Ne postoji roditelj koji se barem jednom nije suočio sa izazovnim ponašanjem svog deteta, a kada se to pomeša sa svakodnevnim stresom, obavezama i umorom, mame i tate ponekad izgube strpljenje pa udare svog mališana. Sa edukovanom savetnicom u oblasti roditeljstva Tatjanom Javorinom razgovarali smo o tome kakve posledice na dete ima kada ga roditelji udare i kako onda mame i tate da kazne mališana kada uradi nešto loše. 

Stručnjaci često ističu da nikako nije dobro da roditelji udaraju dete, te da to zaista može da ostavi negativne posledice, a sa tim je saglasna i Javorina.

"Udaranje dece, kao jedna od tradicionalnih vaspitnih metoda koja je često zastupljena na prostoru bivše Jugoslavije, izuzetno je štetna i negativno utiče na detetov razvoj na više načina. Prvo, agresija rađa agresiju. Deca koja su fizički kažnjavana često usvajaju ovakav oblik ponašanja i koriste ga u neprijatnim situacijama sa svojim vršnjacima. Na taj način, nasilje postaje obrazac za rešavanje konflikata, što može da ima dugoročne posledice na njihove socijalne veštine i odnose. Drugo, deca koja su kažnjavana udarcima ne uče šta se od njih očekuje, već samo da treba izbegavati negativne posledice. Ovakav pristup ne doprinosi razvoju pozitivnog ponašanja i moralnog rasuđivanja, već samo stvara strah od kazne. Treće, i možda najvažnije, ovakvo ponašanje roditelja uči decu da ljubav boli i da ljubav treba zaslužiti. Ovo je izuzetno štetno, jer stvara pogrešnu predstavu o ljubavi i odnosima, što može imati dugoročne emocionalne posledice. Mnogi od nas su odrasli uz ovakav oblik kazne i danas pokušavamo da ispravimo te posledice radeći na sebi. Važno je da roditelji prepoznaju ove negativne aspekte i izbegavaju fizičko kažnjavanje, te da se okrenu pozitivnim i konstruktivnim metodama vaspitanja koje će pomoći deci da se razviju u emocionalno stabilne i društveno odgovorne osobe", poručila je savetnica.

Tatjana Javorina.jpg
Promo/inspirisanadecom.com 

S obzirom na to da fizičko kažnjavanje ima loše efekte na dete, edukovanu savetnicu u oblasti roditeljstva smo pitali i na koji način je prikladno da roditelji kazne dete kada uradi nešto što ne treba.

"Zaista je teško dati odgovor koji će zadovoljiti potrebe i situacije svakog roditelja, ali hajde da pokušamo da se fokusiramo na univerzalne principe. Jedinstvena posledica za sve roditelje treba da bude ona koja je u direktnoj vezi sa ponašanjem koje se želi korigovati. Kada formirate i birate posledicu za određeno neprikladno ponašanje vašeg deteta ili za nešto što dete nije uradilo, a trebalo je, važno je da ta posledica bude u direktnoj vezi sa samim ponašanjem. Na primer, ako želite da vaše dete redovno radi domaći zadatak nakon škole, oduzimanje telefona ili zabrana korišćenja ekrana možda neće biti najefikasnije. Umesto toga, sedite sa detetom svaki put dok ne uradi domaći zadatak ili ograničite raspored aktivnosti posle škole kako biste imali veću kontrolu i osigurali da će dete uraditi zadatak na vreme. Ključ je u tome da posledica bude vezana direktno za ponašanje koje želite da promenite. Tako će dete lakše shvatiti vezu između svog ponašanja i posledica, što će mu pomoći da razvije bolje navike. Na taj način, umesto da koristite metode oduzimanja koje možda neće imati željeni efekat, fokusirajte se na strategije koje će pomoći detetu da razume i usvoji odgovorno ponašanje".

Javorina objasnila nam je zašto dolazi do toga da dete "ništa ne sluša", buni se, plače čim mu nešto nije dozvoljeno i kako roditelji to mogu da promene.

"Razlog ovakvog ponašanja dece često se krije u nedostatku autoriteta i činjenici da deca ne znaju šta su granice, niti prepoznaju dosledno ponašanje roditelja kada je potrebno primeniti posledice za neprimereno ponašanje. Ono što uvek savetujem roditeljima je da prvo nauče šta su granice i da počnu da modeluju te granice u svom ličnom ponašanju. Na taj način će moći da ih pokažu i prenesu svom detetu. Drugi ključni korak je vežbanje doslednosti. Roditelji bi trebalo da nauče decu da svako ponašanje nosi sa sobom određenu reakciju, akciju i posledicu. Što pre deca nauče ovu uzajamnu vezu između akcije i posledice, to će benefiti za dete biti veći. Doslednost pomaže deci da shvate da postoje pravila koja treba poštovati, i time se postavljaju temelji za njihovo odgovorno ponašanje u budućnosti", zaključila je. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

BOJANA STOJANOVIĆ ROSIĆ IZ UDRUŽENJA RODITELJ: Treba da edukujemo roditelje da batine nisu jedini način vaspitanja! Kurir televizija