Roditelji žele da ih deca poštuju, to je sasvim normalno, ali i važno za njihov odnos.

"Poštovanje od dece se zarađuje doslednim ponašanjem i delima koja pokazuju ljubav, integritet i pouzdanost", kaže psiholog dr Šefali Sabari. "Male, svakodnevne navike mogu značajno da utiču na to kako vas dete doživljava i koliko vas poštuje".

Ona je objasnila i koje navike pomažu da vas deca poštuju.

1. Usporite i slušajte ih

Dr Šefali ističe smo, kao roditelji, ponekad toliko zauzeti svakodnevicom, brigom o vaspitanju, obavezama, da zaboravimo da malo zastanemo i zapravo saslušamo dete.

"Kada s pažnjom slušate svoje dete, pokazujete mu da vam je važno šta ono misli i oseća. To pomaže u izgradnji poverenja i poštovanja", kaže dr Šefali.

2. Postavite pravila i držite ih se

Doslednost je jako važna u odgajanju dece. Na primer, nije dobro da im kažete "posle 18 časova nema korišćenja telefona", a onda ih sutra pustite da koriste telefon i posle tog perioda. Takođe, važna je doslednost u ispunjavanju obećanja jednako kao i u pridržavanju pravila.

"Doslednost u pridržavanju pravila i ponašanju pomaže deci da bolje razumeju šta se od njih očekuje i da se osećaju sigurno, kao i da vas više poštuju", kaže dr Šefali za yourtango.com.

3. Priznajte svoje greške

Naravno da i roditelji greše, kao i svi ljudi, ali mamama i tatama je ponekad teško da svojim naslednicima priznaju svoje greške. To znači da treba pred decom da pokažu svoju ranjivost, što nije baš prijatno, a ne pomaže ni to što većina današnjih roditelja od svojih roditelja nikaad nisu čuli izvinjenje.

Ipak, psiholog ističe da je važno da deca vide svoje roditelje kao obična ljudska bića, te da razumeju da niko nije savršen.

"Priznavanjem svojih grešaka učite decu da svi mogu da pogreše i da je odgovornost važna. Time zaslužujete njihovo poštovanje".

4. Provodite kvalitetno vreme sa njima

Svakodnevne obaveze nas lako "progutaju", ali je važno da ipak nađete koji trenutak da provedete kvalitetno vreme sa svojim mališanima, da biste izgradili blizak, iskren odnos, pun poštovanja.

"Time što ćete sa detetom redovno raditi nešto u čemu ono uživa ćete mu pokazati da cenite vreme koje provodite sa njim, a ono će vas zauzvrat više poštovati", tvrdi dr Šefali.

5. Pokažite im zahvalnost

Psiholog savetuje da razmislite o tome kada ste poslednji put pokazali deci zahvalnost.

"Iskazivanje zahvalnosti i uvažavanje njihovih napora jača im samopoštovanje i podstiče uzajamno poštovanje", kaže dr Šefali, te predlaže da sledeći put kada dete pokupi svoje igračke ili raskloni sudove posle jela, kažete "hvala" i zagrlite ga.

Mali gestovi mogu da promene mnogo toga, poručuje za kraj dr Šefali.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana