Ogromna želja za bebom ponekad može da postane veliki izvor stresa, a to se najčešće dešava onda kada parovima određeno vreme ne polazi za rukom da začnu bebu. Kod mnogih se jave strah i panika zašto ne dolazi do začeća, posebno što neretko žene imaju neka očekivanja kada bi trebalo da zatrudne.

Može li stres da utiče na šanse za trudnoću

Istraživanja pokazuju da problemi sa začećem mogu da budu uzrok stresa, anksioznosti i depresije. I iako još uvek nije jasno da li stres može da doprinese sterilitetu, definitivno postoji neka veza, kaže stručnjak za reproduktivnu endokrinologiju i plodnost, dr Aron Stajer.

Kada ste pod stresom, to utiče na simpatetički nervni sistem koji je konstantno aktivan i podiže krvni pritisak, usled čega se protok krvi usmerava od reproduktivnih organa. Ta konstantna stimulacija dovodi do povećanja kortizola i adrenalina, a neka istraživanja povezuju stres sa slabijim odgovorom jajnika na VTO, kao i sa smanjenom stopom opodnje i implantacije.

S druge strane, dr Džordžija Vitkin ističe da, iako stres recimo može da ometa menstrualni ciklus, obično se to može regulisati i malo je verovatno da stres bude uzročnik infertiliteta.

Kako da smanjite stres dok pokušavate da zatrudnite

Iako stres možda nije bukvalno uzročnik neplodnosti, svakako vam ni na koji način ne pomaže da ostanete u drugom stanju. Zato vam donosimo nekoliko ključnih koraka koji mogu da vam pomognu da smanjite stres dok pokušavate da začnete bebu.

Spavanje je prioritet

Spavanje između osam i devet sati tokom noći dok pokušavate da zatrudnite može da pomogne u smanjenju stresa, kaže Stajer, zato je savet da vam dovoljno sna bude prioritet.

Pauza za meditaciju i opuštanje

Svakodnevna meditacija je sjajan način da smanjite nivo stresa, i to ne mora da bude ništa veliko. Dr Vitkin preporučuje da izdvojite nekoliko trenutaka svakog dana kako biste polako disali i pauzirali posle svakog udaha, imitirajući ritam disanja u snu jer na taj način signalizirate mozgu da ste bezbedni, piše thebump.com.

Krećite se

Istraživanja su pokazala da kretanje pomaže u snižavanju stresa. Redovna lagana fizička aktivnost može da bude sjajan način da "utišate svom um" dok pokušavate da začnete, kaže dr Stajer.

Radite nešto u čemu uživate

Stvari koje vam donose radost, popu čitanja, kuvanja, putovanja, slušanja omiljenog podkasta, gledanje nekih filmova ili emisija, takođe mogu da umanje stres. "Sve što vam stavlja osmeh na lice može da pomogne", kaže dr Stajer.

Razgovarajte sa bliskim ljudima

Ako ste pod stresom, razgovarajte sa svojim partnerom, prijateljima ili drugim članovima porodice o tome kako se osećate, njihova podrška može da vam pomogne. U redu je i ako vam se ne priča o tome, ali imajte na umu da izbegavanje društvenih okupljanja može da vas učini izolovanim, usamljenim.

Držite se rutine

Pridržavanje ustaljenog rasporeda može da vam pomogne da imate osećaj veće kontrole, kaže dr Vitkin, dodajući da osećaj predvidljivosti može da pomogne u snižavanju nivoa hormona stresa.

BONUS VIDEO:

SVAKI ŠESTI PAR U SRBIJI SE BORI SA ZAČEĆEM: Šta kažu žene koje su prošle kroz proceduru vantelesne oplodnje (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija