Dok se trudnicama generalno savetuje da budu umereno fizički aktivne, da šetaju, ponekad, iz različitih razloga, one od lekara dobijaju savet da miruju kako bi održale trudnoću.

Mirovanje se u trudnoći preporučuje uglavnom kada postoje brige za zdravlje majke ili bebe, kada postoje indikacije da bi moglo da dođe do nekih komplikacija ili prevremenog porođaja. Period mirovanja može da traje nekoliko nedelja ili nekoliko meseci, kako bi se povećale šanse da se trudnoća održi do kraja ili barem što je duže moguće.

Mirovanje može da podrazumeva ograničavanje nekih aktivnosti, ležanje kod kuće ili u bolnici, a sve zavisi od toga koliko je trudnoća odmakla i koji problemi postoje.

Vrste mirovanja u trudnoći

Ne postoji, dakle, samo jedna vrsta mirovanja u trudnoći, pa će vam u skladu sa tim lekar tačno reći šta je najbolje za vas, a evo šta sve mirovanje može da podrazumeva:

Strogo ili potpuno mirovanje – to je najekstremniji oblik održavanja trudnoće koji podrazumeva da bukvalno ležite ceo dan, kod kuće ili u bolnici.

Ograničavanje aktivnosti – u ovom slučaju se samo smanjuju neke aktivnosti i izbegava dugo stajanja ili hodanje. Može da uključuje zabranu podizanja stvari ili korišćenja stepenica.

Umereno mirovanje – slično je ograničavanju aktivnosti i podrazumeva da veći deo dana sedite ili ležite, ali možete da idete u kraće šetnje tokom dana ili da obavljate neke lakše kućne poslove.

Uvek je najbolje da sve o tome šta smete, a šta ne smete razjasnite sa svojim lekarom, koji će vam dati najbolje savete za vašu situaciju.

Zašto se preporučuje mirovanje u trudnoći

Doktori ponekad savetuju mirovanje u trudnoći kako bi se smanjio rizik od prevremenog porođaja ili kako bi se izbegle neke komplikacije kod trudnice ili bebe, prenosi my.clevelandclinic.org. Neki od najčešćih razloga za mirovanje u trudnoći su:

  • Preeklampsija – potencijalno opasno stanje koje uključuje oticanje, povišen krvni pritisak i proteine u urinu.
  • Va*inalno krvarenje – krvarenje usled stanja placenta previa (placenta prekriva deo grlića) ili ranog odvajanja placente od zida materice.
  • Prevremeni porođaj – porođaj koji počinje pre 37. nedelje trudnoće.
  • Slab grlić materice koji bi mogao prerano da se otvori.
  • Grlić materice je previše tanak.
  • Ranije su postojale komplikacije u trudnoći – imali ste prevremeni porođaj ili nešto slično
  • Intrauterino ograničenje rasta, odnosno kada je fetus mali u odnosu na svoju gestacijsku dob.

Svakako, ukoliko vam lekar naloži da mirujete, trebalo bi da vam objasni tačno zašto vam to preporučuje i šta se od vas očekuje, odnosno detaljno šta biste smeli da radite, a šta ne.

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija