Prevremeni porođaj strah je mnogih budućih mama. Iako, naravno, i prevremeno rođene bebe mogu da budu sasvim zdrave, prevremeno rođenje povećava rizik od nekih zdravstvenih problema i komplikacija.
Nažalost, ne postoji ništa što stoprocentno može da spreči prevremeni porođaj, kojim se inače smatra porođaj pre 39. nedelje trudnoće, ali postoje neke stvari koje mogu da smanje rizik.
Prvo što je važno je da čim saznate da ste trudni odete na pregled, a zatim dalje pratite sva uputstva koja vam vaš lekar daje i idete na redovne preglede.
Evo šta možete da uradite kako biste smanjili rizik od prevremenog porođaja:
- Ukoliko imate bilo kakvih zdravstvenih problema, poput dijabetesa, pratite uputstva lekara i držite ga pod kontrolom.
- Nemojte da pušite cigarete i pijete alkohol.
- Zdravo se hranite – unosite dosta voća, povrća, celih žitarica, mesa itd. i budite fizički aktivni onoliko koliko vam doktor kaže da smete.
- Potrudite se da dobijete kilažu u granicama normale – ni premalo ni previše.
- Zaštitite se od infekcija koliko možete – redovno perite ruke, ne jedite meso koje nije dovoljno termički obrađeno, ne konzumirajte nepasterizovane mlečne proizvode.
- Smanjite stres koliko je to moguće i potražite pomoć bliskih ljudi kada vam je potrebna.
Ukoliko imate bilo koji od ovih faktora rizika, razgovarajte sa svojim lekarom. U nekim slučajevima doktor može da propiše injekcije progesterona, kako bi se smanjio rizik od prevremenog porođaja, piše kidshealth.org.
Ono što takođe treba da imate na umu je da je kod žena koje su ranije imale prevremeni porođaj, povećan rizik i u narednim trudnoćama. Takođe, veći je rizik od prevremenog porođaja kod višeplodnih trudnoća, ali i kod žena koje su imale neku operaciju na karlici, poput uklanjanja fibroida ili imaju skraćen grlić materice u 22. nedelji trudnoće ili ranije, piše nyulangone.org. Smatra se da je rizik od prevremenog porođaja veći i kod žena koje su ranije imale pobačaj u drugom tromesečju trudnoće.
Stručnjaci ističu i da je važno da trudnice unose dovoljno tečnosti tokom dana kako bi se izbegla dehidracija, koja može da dovede do kontrakcija. Opšta preporuka je da je ženama potrebno oko osam čaša vode dnevno, mada to zavisi od mnogo faktora – one koje su fizički aktivnije, recimo, treba da unose i više.
Infekcije urinarnog trakta takođe mogu da povećaju rizik od prevremenog porođaja, zato je važno da ukoliko imate bilo kakve simptome, poput peckanja tokom mokrenja, poteškoća sa izmokravanjem ili osećaja da ne možete da ispraznite bešiku do kraja – obavezno to kažete lekaru.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna