Priprema za trudnoću je važna jer može da poveća šanse za začeće, doprinese da trudnoća prođe bez komplikacija i smanji rizik od nekih malformacija fetusa.
"Postoji termin - pregravidna priprema. Odnosi se na preventivne i terapijske mere koje partneri treba da preduzmu pre začeća. Na primer, veoma je važno da se kontrolišu hronična oboljenja tako što se razgovara sa lekarom o uticaju trudnoće na tok bolesti, kao i o potencijalnom dejstvu lekova koji se uzimaju na fetus", objašnjava Olga Viktorovna, klinički laboratorijski dijagnostičar.
Ona ističe da je dobro da se pre trudnoće uradi i test iz krvi za proveru nivoa hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca, kao i da se prekontroliše koncentracija gvožđa i feritina, ali i da oba partnera urade testove na polno prenosive bolesti.
Za žene je važno da provere svoj hormonski status, odnosno nivo osnovnih ženskih hormona. Ako se pojave reproduktivne poteškoće, odnosno ne dođe do začeća nakon 12 meseci nezaštićenih odnosa ili nakon šest meseci ako je žena starija od 35 godina, preporučljivo je da se proveri nivo Antimilerovog hormona (AMH) koji pomaže u proceni rezerva jajnika.
"Period planiranja trudnoće nije ograničen samo na uzimanje testova, već u nekim slučajevima može da bude potrebna terapija ili neke intervencije. Na primer, žene koje planiraju da imaju dete treba da se testiraju na IgG antitela na rubeolu. Ako nema antitela, preporučljiva je vakcinacija protiv te bolesti jer infekcija rubeolom u trudnoći može da ima opasne posledice po bebu", kaže Malinovskaja za theday.ru.
Za žene koje planiraju trudnoću važna preporuka je i da eliminišu sve moguće izvore infekcije u organizmu, kao što je karijes.
Takođe, dobar savet je da oboje partnera uzimaju folnu kiselinu pre začeća, dok se ženama preporučuje da nastave je uzimaju i tokom trudnoće.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.