Često se govori o gaslajtingu u vezama, ali psiholozi upozoravaju da su deca često žrtve ove forme psihološkog nasilja u porodicama.

Gaslajting je inače oblik emocionalnog zlostavljanja u kojem onaj koji je zlostavljač pokušava da žrtvu izludi ili sludi kako bi počela da sumnja u sebe i u realnost.

"Najčešći oblik gaslajtinga podrazumeva da jedna osoba stalno nipodaštava ili umanjuje osećanja i brige druge osobe", rekla je stručnjak za mentalno zdravlje dece, Rozen Kapan-Hodž za parade.com.

Bez obzira na to koliko roditeljima dečje brige i problemi deluju beznačajno, stručnjaci ističu da je važno uvažiti njihove emocije i osećanja.

"Porodica bi trebalo da je bezbedno mesto gde se dete oseća voljeno i ima podršku. Gaslajting u krugu porodice može da bude posebno opasan jer uništava poverenje i stvara toksično okruženje", kaže psiholog Debora Gilman.

Ona ističe da deca koja odrastaju u takvim porodicama mogu da imaju problema sa poverenjem u druge kada odrastu, ili da imaju strah od toga da će opet biti povređeni ili izmanipulisani.

Deca koja su žrtve gaslajtinga često osećaju sram da izraze svoje potrebe kada odrastu, zbog straha od odbijanja ili ismevanja.

BONUS VIDEO:

Stručnjak za mentalno zdravlje ovo ne radi sa decom TikTok/ michellecharriere_