Pravo na porodiljsko je trajalo dve godine jer su u pitanju blizanci. Firma je trenutno u blokadi, već 7 meseci, a poslodavac ne daje nadu da se to reši a firma nema podračun za bolovanja i kažu da se sad ne može otvoriti. Doprinose redovno uplaćuje, ali ne i platu. Od juna ove godine prestalo je porodiljsko bolovanje.
Šta mogu učiniti kako bih to naplatila? Advokati ne žele taj slučaj jer se na ime firme ne vodi ništa vredno, a u firmi ima samo dva radnika zaposlena za stalno. Takođe, ima puno ljudi u inspekciji tako da svi kažu da ništa ne mogu.
Unapred zahvalna majka troje dece
O: Poštovana, način ispalte naknade zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta kad je račun poslodavca u blokadi regulisao je:
Pravilnik o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava na finansijsku podršku porodici sa decom
član 11 stav 6
Kada je žiro račun preduzeća u dužem periodu u blokadi, postoji mogućnost da preduzeće otvori poseban namenski račun za isplatu bolovanja na koji će Služba dečije zaštite preneti sredstva za isplatu naknada zarada zaposlenim porodiljama, a preduzeće isplatiti
"Kada preduzeće više od tri meseca ne isplaćuje zarade zaposlenima i žiro račun je u dužem periodu u blokadi u tom slučaju poslodavac i Služba dečije zaštite trebaju da primene Uputstvo o postupku i načinu obračuna i isplate naknade zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta za zaposlene kod poslodavca nad kojim je pokrenut stečajni postupak i poslodavca koji u dužem vremenskom periodu (više od tri meseca) ne isplaćuje zarade.
Takođe možete podneti prijavu inspekciji rada, koja se podnosi kada poslodavac krši neka prava zaposlenog, ili kada krši druge zakonske obaveze. Prijava se može podneti pismeno ili usmeno. Ne postoji propisani formular za podnošenje pismene prijave. Dovoljno je da se na listu papira detaljno opiše problem na koji se žali i okolnosti u kojima je nastao, i da se navedu podaci o poslodavcu, svoje ime i kontakt (adresa, broj telefona, mejl).
Prijava inspekciji rada, može se podneti inspekciji rada u mestu gde je sedište poslodavca. Prijava se može poslati poštom ili faksom, ili je lično predati u kancelariji inspekcije. Može biti podneta i usmeno, tako što će podnosilac prijave otići u inspekciju rada i ispričati svoj problem dežurnom inspektoru.
Rok za završetak postupka je mesec dana od trenutka podnošenja prijave. Izuzetno, rokovi mogu biti produženi na dva meseca ukoliko je inspektoru potrebno više vremena da bi utvrdio činjenice.
Na kraju postupka inspektor donosi rešenje -- dokument u kojem navodi opis situacije, utvrđene zakonske prestupe i spisak mera koje je tim povodom preduzeo. Inspektor je dužan da podnosioca prijave pismeno obavesti o tome kako je postupak završen i koje su mere preduzete.
Podnosilac prijave, tokom postupka ima pravo da se informiše o toku postupka po podnetoj prijavi.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna