ili ograničavanje unosa alkohola mogu da povećaju šanse za trudnoću.

U nastavku pročitajte neke od najčešćih uzroka 

Vreme pokušavanja

Imajte na umu da mnogi parovi ne uspeju da začnu bebu onako brzo kako bi želeli, te da je ponekad potrebno pokušavati malo duže. Nedavna istraživanja su pokazala da oko 45 odsto parova uspe da začne nakon tri ciklusa nezaštićenih odnosa, 65 odsto začne bebu u prvih šest ciklusa nezaštićenih odnosa a 85 odsto u prvoj godini redovnih nezaštićenih intimnih odnosa.

Ukoliko kod vas to, međutim, traje duže od godinu dana, savet je da se obratite lekaru kako bi se utvrdilo da li postoji i problem, a ako imate više od 35 godina, preporuka je da se obratite stručnjaku posle šest meseci neuspešnih pokušaja.

Poremećaj ovulacije

Da bi došlo do začeća, ovulacija je veoma važan proces, kada se oslobađa jajna ćelija koju je potrebno oploditi. Na ovaj proces, međutim, mogu da utiču rarzni faktori, a prema nekim podacima, poremećaji ovulacije su relativno čest uzrok neplodnosti – u oko 25 odsto slučajeva. Oni mogu da uključuju:

Začepljenje jajovoda

Nakon ovulacije, sledi oplodnja jajne ćelije s*ermatozoidima, što se odvija u jajovodima. Zatim oplođena jajna ćelije putuje jajovodima kako bi se usadila u zid materice. Međutim, ako su jajovodi začepljeni ili oštećeni, to može da oteža ove procese, odnosno samo začeće.

Endometrioza

Endometrioza je relativno često stanje koje se javlja kada tkivo slično sluzokoži materice (endometrijum) raste izvan materice. Pored toga što uzrokuje simptome poput jakih grčeva i obilnog krvarenja, može i da oteža začeće.

Procenjuje se da oko polovine žena sa endometriozom ima poteškoća da zatrudni, ali dobra vest je da postoje opcije lečenja o kojima je najbolje da razgovarate sa svojim lekarom, piše flo.health.

Neplodnost partnera

Često se o neplodnosti govori kao da je to problem koji se javlja isključivo kod žena, ali nije tako. Zapravo, problemi s plodnošću kod žena odgovorni su samo za jednu trećinu izazova u začeću s kojima se suočavaju parovi. Problemi s plodnošću kod muškaraca su odgovorni za drugu trećinu izazova, a preostali deo su kombinacija neplodnosti muškaraca i žena.

Neki od faktora koji mogu da dovedu do neplodnosti kod muškaraca su:

Neotkriveni medicinski problemi

Ponekad neotkriveni medicinski problemi, poput nelečene polno prenosive bolesti ili problema sa štitnom žlezdom, mogu da budu uzrok neplodnosti. Svakako, ukoliko duže vreme pokušavate da začnete i to vam ne polazi za rukom, lekar će obaviti niz pregleda da bi se utvrdilo da li postoji problem.

Godine starosti

Plodnost žena počinje da se smanjuje nakon 30 godine. Naravno, to ne znači da je nemoguće da se posle 30. ostvarite u ulozi majke, i sve je više žena koje ostaju trudne i rađaju posle 35.

Telesna težina

Vaši kilogrami takođe mogu da utiču na šanse za začeće. Studije su pokazale da se rizik od problema sa plodnošću raste kod žena sa prekomernom težinom, ali i premala telesna težina tj. neuhranjenost mogu da utiču na menstrualni ciklus i ovulaciju, a samim tim i na začeće.

Anomalije materice

Anomalije materice u nekim slučajevima mogu da budu uzrok problema sa začećem. Na primer, neke žene imaju neuobičajen oblik materice, što može da utiče na šanse za trudnoću ili na to da li će uspeti da iznesu trudnoću do kraja. Međutim, svakako da je moguće da i one žene koje imaju neke anomalije materice postanu majke.

Ukoliko ne uspevate da ostanete u drugom stanju uprkos pokušajima, potražite savet stručnjaka – i imajte na umu, uvek je bolje pre, nego kasnije jer što se pre utvrdi u čemu je problem i da li ga ima, to ćete brže doći do svog cilja, a to je da držite svoju bebu u rukama.

BONUS VIDEO:

SVAKI ŠESTI PAR U SRBIJI SE BORI SA ZAČEĆEM: Šta kažu žene koje su prošle kroz proceduru vantelesne oplodnje (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija