Mnogo je parova koji se suočavaju sa problemima u začeću, ali i onih koji se zapitaju zašto je povećan broj žena i muškaraca koji imaju probleme sa plodnošću.
Takva situacija nije samo kod nas, o čemu govori i izjava predsednice Društva za reproduktivnu endokrinologiju i neplodnost i profesorka na Univerzitetu u Juti, dr Erika Džonston: "Postoji mišljenje da je stopa neplodnosti u porastu, ali nije jasno da li je to zaista tako", rekla je za Fortune.
Ipak, nije svaki izazov u začeću zvanično i neplodnost – prema zvaničnoj definiciji, neplodnošću se smatra neuspeh da se ostvari trudnoća nakon 12 meseci redovnih nezaštićenih odnosa.
Na neplodnost, čini se, uticaja imaju i neki savremeni faktori, a prof. Džonston je otkrila i koji.
1. Žene kasnije dobijaju decu
"Faktor broj jedan koji utiče na šanse za trudnoću je starost žene", kaže Džonston, dodajući da je sve više žena koje pokušavaju da zatrudne u nekim kasnijim godinama, nego što je to ranije bio slučaj. Ona ističe da to može umnogome da doprinese poteškoćama u začeću, da bude razlog zašto je potrebno više vremena da žene zatrudne ili da ne mogu uopšte da ostanu u drugom stanju.
Iako faktor godina nije presudan kada, recimo, imate ženu koja pokušava da zatrudni u kasnim dvadesetim ili ranim tridesetim, pa čak i u kasnim tridesetima, tada je primetan blagi pad plodnosti, ali kada pokušava da začne u četrdesetim ili kasnije, tada je sve mnogo teže, objašnjava profesorka.
Ona ističe da raste broj žena koje u četrdesetim pokušavaju da začnu bebu, ali dodaje i da uprkos tome što je teže, "mnoge žene koje počnu da pokušavaju da zatrudne sa 35, 38 ili 40 godina, u tome i uspeju".
2. Gojaznost igra veliku ulogu
Gojaznost je još jedan bitan faktor kada je u pitanju neplodnost - i za muškarce i za žene, kaže prof. Džonston, napominjući da je povezana sa smanjenim brojem s*ermatozoida, kao i neregularnom ovulacijom.
"Ali, čak i za žene sa gojaznošću koje redovno ovuliraju, postoji oko 15 ili 20 odsto veća verovatnoća da će biti neplodne", kaže ona. "Zato smatramo da gojaznost utiče na endokrini sistem na više načina".
"Gojaznost ima loše efekte na reprodukciju, uključujući ovulacionu i menstrualnu funkciju, prirodnu plodnost i stope plodnosti, stope uspešnosti lečenja neplodnosti, bezbednost lečenja neplodnosti i akušerse ishode odnosno komplikacije", mišljenje je Komiteta o gojaznosti i plodnosti iz 2021. koje je objavilo Američko društvo za reprodukitvnu medicinu.
Takođe, smatra se da je gojaznost povezana sa sindromom policističnih jajnika koji dovodi do nepravilne ovulacije, navode stručnjaci, dodajući da gojaznost ima uticaja i na veću stopu pobačaja.
Inače, stopa gojaznosti je u porastu širom sveta.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna