Mnogo je parova koji imaju problem sa začećem, a razlozi za to mogu da budu različiti – ponekad su u pitanju medicinski problemi, a nekad i to što se rađanje iz ovih ili onih razloga odlaže, a plodnost s vremenom opada.
Studije su pokazale da u oko 30 odsto slučajeva problema sa začećem uzrok je u ženskom reproduktivnom zdravlju, u 20 odsto slučajeva je problem i kod žene i kod muškaraca, a u 20 odsto slučajeva je uzrok problema nepoznat.
U nastavku vam donosimo neke od najčešćih uzroka problema sa plodnosti kod žena, na koje treba da obratite pažnju ako pokušavate da zatrudnite.
Najčešći uzroci neplodnosti kod žena
Jedan od čestih uzročnika problema sa začećem je endometrioza. Tokom menstruacije, telo prirodno izbacuje endometrijum, ali se ponekad dešava da se komacići endometrijuma usade izvan materice. Zbog toga se stvaraju lezije na materici, i to može da dovede čak i do blokade jajovoda.
Ponekad uzrok može da bude kancer na nekom delu tela ženskog reproduktivnog sistema – recimo, rak jajnika, što u nekim slučajevima rezultira uklanjanjem organa ili delova organa.
Stanja koja vode do neplodnosti
Neka stanja koja utiču na normalan menstrualni ciklus žene ili dovode do hormonskog disbalansa, mogu da utiču loše na plodnost i izazovu probleme sa začećem.
Na primer, anovulacija odnosno izostanak ovulacije – prema nekim studijama koje je sproveo MSD Health, dijagnoza anovulacije postavlja se u oko 20-25 odsto slučajeva ženske neplodnosti, prenosi ovoclinic.net.
Preterana proizvodnja hormona prolaktina, hiperprolaktinemija – u ovom slučaju je smanjena aktivnost hipotalamusa, koji ima uticaj na ovulaciju, te dolazi do anovulacije.
Policistični jajnici – dešava se da jajnici oslobode tek neku jajnu ćeliju ili ne oslobode uopšte. To može da dovede do smanjenog nivoa estrogena i pojave malih cista na jajnicima.
Opstrukcija jajovoda – kada u jajnicima postoji blokada, ometano je kretanje jajne želije od jajnika do materice.
Zapaljenje karlice – inflamatorna bolest karlice je jedan od glavnih faktora rizika za ovu patologiju. Rezultat može da bude povećan rizik za vanmateričnu trudnoću ili sterilitet.
Urođene anomalije materice ili va*ine – u ovim slučajevima su šanse žene za trudnoću smanjene.
Još jedna ginekološka promena koja utiče na plodnost žene su promene cervikalne sluzi. Ako postoji smanjen kvalitet ili količina sluzi koja se proizvodi u grliću materice, a koja inače pomaže s*ermi da stigne do jajne ćelije, manje su i šanse da dođe do oplodnje.
Navike i životni stil
Zdrave, ali i nezdrave navike i životni stil mogu da utiču na plodnost žene. Jedan od faktora koji ima veliku ulogu je stres, koji utiče na koncentraciju hormona, može da dovede do neredovne ovulacije i spazma u jajovodima.
Telesna težina takođe je važna za začeće, odnosno gojaznost može negativno da se odrazi na šanse za trudnoću tako što utiče na hormonske promene. Studija sprovedena od strane MSD Health je pokazala da je u oko 12 odsto slučajeva primarnog steriliteta uzrok problem sa telesnom težinom.
I konzumiranje alkohola može da doprinese problemima sa začećem.
Starost žene
U kontekstu vantelesne oplodnje često se govori o godinama starosti žene, a ona nije nevažna ni kada je u pitanju prirodno začeće. Nakon 35. godine šanse za trudnoću prirodno opadaju, a jedan od razloga za to su smanjenje kvaliteta i količine jajnih ćelija. Nakon 40. godine je taj prirodan pad plodnosti još izraženiji, ali svakako nije nemoguće zatrudneti ni nakon toga.
Ono što treba imati na umu je i da su danas mnogi problemi sa plodnošću rešivi jer je medicina na tom polju mnogo napredovala, pa svakako ne treba očajavati ni ako se utvrdi da postoji problem sa plodnošću.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.