Bolni intimni odnosi tokom trudnoće imaju mnoštvo različitih uzroka - neke normalne, a neke zabrinjavajuće - pa je važno da razgovarate sa svojim prenatalnim lekarom o tom problemu, kako prenosi Parents portal.

Evo pet razloga zbog kojih snošaj možda nije tako udoban kada očekujete bebu, sa savetima kako da intimne odnose u trudnoći ponovo učinite prijatnim.

1. Vaše telo se menja

Vaš stomak nije jedina stvar koja se menja tokom trudnoće. Takođe možete očekivati osetljive bradavice, otečene noge, upaljenu matericu i vaginu i druge dosadne (ali normalne) simptome zbog kojih se intimni odnosi čine neprijatnim. Da bi izbegli bol, „partneri moraju da komuniciraju kako bi pronašli najbolje pozicije“, kaže Meri Džejn Minkin, doktor medicine, klinički profesor na Odeljenju za akušerstvo, ginekologiju i reproduktivne nauke na Medicinskom fakultetu Univerziteta Jejl. Na primer, bočni položaji mogu skinuti pritisak sa stomaka.

2. Vaš protok krvi se promenio

Tokom trudnoće, moguće je da će vaša vagina postati otečena, zahvaljujući povećanom protoku krvi za podršku rastuće materice, fetusa i placente. To je mnogo krvi! Ovo povećanje može ostaviti da osećate pritisak tamo dole, što može ili povećati zadovoljstvo ili dovesti do neprijatnosti. Protok krvi takođe može da izvrši pritisak na vaskularni sistem što dovodi do varikoziteta vulve ili vaginalnih proširenih vena. Ovo se obično dešava oko petog meseca i može uticati na 18% do 22% trudnica.

Srećom, u većini slučajeva, bol tokom odnosa koji je uzrokovan pojačanim protokom krvi će se povući nekoliko nedelja nakon porođaja.

3. Vaša vagina je suva

Dr Belot dodaje da je suvoća vagine retka tokom trudnoće. Međutim, kada se to dogodi, može stvoriti neprijatno trenje tokom odnosa. Jedan od razloga zašto se može desiti suvoća vagine je povezan sa nivoom estrogena. Estrogen je hormon koji pomaže u održavanju podmazivanja vaginalnog kanala, ali ako nivoi padnu, to može dovesti do suvoće vagine koja može iritirati kožu čineći snošaj bolnim.

Prema Američkom koledžu akušera i ginekologa (ACOG), postoji još nekoliko mogućih uzroka suvoće vagine, uključujući:

  • Dehidracija: Dehidracija može ubrzati svu suvoću, uključujući vaginu i oko nje.
  • Neki lekovi: Neke studije sugerišu da antidepresivi i lekovi protiv prehlade i alergija mogu izazvati suvoću vagine.
  • Određena zdravstvena stanja: Autoimune bolesti kao što je Sjogrenov sindrom takođe mogu dovesti do suvoće vagine.
  • Da biste rešili problem suvoće vagine, pokušajte da koristite lubrikant na bazi vode i razgovarajte sa svojim lekarom ili babicom o tome šta može biti osnovni uzrok vaše suvoće, uključujući nivoe hormona, bezbednost lekova i sve druge zdravstvene probleme koje možda imate.

4. Imate infekciju

U nekim slučajevima, bolan snošaj tokom trudnoće može otkriti određene vaginalne infekcije, kao što su cervicitis, vaginitis i horioamnionitis, kaže Džimi Belote, ginekolog na Odeljenju za akušerstvo i ginekologiju i zdravlje žena u zdravstvenom sistemu Montefiore i vanredni profesor u Odeljenje za akušerstvo i ginekologiju i zdravlje žena i Medicinski fakultet Albert Ajnštajn. Takođe možete imati inflamatornu bolest karlice (PID) ili vaginalnu ili karličnu masu, dodaje on.

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), bakterijska vaginoza je najčešća vaginalna infekcija, koja pogađa 21,2 miliona ljudi svake godine. I vaginalne gljivične infekcije su takođe veoma česte, pogađajući tri od četiri osobe tokom života. Pošto hormoni trudnoće mogu stvoriti neravnotežu u vaginalnoj flori, infekcije su veoma česte, ali na sreću lako se leče.

Pošto neka od ovih stanja mogu da naškode fetusu, važno je da ih isključite sa svojim lekarom ako osećate simptome (uključujući bol ili nelagodnost tokom snošaja u trudnoći).

5. Imate polno prenosivu bolest

Dr Belot kaže da polno prenosive infekcije takođe mogu izazvati bolan odnos tokom trudnoće. Ove bolesti ponekad imaju i druge simptome, u rasponu od genitalnih ranica do bolnog mokrenja. Mnoge polno prenosive infekcije mogu uticati na fetus – na primer, herpes može da izazove neurološke probleme, a gonoreja je povezana sa prevremenim porođajem i mrtvorođenjem – tako da bi trebalo da posetite lekara ako mislite da ih imate. Mnoge polno prenosive infekcije mogu se lečiti antibioticima ili antivirusnim lekovima, ali veća briga je da se ne prenesu sa trudnice na fetus. Da bi se smanjio rizik od širenja ili izlaganja polno prenosivim infekcijama tokom trudnoće, CDC preporučuje se upotreba kondoma od lateksa tokom seksualnog odnosa.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kako umiriti dete pred spavanje TikTok/courtneyenglish.ot