Svi znamo da je boravak na svežem vazduhu važan za zdravlje dece, ali je sasvim razumljivo što roditelji nisu sigurni kada je previše hladno napolju da bi izveli bebu u šetnju, ali ni koliko dugo beba sme da bude napolju zimi.
Ukratko, bebu smete da izvodite napolje i zimi, ali ne bi trebalo da idete negde daleko, niti da dugo budete napolju jer bebino telo još uvek ne može tako dobro da reguliše temperaturu.
Novorođenčad, todleri i mala deca nemaju mnogo telesnih masti i imaju manje telo u odnosu na odrasle, a prema Američkoj akademiji za pedijatriju, to znači i da njihovo telo gubi toplotu brže nego što je to slučaj kod odraslih.
Prema preporukama stručnjaka, bilo bi dobro da izbegavate da idete napolje kada su temperature niže od minus 26 stepeni, a takođe je važno da proverite i da li duva jak i hladan vetar. Boravak napolju po hladnom vremenu ne bi trebalo da traje duže od 15 minuta kada su u pitanju bebe, a važno je i da obratite pažnju na znake hipotermije, poput toga da se dete trese ili koža dobija crvenkastu ili sivkastu boju, piše healthline.com.
S druge strane, vodite računa i da ne obučete bebu previše kako joj ne bi bilo pretoplo, usled čega može da se pojavi osip, da detetu bude nelagodno, ali se time takođe u nekim slučajevima povećava i rizik od iznenadne smrti odojčeta.
BONUS VIDEO:
Čudesna beba koja je rođena dvaput: Mami izvađena materica u 20. nedelji trudnoće
Dijabetes u trudnoći opasniji nego što se mislilo? Povećava rizik od 3 razvojna problema kod dece
Imena koja privlače novac: Dečaci i devojčice koji se ovako zovu predodređeni su za bogatstvo
Najlepša italijanska imena koja će vas oduševiti: Imaju prelepo značenje i zvuče veoma moderno
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara