Svaki roditelj je barem jednom rekao detetu nešto zbog čega se posle ugrizao za jezik. Jednostavno, svima se ponekad desi da imaju loš dan, nervozni su i nemaju baš mnogo živaca za neke dečje hirove.

Ipak, treba imati na umu da stvari koje izgovorimo ne možemo da povučemo – čak i ako se izvinimo, to ipak nije isto – pa je zbog toga bolje neke razgovore izbegavati.

Evo koja tri toksična razgovora ne bi trebalo da vodite sa detetom.

Šta je s tobom?

Deca donose odluke koje su nama, odraslima, smešne, neshvatljive jer se njihov mozak tek razvija i često donose impulsivne izbore ne razmišljajući o posledicama.

Kada se to desi i kad se dete suoči sa posledicama neke svoje odluke koja je nama neshvatljiva, ključno je da ne kažemo: "Šta je s tobom?"

Ako se pitate zašto je pogrešna takva reakcija roditelja, prosto iz razloga što je sa detetom sve u redu i ono jednostavno donosi odluke u skladu sa svojim uzrastom. Ono još uvek nema sposobnosti da promisli o svakom svom izboru, a ako vam se desi da vam ovo ipak izleti, najbolje je da se izvinite.

Jedini način da zaista utičete na ponašanje deteta je da razgovarate sa njim o tome kako da sledeći put donese bolju odluku.

Zašto ne možeš da uradiš/budeš kao... (neko drugi)?

Ovo pitanje koje roditelji zapravo često izgovaraju je ubica samopouzdanja kod dece. Svako dete je jedinstveno i nikada ne može i ne treba da bude poput brata, sestre, druga, drugarice... I baš zbog toga je posebno i divno!

Ako vam ova rečenica pređe preko usta, izvinite se. Dajte detetu do znanja da vam je žao i da ne očekujete od njega da bude kao neki drugi, te da ga volite baš takvo kakvo jeste.

Toliko sam ljuta da bih mogla... (neka pretnja)

Roditelji ponekad u besu kazne dete za nešto ili donesu pogrešan zaključak, pa čak i kada shvate da su preterali i kaju se, moraju da se pridržavaju rečenog da ne bi izgledalo kao da ne stoje iza svoje odluke, prenosi yourtango.com.

Imajte na umu da je svaka gruba reč teška za decu. Kada ono napravi neku lošu odluku, želite da razume da svaki izbor ima svoje posledice. Zato nemojte da izgovarate pretnje ako niste spremni da ih sprovedete u delo. Deca veoma brzo uče granice, ali i uče da prepoznaju kada nemate nameru da svoje pretnje sprovedete u delo, a svaki put kada ne uradite nešto što ste rekli, izgubite pomalo autoriteta.

Zastanite i dobro razmislite pre nego što nešto u besu izgovorite. Ako kažete detetu da će biti kažnjeno mesec dana pa shvatite da ste preterali, recite barem da ćete razgovarati sa drugim roditeljem da zajedno donesete odluku o kazni.

Najbolje što možete da uradite je da uvek imate jasne i zdrave granice u odnosu sa detetom, tako će najpre naučiti i da ih poštuje.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana