Hvala unapred.

ODGOVOR


Poštovani,


U članu 94. stav 1. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005, 61/2005 , 54/2009 , 32/2013 i 75/2014 – dalje: Zakon), propisano je da zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (dalje: porodiljsko odsustvo), kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana.


U stavu 4. navedenog zakona propisano je da zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva, a u stavu 6. navedenog člana propisano je da otac deteta može da koristi pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta.


Polazeći od toga da su pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta prava iz radnog odnosa, da je u konkretnom slučaju majka deteta zasnovala radni odnos posle rođenja deteta,a pre isteka vremena za koje se zaposlenim majkama priznaje pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta, kao i da je Zakonom data mogućnost da otac deteta koristi pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta, nema smetnji da, po zasnivanju radnog odnosa majke deteta, zaposleni otac deteta, u dogovoru sa majkom, ostvari pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta za preostali period do isteka 365 dana od dana rođenja deteta, saglasno članu 94. stav 6. Zakona.


Otac deteta shodno članu 94. stav 5. Zakona može da koristi porodiljsko odsustvo do navršena tri meseca od dana porođaja u slučaju da majka napusti dete, umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi to pravo ( izdržavanje kazne zatvora, teža bolest …). To pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu.


Zakonodavac je naglasio da za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta, ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.
Obzirom na gore navedena zakonska rešenja možemo zaključiti da je pravo na porodiljsko odsustvo otac deteta može da koristi u izuzetnim sulčajevima, dok odsustvo sa rada radi nege deteta može da koristi ako to pravo ne ostvaruje zaposlena žena – majka deteta.


U članu 94 a. propisano je da  Zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo i pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta za treće i svako naredno novorođeno dete u ukupnom trajanju od dve godine. Pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta u ukupnom trajanju od dve godine ima i zaposlena žena koja u prvom porođaju rodi troje ili više dece, kao i zaposlena žena koja je rodila jedno, dvoje ili troje dece a u narednom porođaju rodi dvoje ili više dece.


Shodno sveobuhvatnim zakonskim rešenjima. otac deteta može da koristi pravo na porodiljsko odsustvo u slučajevima i pod uslovima utvrđenim u članu 94. stav 5. ovog zakona, a pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta u dužini utvrđenoj u  članu 94a. stav 3. ovog člana. Odnosno do isteka dve godine od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva.

Obzirom na  zakonska rešenja možemo zaključiti da je pravo na porodiljsko odsustvo otac deteta može da koristi u izuzetnim sulčajevima, dok odsustvo sa rada radi nege deteta može da koristi ako to pravo ne ostvaruje zaposlena žena – majka deteta.


Shodno sveobuhvatnim zakonskim rešenjima  otac deteta može da koristi pravo na porodiljsko odsustvo u slučajevima i pod uslovima utvrđenim u članu 94. stav 5. Zakona o radu, a pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta u dužini utvrđenoj u članu 94a. stav 3. ovog člana. Odnosno do isteka dve godine od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva.

Procedura za oca
Potrebno je da prethodno da Vasa supruga kod  ginekologa i u svom preduzeću zaključi bolovanje, a zatim da Vi tj.njen  suprug da po istoj proceduri kao i supruga, otvori bolovanje radi nege deteta. Od dokumenata Vam je potrebno:

• izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad - doznaka koju izdaje njegov lekar
• fotokopija izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu
• fotokopija overene zdravstvene knjižice
• fotokopija obrasca M2 (prijava osiguranja) koja se nalazi kod poslodavca
• rešenje poslodavca o pravu na odsustvo sa rada radi nege deteta
• sporazum u pisanoj formi između Vas i supruge o tome da majka prenosi  bolovanje radi nege deteta na supruga, odnosno oca deteta.

Bojana Bogojević, diplomirani pravnik

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.