Žene sa autoimunim bolestima imaju povećan rizik od preranog otkazivanja jajnika, što može smanjiti njihove šanse da imaju decu, posebno kod onih pacijentkinja koji iz medicinskih ili drugih razloga moraju da odlažu majčinstvo. Pored toga, antitela koja razvijaju ove žene mogu igrati važnu ulogu u stopi oplodnje i implantaciji embriona, kao i razvoju placente. To povećava rizik od neuspeha implantacije, ponovljenih pobačaja, kao i povećane rizike tokom trudnoće kao što su preeklampsija i prevremeni porođaj. Promene imunog sistema su takođe pronađene kod nekih bolesti koje povećavaju rizik od neplodnosti, kao što je endometrioza.
Autoimune bolesti sa najvećim uticajem na plodnost i trudnoću su sistemski eritematozni lupus, antifosfolipidni sindrom, multipla skleroza, reumatoidni artritis, dijabetes melitus tip 1 i Hašimotov tiroiditis.
Autimne bolesti koje utiču na plodnost i trudnoću
Sistemski eritematozni lupus (SLE)
SLE je hronična inflamatorna autoimuna bolest sa visokom prevalencijom kod žena u reproduktivnom dobu. Utiče na više organa kao što su bubrezi, srce, pluća, koža. Iako trenutno većina ovih pacijentkinja ima dobre gestacijske ishode, one su u povećanom riziku od komplikacija tokom trudnoće kao što su preeklampsija, prevremeni porođaj, intrauterina retardacija rasta (IUGR), ponovljeni pobačaj ili mrtvorođenje. Takođe povećava stopu carskog reza. Slično tome, neka antitela koja stvaraju ove pacijentkinje mogu da prođu kroz placentu i izazovu srčane abnormalnosti kod novorođenčeta. Stoga se trudnoća smatra visokorizičnom i može da pogorša bolest. Iz tog razloga, važno je da se održava.
Neki od tretmana koji se koriste za lečenje, kao što je ciklofosfamid, povećavaju rizik od niske ovarijalne rezerve i preranog otkazivanja jajnika, a samim tim i rizik od neplodnosti.
Antifosfolipidni sindrom (APS)
APS je autoimuna bolest u kojoj su klinički simptomi kao što su ponovljeni pobačaji i povećan rizik od trombotičkih komplikacija tokom trudnoće povezani sa prisustvom antifosfolipidnih antitela u krvi. Povećava se rizik od patologija kao što su preeklampsija i prevremeno rođenje.
Ove žene treba pratiti i pre začeća i tokom trudnoće i od strane ginekologa i akušera, i treba ih lečiti niskim dozama acetilsalicilne kiseline i niskomolekularnog heparina.
Multipla skleroza (MS)
Multipla skleroza je neurološka bolest u kojoj se stvaraju antitela protiv mijelinskih omotača nerava. Pogađa uglavnom žene, a simptomi se obično javljaju u dobi od oko 35 godina, u reproduktivnom dobu. Ovo može da poveća rizik od odloženog rađanja, kao i ženske neplodnosti.
Najčešći simptomi su slabost mišića, gubitak pokretljivosti, senzorni poremećaji kao što su parestezija (peckanje) i gubitak vidne oštrine.
Genetski faktori i faktori životne sredine, nizak nivo vitamina D, pušenje i infekcija nekim virusima su opisani kao uključeni u razvoj bolesti.
Postoji mnogo kontroverzi o tome da li bolest utiče na plodnost kod žena. Neke studije su ukazale na nižu rezervu jajnika kod žena sa nekontrolisanom MS. Kod njih nije primećen povećan rizik od pobačaja, carskog reza ili vanmaterične trudnoće.
Čini se da trudnoća smanjuje broj recidiva bolesti, koji se povećavaju u postpartalnom periodu. Tehnike asistirane oplodnje nisu kontraindikovane kod MS-a, ali se preporučuje lečenje u stabilnoj fazi bolesti, kao i zadržavanje lekova pacijentkinjama.
