Ima i tako hrabrih žena koje, jedva da su se porodile, već žele ponovo da zatrudne. Neke sanjaju o deci istog uzrasta, druge jednostavno žele da završe sa rađanjem i ne žele kasnije da se ne vraćaju na temu trudnoće. Ali kratki intervali između porođaja su ozbiljan test za majku i nerođenu bebu. Ovo su problemi sa kojima se mogu suočiti žene koje odluče da rađaju decu bliskog ili istog uzrasta.
Visok rizik od anemije
Tokom porođaja, žena izgubi oko 200 ml krvi i mnogo više u prvom danu nakon toga. Krvarenje postaje sve manje i posle mesec i po dana nestaje. Štaviše, anemija se može javiti tokom trudnoće, a nakon porođaja i tokom laktacije čest je pratilac mladih majki. Stoga, ako žena odmah zatrudni, najverovatnije će imati ozbiljan nedostatak gvožđa, koji će morati da se dopuni.
Nedostatak folata
Prva beba u potpunosti koristi rezerve folne kiseline majke - prvo dok je u stomaku, a zatim, već rođena, kada pije majčino mleko. Istovremeno, folna kiselina je potrebna ne samo za zdravlje majke, već i za život nerođene bebe. Nedostatak ovog vitamina povećava rizik od pobačaja i rizik od razvoja defekata fetusa. Zbog toga, tokom ponovljene trudnoće, folna kiselina treba da postane obavezan dodatak ishrani.
Rizik od rupture materice
Ovo se odnosi na žene koje su rodile carskim rezom. Ako žena ponovo zatrudni u roku od godinu dana nakon carskog, ona ima povećan rizik od rupture materice jer ožiljak možda nije imao vremena da zaraste kako treba.
Postpartalna depresija
Mladim majkama se kaže: „Sačekajte godinu dana, pa će biti lakše. Ali ne postaje sve lakše. Sa jednim detetom od godinu dana je dovoljno briga. A ako tome dodate bebu, onda se uskoro fizički umor i nedostatak sna mogu brzo razviti u opšti premor. Stoga je veća verovatnoća da će majke sa decom istog uzrasta doživeti postporođajnu depresiju i povećanu anksioznost.
Rizik od prevremenog porođaja
Prema američkim naučnicima, ako između porođaja i trudnoće prođe manje od 12 meseci, onda naredni porođaji počinju prerano u 53% slučajeva, tj. pre 37. nedelje. U poslednjim nedeljama trudnoće nastupaju važne faze u razvoju bebe, pa je veća verovatnoća da prevremeno rođene bebe imaju zdravstvene probleme i urođene patologije.
Koliko dugo treba sačekati?
Lekari se ne slažu koji je optimalan interval između porođaja i planiranja nove trudnoće. Neki ginekolozi preporučuju minimalni interval od 18 meseci. Ali Svetska zdravstvena organizacija savetuje da se uzdrži od začeća dve godine nakon porođaja. Ruski lekari dele isto mišljenje. A u slučaju carskog reza, majkama se savetuje da sačekaju najmanje tri godine.
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna