Doživljavanje grčeva tokom trudnoće može biti alarmantno, ali je to uobičajen simptom tokom svih trimestra. Većina blagih grčeva u stomaku nije opasna; u stvari, oni su odgovor materice na sve što joj se dešava.

Ipak, možda ćete se zapitati da li su grčevi posledica normalnog istezanja i rasta materice ili je znak da nešto nije u redu. Takođe, pošto postoje brojni uzroci grčeva i vaše telo se brzo menja tokom trudnoće, odgovor na ono što se dešava nije uvek očigledan.

Iako grčevi ponekad mogu ukazivati na probleme, blagi i prolazni grčevi, posebno u ranoj trudnoći, često su normalan fiziološki odgovor na ono što se dešava u materici tokom trudnoće.

Grčevi u prvom tromesečju
"Većina trudnoća će imati neke blage (blage) grčeve povremeno tokom prvih 16 nedelja", kaže Čad Klauser, klinički docent za akušerstvo i ginekologiju na Medicinskom fakultetu Mount Sinai u Njujorku. Evo nekih uobičajenih uzroka grčeva u prvom tromesečju.

Implantacijski grčevi
Za neke ljude, grčevi su jedan od prvih znakova trudnoće, jer se ponekad dešava kada se oplođeno jaje uvuče u zid materice. Ovaj fenomen je poznat kao implantacijski grčevi i može se osećati kao da će vam menstruacija uskoro početi, objašnjava Holi Puric, medicinski direktor za bolničku grupu Sentara Leigh za žene u Norfolku, Virdžinija.

Rast materice
Brz rast materice u prva dva trimestra trudnoće takođe može dovesti do osećaja povlačenja u stomaku, kaže dr Klauser. Vaša materica se mora rastegnuti i proširiti kako bi se prilagodila rastućoj bebi, što može izazvati periodične grčeve.

Koliko dugo traju grčevi u ranoj trudnoći?
Grčevi koji su slični menstrualnim grčevima najčešći su tokom prvog i drugog trimestra trudnoće. Ovi normalni grčevi u ranoj trudnoći obično traju od nekoliko minuta do nekoliko sati. Grčevi su obično blagi i mogu se smanjiti sa promenom položaja. U većini slučajeva, nema trenutnog razloga za zabrinutost ako grčeviti bol koji osećate nije jak, jednostran ili praćen krvarenjem. Uz to, obavezno pozovite zdravstvenog radnika ako imate bilo kakvih pitanja ili briga o grčevima u ranoj trudnoći.

Gastrointestinalni problemi
Promena nivoa hormona može izazvati pojačano gasove, nadimanje i zatvor tokom prvog tromesečja. Svi ovi gastrointestinalni problemi mogu izazvati grčeve.

Vanmaterična trudnoća
U retkim slučajevima, grčevi u prvom tromesečju mogu biti uzrokovani vanmaterničnom trudnoćom (kada se embrion implantira izvan materice, obično u jajovod). Ektopična trudnoća često uključuje jednostrane grčeve, krvarenje, vrtoglavicu ili bol u ramenu. Ektopična trudnoća može biti opasna po život. Dakle, odmah se obratite lekaru ako mislite da imate simptome vanmaterične trudnoće .

Pobačaj
Pobačaji se najčešće dešavaju zbog abnormalnog razvoja embriona (obično uzrokovanih hromozomskim abnormalnostima). Grčevi povezani sa pobačajem nastaju kada se materica skuplja da izbaci krv i tkivo.

Prema Američkom koledžu akušera i ginekologa (ACOG), pobačaji se najčešće dešavaju u ranoj trudnoći (80% vremena) i javljaju se u do 10% klinički priznatih trudnoća. Osim grčeva, najizrazitiji znak pobačaja je teško krvarenje koje ne posustaje. Odmah se obratite lekaru ako sumnjate na pobačaj.

Grčevi u drugom tromesečju
Manje je verovatno da ćete doživeti grčeve tokom drugog tromesečja, mada je, naravno, još uvek moguće. Izuzetak je ako ste trudni višestruko jer materica raste brže i dostići će razmere trećeg trimestra u drugom tromesečju.

Evo nekih drugih uzroka grčeva trudnoće u drugom trimestru:
Bol u okruglim ligamentima
Ovaj benigni bol može početi oko 13. nedelje trudnoće kada se ligamenti koji podržavaju matericu rastežu dok materica raste prema gore. Bol u okruglim ligamentima je obično brz i oštar i može se osećati kao osećaj povlačenja. Može biti jednostrano ili se pojaviti na obe strane. Bol okruglog ligamenta se javlja u 10% do 30% trudnoća.

Infekcije mokraćnih puteva
Blage infekcije urinarnog trakta (UTI) takođe mogu izazvati grčeve tokom trudnoće u drugom tromesečju. Ostali simptomi UTI uključuju:

  • Bolno mokrenje
  • Česta potreba za piškenjem
    elagodnost u donjem delu stomaka
  • Krv u urinu
  • Kontaktirajte zdravstvenog radnika ako mislite da imate infekciju mokraćnih puteva.

Fibroidi materice
Ozbiljniji, ali retki uzrok grčeva su fibroidi materice. Ovi bezopasna izrasla tkiva mogu početi da se razbijaju u drugom tromesečju (obično između 15. i 18. nedelje trudnoće) jer nema dovoljno krvi da održi njihov rast, a bol je jak.

Ako imate istoriju mioma materice, pazite na grčeve u trudnoći u ovom trenutku. Nekim ljudima je potrebna hospitalizacija da bi efikasno upravljali bolom dok ne prođe.

Grčevi u trećem trimestru
Kada dođete do trećeg tromesečja, vaše telo će biti toliko zauzeto obavljanjem toliko mnogo stvari da će grčevi početi da se osećaju kao samo deo vaše rutine. Od udaraca beba i probavnih smetnji do "vežbanja" kontrakcija, pa čak i prevremenih porođaja, postoji mnogo razloga za grčeve ovako kasno u igri.

Brakston Hiks kontrakcije
Veoma je uobičajeno da doživite grčeve u trećem trimestru u obliku Brakston Hiksovih kontrakcija . Ove "lažne" ili praktične kontrakcije zapravo ne napreduju u trudove, ali mogu pomoći da se vaše telo pripremi za porođaj.

Dok Brakston Hiks kontrakcije traju samo između 30 sekundi i dva minuta, često možete ublažiti simptome tako što ćete popiti malo vode, promeniti položaje i odmarati se.

Prevremeni porođaj
Naravno, ako grčevi u trećem tromesečju ne nestanu brzo i nastave da napreduju, možda ćete imati prevremeni porođaj, što je ako porođaj počne pre 37. nedelje trudnoće. Neki znaci prevremenog porođaja uključuju:

  • Promena vaginalnog iscedka
  • Pucanje vodenjaka
  • Redovne kontrakcije
  • Pritisak u karlici
  • Niska bol u leđima
  • Grčevi, ponekad sa dijarejom
  • Ako se to dogodi, odmah pozovite zdravstvenog radnika; možda će želeti da vas procene.

Drugi uzroci grčeva u kasnoj trudnoći
Postoje i drugi ozbiljni uzroci grčeva u kasnoj trudnoći, uključujući abrupciju placente (kada se posteljica odvoji od zida materice). Pozovite zdravstvenog radnika i potražite medicinsku pomoć za bilo kakve grčeve tokom trudnoće koje su praćene krvarenjem, jakim bolom, kratkim dahom ili drugim zabrinjavajućim simptomima.

Kada su grčevi tokom trudnoće normalni?
Ponekad su grčevi normalni tokom trudnoće. Neki scenariji kada su grčevi u trudnoći uobičajeni i generalno nisu razlog za zabrinutost uključuju:

Posle initmnog odnosa

Pri promeni položaja grčevi se poboljšavaju ili pogoršavaju (obično ukazuje na istezanje ili bol u okruglim ligamentima)
Ako se osećate bolje nakon puštanja gasova (ukazuje na gastrointestinalni problem, a ne na matericu)
Doktori kažu da ne treba da brinete o grčevima nakon intimnog odnosa.

Osim toga, sperma sadrži prostaglandine koji mogu stimulisati matericu. Dakle, ako vaš partner ejakulira blizu vašeg grlića materice, možda ćete nakon toga doživeti grčeve. Na kraju, ali svakako ne i najmanje važno, orgazam može dovesti do privremenih grčeva materice.

Dr Puric dodaje da je za većinu trudnica potpuno u redu da imaju intimne odnose, a ako nakon toga ima grčeve. Ukoliko su jaki, pozovite lekara.

Kada pozvati zdravstvenog radnika u vezi sa grčevima u trudnoći
S druge strane, određeni scenariji ukazuju da bi se moglo dogoditi nešto ozbiljnije. Pazite na sledeće crvene zastavice i obavestite lekara što je pre moguće ako ih primetite.

Imate šest ili više kontrakcija za sat vremena
Imati šest ili više kontrakcija za sat vremena može biti znak prevremenog porođaja. Takođe, pazite na druge simptome prevremenog porođaja, uključujući promene u vaginalnom iscedku, pritisak u karlici i tupe bolove u leđima.

Takođe imate vrtoglavicu ili vaginalno krvarenje
Posebno je važno da pozovete zdravstvenog radnika ako osetite grčeve u ranoj trudnoći zajedno sa drugim simptomima, uključujući:

Ako još niste potvrdili svoju trudnoću ultrazvukom, to bi mogli biti znaci vanmaterične trudnoće. Krvarenje takođe može biti simptom pobačaja ili previjanja placente, stanja u kojem posteljica pokriva grlić materice, delimično ili u potpunosti.

Ako imate uporne grčeve, obratite se lekaru. Budite posebno zabrinuti zbog čestih grčeva u sledećim situacijama:

  • Vi ste u poodmakloj trudnoći (što povećava rizik od prevremenog porođaja)
  • Imate istoriju prevremenih porođaja
  • Imali ste vanmateričnu trudnoću
  • Dijagnostikovan vam je skraćeni grlić materice
  • Imate intenzivan bol sa mučninom ili groznicom
  • Grčevi u leđima ili bol u predelu stomaka mogu biti simptomi stanja koja nisu povezana sa trudnoćom, kao što su apendicitis, kamen u bubregu i bolest žučne kese.

Uvek je bolje biti siguran nego žaliti i kontaktirati zdravstvenog radnika kada su grčevi u pitanju, posebno kada su praćeni drugim simptomima.

BONUS VIDEO:

Trudnički nos TikTok/babycenter

(Yumama/T.A.S.)