Reumatoidni artritis (RA)
RA je hronična inflamatorna autoimuna bolest koja pogađa više zglobova. Dešava se mladima reproduktivnog uzrasta. Kod ovih pacijentkinja primećen je poremećaj plodnosti , što može biti posledica razvoja bolesti, primenjenih tretmana (NSAIL, kortikosteroidi, itd.) ili smanjene učestalosti polnih odnosa.
Kod muškaraca sa RA, prijavljene su niže koncentracije testosterona i promene u semenu, što može biti uzrok autoimune muške neplodnosti.
Simptomi bolesti se obično poboljšavaju tokom trudnoće. Međutim, ovo se ne primećuje kod svih kod kojih aktivna bolest traje tokom trudnoće. Ovi pacijenti su pod povećanim rizikom od komplikacija tokom trudnoće kao što su preeklampsija, prevremeni porođaj i povećana stopa carskog reza.
Dijabetes melitus tipa 1 (T1DM)
T1DM karakteriše uništavanje ćelija koje proizvode insulin u pankreasu. To dovodi do povećanja nivoa glukoze u krvi, što je ono što uzrokuje sistemske komplikacije bolesti. Bolest se leči insulinom i strogom kontrolom glikemije.
Kod muškaraca, može da se smanji kvalitet semena i poveća rizik od retrogradne ejakulacije, što dovodi do muške neplodnosti. Kod žena izaziva neplodnost izazivanjem ovulatornih promena i rane menopauze, kao i povećanjem rizika od komplikacija tokom trudnoće kao što su preeklampsija, urođene malformacije, fetalna makrozomija i povećan perinatalni mortalitet. Iz tog razloga, ove pacijentkinje treba da budu praćene u trudnoći u akušerskom odeljenju visokog rizika.
Hašimoto tiroiditis
Pacijentkinje sa ovom bološću imaju smanjenu funkciju štitne žlezde zbog prisustva antitela protiv nje. Mnogo je češći kod žena nego kod muškaraca.
Odgovarajući nivoi tiroidnih hormona su neophodni za pravilno funkcionisanje reproduktivnog sistema. Disfunkcija štitne žlezde može promeniti funkciju jajnika.
Čini se da autoimunost štitne žlezde ne utiče na implantaciju embriona, ali može da poveća rizik od ponovljenih pobačaja, kao i rizike tokom trudnoće od prevremenog porođaja, fetalnog distresa tokom porođaja ili promena u razvoju fetalnog nervnog sistema.
Lečenje hormonima štitne žlezde poboljšava reproduktivne rezultate.
Lečenje
Pacijentkinje sa sistematskim autoimunim bolestima treba da planiraju trudnoću i da odlože rađanje dok bolest ne bude stabilna na 6 meseci kako bi se smanjili rizici koji su povezani.
U zavisnosti od bolesti, obično se propisuju sledeći tretmani:
- Imunosupresivni tretmani: kortikoidi ili drugi lekovi za kontrolu aktivnosti imunog sistema.
- Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID) za kontrolu bola.
- Niske doze acetilsalicilne kiseline i heparina niske molekulske težine u profilaktičkim dozama kod pacijenata sa APS.
- Insulin kod pacijenata sa DM tipa 1.Tiroidni hormon kod pacijenata sa Hašimotovim tiroiditisom.
- Pacijentkinjama koji moraju da odlažu rađanje iz medicinskih ili drugih razloga, treba ponuditi tehnike vitrifikacije oocita.
U slučaju neplodnosti ili steriliteta, tretmani potpomognute oplodnje su bezbedni, ali treba razmotriti strategije za smanjenje rizika od sindroma hiperstimulacije jajnika i višestruke trudnoće jer ove komplikacije mogu predstavljati veći rizik sa autoimunim bolestima.
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna