Žene tokom devet meseci trudnoće moraju da brinu o svemu – šta i koliko jedu, piju, da ne podižu neki veliki teret, da po navici ne popiju neki od lekova za, recimo, glavobolju koje inače uzimaju, ali u trudnoći ne smeju...

Brojne su stvari na koje treba obratiti pažnju u trudnoći, a jedna od njih je i kafa. Kada su u pitanju alkohol ili cigarete, tu je manje-više sve jasno – nikako se ne savetuju u trudnoći, ali sa kofeinom stvari nisu baš tako jasne jer uticaj kofeina u trudnoći nije još uvek sasvim ispitan, tj. rezultati studija su kontradiktorni, prenosi deti.mail.ru.

Neka istraživanja su preteran unos kofeina dovodila u vezu sa većim rizikom od pobačaja, prevremenog porođaja, ali nema sasvim preciznih podataka koji bi to potvrdili. Svakako, lekari se u načelu slažu da trudnice smeju da piju kafu odnosno da unose kofein, ali umereno, a evo šta to preciznije znači. 

Stručnjaci sa Američkog koledža za akušerstvo i ginekologiju veruju da kofein u trudnoći nije štetan ukoliko se unosi umereno – do 200 miligrama dnevno.

  • Jedna šolja kafe (250-500 ml) sadrži između 100 i 400 miligrama kofeina.
  • Šolja instant kafe (250 ml) u proseku sadrži 76 miligrama kofeina.
  • U šolji čaja od oko 250 mililitara nalazi se između 26 i 48 miligrama kofeina – imajte na umu da su listovi čaja jači nego čaj iz filter vrećica).
  • U šolji kakaa (350 mililitara) ima između osam i 12 miligrama kofeina.
  • Čaša tople čokolade sadrži između pet i osam miligrama kofeina.
  • Ako pojedete 50 grama čokolade unećete između pet i 35 miligrama kofeina, u zavisnosti od toga koliko kakaa sadrži. Najjača u tom smislu je crna čokolada, dok mlečna i bela čokolada sadrže manje kakaa, ali imaju više šećera.

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija

(Yumama/N. Z.)