Serija "Adolescencija" koja je ove godine počela da se prikazuje na Netfliksu, za kratko vreme je postala veoma popularna. Oduševila je i kritičare i publiku, a mnogima se posebno dopada što je sve snimano iz jednog kadra, ali ova serija je takođe i mnoge roditelje naterala da se zamisle, a neke je i uplašila.
Serija počinje hapšenjem, kada policija dolazi u kuću trinaestogodišnjeg Džejmija Milera i njegove porodice, odvodi dečaka u policijsku stanicu, gde mu govore da je optužen za ubistvo svoje školske drugarice. Dakle, od početka se gledaocima daje ideja o tome ko je ubica, a glavno pitanje kojim se bavi serija je zašto je dečak to uradio i kako da njegova porodica i svi oko njega nastave da žive posle toga. Dakle, priča nije nimalo laka.
Reditelj "Adolescencije" Filip Baratini istakao je da serija analizira adolescenciju i korišćenje društvenih mreža, te da svojom pričom tera na razmišljanje, naročito roditelje.
Da li zaista poznajem svoje dete?
To je pitanje koje sebi postavljaju Džejmijevi roditelji kada policija uhapsi njihovog sina, optuženog za ubistvo školske drugarice. Serija se fokusira na motive i posledice zločina. U početku, sve to izgleda kao nesporazum.
Reditelj Barantini nam u seriji pokazuje kako se ruši struktura dobre porodice, koja je svedok dešavanja. To je zločin koji odgovara trendu koji je i sam scenarista Grejem uočio kada je video brojna ubistva koja su počinili tinejdžeri nad devojkama istog uzrasta. To ga je inspirisalo da napiše scenario osmišljen da podstakne roditelje da se zapitaju da li zaista poznaju svoju decu.
Koji su rizici društvenih mreža
Glavni istražitelj ubistava, Baskombe, i njegov odnos sa sinom tinejdžerom, Adamom, skreću pažnju na opasnosti društvenih medija. Policajac saznaje da njegovog sina maltretiraju, te da bi trebalo da provodi više vremena sa njim i da obraća više pažnje na to šta oseća, misli i kojim informacijama pristupa na svom telefonu.
I sam istražitelj shvata da se Adamu, pod drugim okolnostima, moglo dogoditi isto što i Džejmiju. Njihove situacije su slične, što još jednom pokazuje da nije sve ni crno ni belo i da nas sve podjednako ne pogađaju iste stvari, piše clickpentrufemei.ro.
Serija kao "izgovor" za ponovno povezivanje
U poslednjoj epizodi otkriva se kako je zločin uništio život Džejmijeve porodice. Roditelji su primorani da žive sa teretom da su odgajili zločinca. Sumnje i strahovi su protagonisti ove epizode u kojoj su Edi (Stiven Grejem) i Manda (Kristin Tremarko) shrvani. Sve što su roditelji krili jedni od drugih, krivica koju osećaju izlazi na površinu, napominjući, međutim, da je njihova ćerka Liza (Ameli Pezi) dobila isto obrazovanje i vaspitanje, i da je "normalna" tinejdžerka.
Muče se pitajući se gde su podbacili kao roditelji. Najvažnija refleksija koju scenarista i reditelj žele da razjasne jeste da zlo nije neophodno da bi se generisalo zlo.
Glumac Ešli Volters, koji igra istražitelja Baskomba, nedavno je prokomentarisao da je jedan od ciljeva filma bio da izazove razgovor između roditelja i tinejdžera kako bi se ponovo povezali i bolje upoznali.
BONUS VIDEO:
Koji simptomi su normalni u trudnoći, a koji znak za uzbunu? Babica nam otkriva šta ne smete da ignorišete
Rijana trudna treći put za 3 godine: Šta se dešava sa telom kad imate više trudnoća zaredom?
Mapa najpopularnijih imena u svetu: Evo koja dva su omiljeni izbor za dečake i devojčice u Srbiji
Čudesna beba koja je rođena dvaput: Mami izvađena materica u 20. nedelji trudnoće
Dijabetes u trudnoći opasniji nego što se mislilo? Povećava rizik od 3 razvojna problema kod dece