Otac ima veliki uticaj na decu, a taj uticaj, u zavisnosti od njegovog ponašanja može da bude pozitivan ili negativan. Većina roditelja trudi se i daje sve od sebe, ali uvek postoje izuzeci – recimo, toksični očevi, a evo i po čemu se oni prepoznaju.

1. Pokazuje nepoštovanje

Toksičan otac svojim ponašanjem namerno i vrlo uporno čini da se deca osećaju nedostojno, ne poštuju ih i imaju omalovažavajuće komentare. Postoji veoma bitna razlika između pokazivanja brige za dete i kritikovanja svakog izbora koji ono napravi.

2. Ignoriše dete

Postoji mnogo zdravih načina za rešavanje sukoba, a ignorisanje nipošto nije jedan od njih. Porodična terapeutkinja Aleksis Oleta ističe da ima onih koji ignorišu druge da bi zaštitili sebe, ali i onih koji svesno koriste ovaj metod kako bi povredili druge, u ovom slučaju decu.

"Tišina se koristi za psihičku kontrolu, kažnjavanje i manipulisanje drugima", primećuje Oleta.

3. Koristi pretnje

Pretnje nisu samo znak toksičnog oca, već su i neefikasne. U stvari, stalne pretnje mogu da dovedu do toga da starija deca slede ovakvo ponašanje, objašnjava terapeutkinja.

"Verbalno zlostavljanje, pretnje i osveta su neki od načina na koje toksičan roditelj pokušava da kontroliše i manipuliše detetom. Ovo je posebno primetno kada dete odrasta i pokušava da postane samostalnije. Kada je dinamika moći roditelja/deteta ugrožena, toksični roditelj će koristiti taktike kao što su pretnje i posledice da bi zadržao kontrolu nad detetom... Vremenom, dete se oseća sve bespomoćnije kod kuće, zbog čega može da bude sklonije učestvovanju u rizičnijem ponašanju van kuće".

4. Ima problema sa zloupotrebom supstanci

Ukoliko se otac pretvara u drugačiju osobu nakon nekoliko pića, to je jedan od znakova da je u pitanju toksičan čovek koji ima problema sa zloupotrebom supstanci. Problemi sa zloupotrebom supstanci moguda utiču na sposobnost osobe da bude roditelj, piše romper.com.

5. Sprečava decu da odrastu

Ponekad toksičan otac pokušava da "spreči" dete da odraste, već ohrabruje ili čak zahteva da dete ostane i dalje zavisno od njega, kako bi i dalje imao kontrolu i dominaciju.

6. Ima ispade besa

Naravno, svi se ponekad naljute i razbesne, ali tokisčna osoba, u ovom slučaju otac, može da ima česte napade besa, a zatim krivi decu da su oni izazvali takvu njegovu reakciju.

7. Pruža uslovljenu ljubav

Roditeljska ljubav bi trebalo da bude bezuslovna, ali u toksičnom scenariju, "roditelj pokazuje odobravanje ili ljubav samo kada se dete prilagodi onome što roditelj želi od njega", kaže profesor psihologije dr Keli Kembel.

8. Podstiče strah

Kada otac izaziva strah kod dece da bi lakše mogao da manipuliše njima, to je gotovo sigurno znak toksičnog ponašanja. "Deca se tada osećaju kao da moraju da ’hodaju po jajima’, a u nastojanju da izbegnu verbalno, psihičko ili fizičko nasilje, mališani uče šta je okidač za roditelja, a šta ne. To se odražava i na njegove odnose u budućnosti", poručuje Oleta, dodajući da strah nije isto što ljubav i poštovanje.

9. Narcisoidne crte ličnosti

Što se narcisa tiče, oni su centar sveta, a dr Kembel primećuje da roditelji sa narcističkim tendencijama takođe mogu da budu toksični. Deca koja odrastaju uz takvog oca, čak i kada odrastu mogu da osećaju kao da su očeve potrebe važnije od svih i svega.

Oleta kaže da neke narcisoidne osobine toksičnog oca mogu da uključuju dominaciju u razgovoru, preteranu ili zanemarljivu komunikaciju sa decom, okrivljavanje drugih za njegovo ponašanje, teranje dece da preispituju svoje odluke ili kritikovanje njihovih izbora, kao i preterano iskazivanje ljubavi nakon što je na neki način uvredio ili povredio dete.

10. Povučenost

Govoreći o nekontrolisanim narcističkim osobinama, narcisoidni očevi koji su povučeni i udaljeni od svoje dece ne pružaju im toplinu i brigu koja im je potrebna, a to je potencijalno štetno.

"Ako se to stalno dešava, dete vremenom uči da ne može da se osloni na oca za toplinu, povezanost, zaštitu i ljubav", kaže Oleta. "Veza između roditelja i deteta postaje nesigurna i nestabilna jer nedostaju dosledna briga i ljubav".

Odrastanje uz toksične roditelje može da ima brojne psihološke posledice po dete, koje ostaju i u odraslom dobu. Međutim, prepoznavanje osobina toksičnog oca može da pomogne odrasloj deci da shvate neke stvari o svom odrastanju, da potraže pomoć u "zarastanju rana" i da se potrude da oni sami ne budu sutra toksičan roditelj.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Tata plače na putovanju bez dece Izvor: Tata plače na putovanju bez dece